Anasayfa BİRGÜN KİTAP Tanımıyoruz Hint’i

Tanımıyoruz Hint’i

KUTALMIŞ FİDAN

Cemil Meriç’in bizi eksiğimizden dolayı uyarmaya çalıştığı, bize anlatmaya çabaladığı Hint’e dair bilgimizi hiçbir şekilde gidermedik hatta bu çağrı ne diyor deyip kafamızı çevirip bakmadık dahi. Son birkaç yüzyıldır Batı dünyasıyla büyülenen gözler bilemediler ve bilemezdiler ki Batı’nın mutfağı Hint ve Çin’den geçiyor ve dünya hiçbir zaman sabit kalmıyor ve değişmeye devam ediyor. Bugün Asya görmezden gelinecek bir durumda değil. Asya, elindeki nüfus, hammadde ve kültürel zenginlikleriyle öylece yükseliyor. Ne var ki bugün bu dünyayla iletişime geçecek ve bu yükselişe katılacak bilgi ve beceriden yoksunuz. ‘Hint Dinleri’ kitabı Asya’nın kalbinde yer alan Hint’e tüm karakterini veren Hint dinlerini kapalı bir kutu olmaktan çıkartacak bir anahtar görevi üstlenmiş.

Kitabın yazarı Feyyaz Karayi’nin Asya ve Avrupa arasında önemli bir geçit olan İran’dan bir araştırmacı olması uzun yıllardır Asya dinleri kültürlerinin maruz kaldığı oryantalist çalışmaların taraflı ve çarpık bakışlarından bizi çıkaracak ve olduğu gibi Hint dinlerini görmemizi sağlayacak açıklıkta. Kitap, Hinduizm, Buddhizm, Cainizm ve Sikhizm dinlerini ele alıyor.

Kitap başlangıçta Hint dinlerinin neden öğrenilmesi gerektiği ve yaşadığımız modern çağda nerede durduğuna değindikten sonra Hint coğrafyası ve dinlerinin genel yapısına değiniyor. Kitap devamında Hinduizm’in çok tanrılı ve çok kültürlü zaman zaman karmaşık bir hale bürünen yapısı, ikinci bölümde Buddhizm’in insanın iç alemine ve sadeliğe yönelen yapısı ortaya seriliyor. Üçüncü bölümde ise çileciliği en uç noktalara taşıyan ve belki de yeryüzünde eşine az rastlanır derecede tabiatla son derece hassas ve uyumla yaşamayı şiddetle savunan Cainizm ele alınıyor. Kitabın son bölümünde ise Ortadoğu geleneklerinin Hint Alt Kıtasıyla kaynaşmasıyla doğan Sikhizm inceleniyor.

Hint Dinleri üzerine yapılacak çalışmalar, bu alanın ve coğrafyanın çok çeşitli olması nedeniyle araştırmacılar ve okuyucuların kendilerine ‘Acaba nereden başlasam?’ sorusunun net cevabı olarak duruyor. Bunun nedeni kitabın bir yönüyle de ders kitabı niteliği taşıması. Böylelikle kitabın bölümlendirilmesi, bölüm sonlarına eklenen sorular kısmıyla konuya dair en ufak bir bilgisi olmayan okuyucuya eserin sonunda artık Hint dinlerinin yapısı ve işleyişiyle ilgili doyurucu bilgiler kazandırdığı gibi sonrasında bu konular üzerine çalışma yapmak istediğinde de bir kılavuz kitap olacak.

Son olarak kitabın son bölümünde yer alan illüstratör Ekin Başak Akgül’ün çalışmalarıyla Hint’in ayrılmaz bir parçası olan Hint kutsal sanatına ait örneklerle karşılacaksınız. Bu eser dünyayı keşfetmek ve bilgi derinliğini artırmak ve böylece vizyonunu genişletmek isteyen okuyucular için değerli bir kaynak olma özelliği taşıyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,099AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Artvin’de Ensar Vakfı’nı protesto ettiği için yargılanan 12 kişi beraat etti

Dilan ŞahinbaşArtvin'de Ensar Vakfı'nın düzenlediği konferansı protesto...

Sabahattin Önkibar’a saldırı

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar evinin önünde 3 kişilik grup tarafından saldırıya uğradı.

Öğrencileri darp eden okul müdürü görevden alındı

Çankırı’nın Yapraklı ilçesindeki bir ilkokulda İstiklal Marşı töreninde kürsüye çıkardığı öğrencilere şiddet...

Bursa’da işçileri taşıyan midibüs devrildi: Yaralılar var

Bursa'da, kontrolden çıkan servis midibüsü, refüjdeki direğe çarparak devrildi. Kazada, sürücünün de...

Halfeti’de gözaltına alınanların gözaltı süresi uzatıldı

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi, Halfeti’de yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınan 20...

Tayland’da kimyasal madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu

Tayland’ın Chonburi eyaletinde bulunan Bang Lamung bölgesindeki Laem Chabang limanında, kimyasal madde...

Genco Erkal: Hırsız, halkın verdiği mazbatayı seçilmiş başkanın elinden çalandır

Erdoğan'ın "Herhalde bu sandığın hakkını vereceğiz. İnşallah hırsızlara bu işi bırakmayacağız” sözlerine...

Elektronik YDS’de bilgisayarlar dondu

Türkiye’nin her yerinden adayların katılımıyla yüz tanıma sistemiyle katıldığı, İstanbul, Ankara ve...

Ankara’nın ilk çizgi roman festivali başladı

Ankara Comics and Art Festivali, başkentli çizgi roman tutkunlarına kapılarını açtı. 

Kedi Tombi’den sınıf arkadaşlarına veda

İzmir”de öğrencilerin sınıfta baktığı kedi Tombi, okulların tatile girmesinin ardından yurt dışına...

Sonraki haber