Tankın içinden çıkan emniyet müdürüne ağırlaştırılmış müebbet cezası
12.10.2017 19:43 GÜNCEL

Darbe girişimi sırasında tankın içinde çıkan eski Emniyet Müdürü Mithat Aynacı eski Başkomiser Halil İbrahim Alan'a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Davada, bir polis ise beraat etti.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında, İstanbul’da bir tankın içinden askeri kamuflajla çıkan eski Emniyet Müdürü Mithat Aynacı ve emrindeki polislere darbecilere karşı direnmeme talimatı verdiği iddia edilen eski Başakşehir İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Zafer Kuloğlu’na ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

İstanbul’da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından haklarında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle dava açılan 29 polisin yargılandığı davada, dosyası ayrılan eski emniyet müdürü Zafer Kuloğlu, eski başkomiser Halil İbrahim Alan ve tutuksuz sanık eski polis Erdoğan İkiz’in davası karar duruşması görüldü.

İstanbul 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar eski Emniyet Müdürü Zafer Kuloğlu, eski Başkomiser Halil İbrahim Alan ve tutuksuz sanık eski polis Erdoğan İkiz ile avukatları katıldı. Sanık avukatları esas hakkında savunma yaptı. Ardından son sözleri sorulan sanıklar, beraatlerini talep etti.

Mahkeme heyeti, Mithat Aynacı ve Zafer Kuloğlu’na “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Halil İbrahim Alan’ı da aynı suçtan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptıran heyet, iyi hal indirimi uygulayarak cezayı müebbete hapse çevirdi. Tutuksuz sanık Erdoğan İkiz ise beraat etti.