Anasayfa ÖZEL “Tanrıcc” kararı AYM’den döndü: Hapis cezasıyla ifade özgürlüğü ihlal edildi

“Tanrıcc” kararı AYM’den döndü: Hapis cezasıyla ifade özgürlüğü ihlal edildi

AYM, gazetemizin internet sayfasında yayımlanan iki yazı nedeniyle sorumluya 7 ay hapis cezası verilmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdi: “Ceza, basının kamu yararına katkısını ortadan kaldırmaktadır”

BirGün Gazetesi’nin internet sayfasında 2015 yılında yayımlanan bir yazı nedeniyle, “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” gerekçesiyle mahkûm edilen Ufuk Çalışkan’a verilen hapis cezası, Anayasa Mahkemesi’nden (AYM) döndü. AYM, Çalışkan’a verilen cezayla ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

BirGün Gazetesi Yayın Kurulu, bazı Twitter hesaplarının yazılarının gazetede yayımlanmasına ilişkin 2013 yılında aldığı kararın ardından, dönemin popüler hesaplarından olan ve “tanrıcc” adıyla yayın yapan kullanıcının bir yazısına internet sitesinde ve gazetede yer verdi. Twitter kullanıcısı, yazılarını mail yoluyla gazetenin editörüne ve yazı işleri müdürüne gönderdi.

İlginizi çekebilir:  AYM polislere verilen cezayı az buldu: Eziyet yasağı ihlal edildi

Ağustos 2013’te gazetede, “tanrıcc” imzalı iki yazı yayımlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “Ben kısaca CC” ve “Cehennet” başlıklı iki yazı hakkında ihbar olduğu gerekçesiyle soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, gazetenin imtiyaz sahibine, yazı işleri müdürüne ve internet yayını sorumlusu Ufuk Çalışkan’a kamu davası açıldı. Halkın bir kesiminin benimsediği değerleri aşağılamak suçlamasıyla açılan dava, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Çalışkan, “Dini değerleri alenen aşağılama” suçlamasıyla 7 ay 17 gün hapis cezası ile cezalandırıldı, hükmün açıklanması geri bırakıldı.

“TARTIŞMAYA KATKI SUNMAKTADIR”

Çalışkan, AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. Yazılarda yer alan ifadelerin bağlamından koparılmadan incelendiğinde, ülkedeki mevcut düzenden rahatsızlığı dile getirdiğini belirten AYM, “Yazılar bu yönüyle kamusal bir tartışmaya katkı sunmaktadır” tespitinde bulundu. Çalışkan’ın cezasının ihbar mektupları üzerine verildiğine dikkat çeken mahkeme, “Başvurucunun cezalandırılmasını haklı kılacak düzeyde bir tehlikenin varlığı somutlaştırılamamıştır” görüşünü paylaştı.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VURGUSU

AYM, basın özgürlüğünün Anayasa ile güvence altına alındığına vurgu yaparak, Çalışkan’a verilen cezayla ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti. Oybirliğiyle alınan kararda, “Basının, demokrasinin düzgün şekilde işlemesinin sağlanmasına ilişkin temel görevi dikkate alındığında başvurucunun cezalandırılmasının basının kamu yararına olan hususlara katkısını ortadan kaldırabilecek niteliktedir” denildi.

***

Yine gazetecilik yargılandı

Avusturyalı gazeteci-öğrenci Max Zirngast hakkında “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla açılan davanın görülmesine Ankara’da başlandı. Deniz Yücel’in davasına da dün devam edildi.

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz olarak yargılanan Max Zirngast, Hatice Göz, Burçin Tekdemir, Mithatcan Türetken ilk kez hâkim karşısına çıktı. Zirngast “TKP/Kıvılcım terör örgütü üyesi olmak” suçundan yargılanırken, “. Siyasi görüşümü ve gazetecilik faaliyetlerimi açık yaptım, saklamadım” dedi. Soruşturma kapsamında 3 ay cezaevinde kalan ve örgüt üyeliğini reddeden Zirngast, “Casus değilim. Türkiye’nin gidişatına eleştirel yaklaştım” ifadelerini kullandı. Zirngast’ın yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması talebi reddedildi. Dava 11 Eylül 2019 tarihine ertelendi.

Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in davası da dün İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Yücel, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalsındanyargılandığı duruşmaya yurtdışında yaşadığı için katılamadı. Türkiye’de bir yıl boyunca iddianamesiz bir şekilde tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen Yücel, 10 Mayıs’ta Berlin’de görülecek olan istinabe duruşmasında savunmasını yapacak. Dava 16 Temmuz’a ertelendi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,959AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Toplumsal Bellek Platformu: Canan Kaftancıoğlu’nun yanındayız

Faili meçhul cinayetlerde hayatını kaybedenlerin ailelerinin oluşturduğu Toplumsal Bellek Platformu, yıllar önce...

Yalan kaybedecek hakikat kazanacak

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, bazı sosyal medya paylaşımları ve...

Taksilere zam geliyor

Taksicilerin fiyat artışına hazırlandığı belirtildi. Taksi açılış ücretlerinin yeni dönemde 4 liradan...

Veliler okulları araştırmalı

Tuğçe ÇınarMilyonlarca öğrencinin katılımıyla gerçekleşen Liselere Geçiş...

Cern’de iki Türk öğretmen

İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenecek öğretmen programlarında iki Türk öğretmen de yer alacak.

Eğitimin bütçesi Maarif’e aktarıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yurtdışındaki FETÖ okullarına alternatif olarak kurulan ve...

TBMM tatile girmeyecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) çalışma süresinin uzatılmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’de...

Tiyatro emekçileri işlerini geri istiyor

Diren KurBelediye-İş Sendikası, Bakırköy Belediyesi Tiyatro Müdürlüğü’nde...

Bu salondan adalet çıkmaz

İstanbul Havalimanı şantiyesindeki insanlık dışı çalışma koşullarına ve iş cinayetlerine karşı gerçekleştirdikleri...

Tüpraş işçileri Koç’un kapısına dayandı

Meral DANYILDIZİzmir Aliağa, Kocaeli İzmit, Batman ve...

Sonraki haber