-Reklam-
Anasayfa ÖZEL “Tanrıcc” kararı AYM’den döndü: Hapis cezasıyla ifade özgürlüğü ihlal edildi

“Tanrıcc” kararı AYM’den döndü: Hapis cezasıyla ifade özgürlüğü ihlal edildi

AYM, gazetemizin internet sayfasında yayımlanan iki yazı nedeniyle sorumluya 7 ay hapis cezası verilmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdi: “Ceza, basının kamu yararına katkısını ortadan kaldırmaktadır”

BirGün Gazetesi’nin internet sayfasında 2015 yılında yayımlanan bir yazı nedeniyle, “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” gerekçesiyle mahkûm edilen Ufuk Çalışkan’a verilen hapis cezası, Anayasa Mahkemesi’nden (AYM) döndü. AYM, Çalışkan’a verilen cezayla ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

BirGün Gazetesi Yayın Kurulu, bazı Twitter hesaplarının yazılarının gazetede yayımlanmasına ilişkin 2013 yılında aldığı kararın ardından, dönemin popüler hesaplarından olan ve “tanrıcc” adıyla yayın yapan kullanıcının bir yazısına internet sitesinde ve gazetede yer verdi. Twitter kullanıcısı, yazılarını mail yoluyla gazetenin editörüne ve yazı işleri müdürüne gönderdi.

Ağustos 2013’te gazetede, “tanrıcc” imzalı iki yazı yayımlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “Ben kısaca CC” ve “Cehennet” başlıklı iki yazı hakkında ihbar olduğu gerekçesiyle soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, gazetenin imtiyaz sahibine, yazı işleri müdürüne ve internet yayını sorumlusu Ufuk Çalışkan’a kamu davası açıldı. Halkın bir kesiminin benimsediği değerleri aşağılamak suçlamasıyla açılan dava, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Çalışkan, “Dini değerleri alenen aşağılama” suçlamasıyla 7 ay 17 gün hapis cezası ile cezalandırıldı, hükmün açıklanması geri bırakıldı.

“TARTIŞMAYA KATKI SUNMAKTADIR”

Çalışkan, AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. Yazılarda yer alan ifadelerin bağlamından koparılmadan incelendiğinde, ülkedeki mevcut düzenden rahatsızlığı dile getirdiğini belirten AYM, “Yazılar bu yönüyle kamusal bir tartışmaya katkı sunmaktadır” tespitinde bulundu. Çalışkan’ın cezasının ihbar mektupları üzerine verildiğine dikkat çeken mahkeme, “Başvurucunun cezalandırılmasını haklı kılacak düzeyde bir tehlikenin varlığı somutlaştırılamamıştır” görüşünü paylaştı.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VURGUSU

AYM, basın özgürlüğünün Anayasa ile güvence altına alındığına vurgu yaparak, Çalışkan’a verilen cezayla ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti. Oybirliğiyle alınan kararda, “Basının, demokrasinin düzgün şekilde işlemesinin sağlanmasına ilişkin temel görevi dikkate alındığında başvurucunun cezalandırılmasının basının kamu yararına olan hususlara katkısını ortadan kaldırabilecek niteliktedir” denildi.

***

Yine gazetecilik yargılandı

Avusturyalı gazeteci-öğrenci Max Zirngast hakkında “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla açılan davanın görülmesine Ankara’da başlandı. Deniz Yücel’in davasına da dün devam edildi.

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz olarak yargılanan Max Zirngast, Hatice Göz, Burçin Tekdemir, Mithatcan Türetken ilk kez hâkim karşısına çıktı. Zirngast “TKP/Kıvılcım terör örgütü üyesi olmak” suçundan yargılanırken, “. Siyasi görüşümü ve gazetecilik faaliyetlerimi açık yaptım, saklamadım” dedi. Soruşturma kapsamında 3 ay cezaevinde kalan ve örgüt üyeliğini reddeden Zirngast, “Casus değilim. Türkiye’nin gidişatına eleştirel yaklaştım” ifadelerini kullandı. Zirngast’ın yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması talebi reddedildi. Dava 11 Eylül 2019 tarihine ertelendi.

Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in davası da dün İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Yücel, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalsındanyargılandığı duruşmaya yurtdışında yaşadığı için katılamadı. Türkiye’de bir yıl boyunca iddianamesiz bir şekilde tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen Yücel, 10 Mayıs’ta Berlin’de görülecek olan istinabe duruşmasında savunmasını yapacak. Dava 16 Temmuz’a ertelendi.

- Reklam -

SON HABERLER

Meteoroloji’den yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye genelinin parçalı ve...

Yandaşa serbest, muhalife yasak

Muhalif kanalların baskı altına alınmasında önemli rol oynayan RTÜK, çifte standart içeren...

Meclis devre dışı kaldı

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’ni yerel seçimde kaybeden ve bu nedenle birbiri ardına itirazlarını...

Bi seçtir-git be abi!

Mahalli İdareler Genel Seçimleri (31 Mart 2019) hayırlısıyla yapıldı ve bit… Yok,...

Yandaşlara üç ayda 2 milyar 672 milyon TL

İşsizlik, yoksulluk, ekonomik kriz her geçen gün daha da derinleşirken AKP’nin yandaşlara...

Tayvan’da 6.4 büyüklüğünde deprem

Tayvan'da 6.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu, Tayvan'ın kuzeybatısında...

Notre Dame için mimari yarışma

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, tarihi Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangında yıkılan kulelerden...

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Bölgelere göre tatil söz konusu olabilir

CNN Türk'te "Buket Aydın ile 40" programına katılarak, eğitim gündemine ilişkin soruları...

El Beşir cezaevinde: Halk demokrasi nöbetinde

Sudan’da aylar süren ve 30 yıllık diktatörlüğünün devrilmesi talebiyle kitleselleşen halk protestolarının...

Akademik eserler arttı inanç eserleri azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu, (TÜİK) 2018 Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN) istatistiklerini paylaştı....

Sonraki haber