alpertasbeyoglu

Tarihi Elektrik Fabrikası ihalesinin iptal davasına yurttaşlar da müdahil olmak istiyor

Danıştay 13. Dairesi’nde süren davaya yurttaşlar da müdahil olmak için başvuruda bulundu.

İzmir’in Alsancak semtinde bulunan tarihi Elektrik Fabrikasının satışının önlenmesi için yargıya başvurulmasının ardından, yurttaşlar da davaya müdahil olmaya başladı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 10 Ocak 2019 tarihinde yayınlanan ilan ile Tarihi Elektrik Santrali Fabrikası’nın özelleştirileceği duyurulmuştu.

Bunun üzerine, Mülkiyeti Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi’ne (ADÜAŞ) ait olan tarihi Elektrik Santrali Fabrikası ile yanındaki parselin16 Nisan’da yapılacak ihale ile satışının iptali ve yürütmenin durdurulması için Danıştay’ın 13. Dairesinde dava açıldı.

Av. Senin Özay ile birlikte 9 avukat tarafından açılan 24 Ocak 2019 tarihli davaya müdahil olmak için bir araya gelen İzmirliler, Bölge İdari Mahkemesi’ne başvuru dilekçesi verdiler.

GELECEK KUŞAKLAR İÇİN BELGE

Müdahillik dilekçesinde şu görüşler savunuldu:

“1928 yılında inşa edilen söz konusu yerdeki Elektrik Fabrikası, elektrik  santrali, su kulesi, yakıt tankları ve depoları, atölyeler vb. yapılar ile bir bütünün parçası olarak tasarlanmış, eskimiş ama bileşeninden kopmamış,” endüstriyel yapı” tasarımlarının bir örneği olması nedeniyle mimarlık tarihi açısından yeri son derece önemli, tasarım ve mimarlık tekniği ve teknoloji açısından bir daha yerine konulamayacak değerde bir yapıdır.

Ulusal ve uluslararası belgelerde “sanayi arkeolojisi” olarak tanımlanan  Elektrik Fabrikası  binasının bu ihale süreci ve satışı süreciyle yok olması, binanın çevresi ile birlikte düşünülerek tasarlanmış olan ve birbirini bütünleyen kentin bir dönem kültürünün belgesi de yok olmuş olacaktır. Kültürel ve tarihsel özgünlüğü bulunan bir endüstri yapısı, ihale yoluyla satışa çıkarılarak yerle bir edilmeye çalışılmakta, ender, özgün değerlere sahip, gelecek kuşaklar için belge değeri olan bir mimari kültürel miras, sıradan bir taşınmazmış gibi adeta yok edilmeye çalışılmaktadır.”

BİZİ TAKİP EDİN

359,909BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,766TakipçiTakip Et
7,819AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL