-Reklam-
Anasayfa ÖZEL Tarım arazisi Sudan’dan

Tarım arazisi Sudan’dan

Sudan’da tarım arazisi kiralanması kararı Tarım Komisyonu’nda tartışma yaratırken, AKP’li Komisyon Başkanı Kılıç, muhalefetin eleştirilerine “Sudan meselesine sığ bakıyorsunuz. Bu Türkiye’nin ulvi düşüncesine örnektir” yanıtını verdi

AKP’nin çiftçiliğe vurduğu darbe nedeniyle Türkiye’de ekilemeyerek boş bırakılan tarım arazileri her geçen gün artarken, ülke tarihinde ilk kez Sudan’dan 99 yıllığına tarım arazisi kiralanması TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda tartışma yarattı.

İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı Tüzüğü’nün onaylanmasına ilişkin yasa teklifi TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda kabul edildi. Muhalefet, sebze fiyatlarındaki rekor artıştan, mercimekten kuru soğana pek çok ürünün ithal edilmesine, tarımda yaşanan sorunları toplantıda gündeme getirdi.

Bir süre önce gündeme geldiğinde tepkilere neden olan Sudan’dan tarım arazisi kiralanması kararı da tartışmalara neden oldu. CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, 2018 yılında 3 milyon 697 bin hektar alanın nadasa bırakıldığına dikkati çekerek, “Burada üretim yapsak, Sudan’dan arazi kiralamaya gerek kalmayacaktı” dedi.

‘ULVİ DÜŞÜNCE’ SAVUNMASI

Komisyonun AKP’li Başkanı Yunus Kılıç, bu eleştiriye, “Sudan meselesine sığ bakıyorsunuz. Bu, Türkiye’nin ulvi düşüncesine örnektir. Teknolojik üretimi olmayan yerlere yardımcı olma gayretidir bu” sözleriyle karşılık vermesi dikkati çekti. CHP’li Aygun da “Kendi çiftçiniz aç iken, Sudan’ı düşünüyorsunuz” diye tepkisini sürdürdü.

İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı Tüzüğü’nün onaylanmasına ilişkin yasa teklifinin gerekçesinde “Türkiye’nin sahip olduğu potansiyeli İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı üyelerine aktarması ve destek olması” hedefinden bahsedildiğini vurgulayan Aygun, “17 yıllık AKP iktidarında Türkiye’nin artık sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliği konusunda potansiyeli yok edilmiştir. Bu yüzden üye ülkelere bu konuda destek vermesi mümkün gözükmemektedir” dedi. Aygun, Türkiye’nin 3 milyon 697 bin hektar alanı nadasa bırakırken, Sudan’dan arazi kiralamasının “abesle iştigal olduğunu” savundu. CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut da Komisyon Başkanı Kılıç’ın açıklamasına, “Suriye, Sudan, İslam İşbirliği ülkeleri derken; kendi çiftçimizi yok sayıyorsunuz” diye tepki gösterdi.

- Reklam -

SON HABERLER

CHP’den Güneş gazetesine tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, Hakkari'de 4 askerin yaşamını...

Fenerbahçe oyun kalitesini yükseltmeyi başaramıyor

Geçtiğimiz hafta Kadıköy’de Galatasaray ile berabere kalarak rakibine karşı yenilmezlik serisini sürdürmeyi başaran...

Ukrayna’da komedyen Zelenskiy açık ara farkla kazandı

Devlet başkanlığı seçiminin ikinci turuna giden Ukrayna'da sandık başı anketlerine göre komedyen...

Gebze Cezaevi önünde polis yine saldırdı

Açlık grevindeki çocuklarına destek vermek için Gebze Cezaevi’nin önünde nöbet tutmak isteyen...

Çukurca’da yıldırımın isabet ettiği ev yandı

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde yıldırımın isabet ettiği bir evde yangın çıktı.Yangın, itfaiye ekipleri...

Hayvanların öldürülmesini yürüyüşle protesto ettiler

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde toplu hayvan öldürülmelerini protesto etmek için Tekirdağ'daki hayvanseverler birlikte...

Bahçeli’den saldırıyı destekleyici açıklama

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Antalya dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bahçeli, CHP...

Musa, 1 puanı çağırdı

Başakşehir, ligin en iyi takımlarından birisini evinde konuk ettiği kritik maçta 1...

Öztrak: Bu saldırının azmettiricileri bellidir

CHP Sözcüsü Faik Öztrak Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıya ilişkin açıklamada bulundu.

Kılıçdaroğlu’na saldıran 6 kişinin kimliği belirlendi

Ankara'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan saldırı sonrası 6 saldırganın...

Sonraki haber