Anasayfa SÖYLEŞİ ‘Tarım büyük bir potansiyele sahip’

‘Tarım büyük bir potansiyele sahip’

Tarım üreticilerinin işlerini büyütecekleri bir dünya hayal ettiklerini belirten DenizBank Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, “Çiftçimizin finansal okuryazarlığının artması, kooperatifleşmenin hızlanması ve mevcut kooperatiflerin etkisinin artırılması, teknolojik dönüşümün ivme kazanmasıyla tarım sektörü gelişecektir” dedi

KARDELEN TATAR

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun (IFAP) kuruluş tarihi olan 14 Mayıs, 1984’ten beri her yıl ‘Dünya Çiftçiler Günü’ olarak kutlanıyor. DenizBank Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak ile bu özel gün nedeniyle Türkiye’deki tarım sektörü ile tarım bankacılığını konuştuk. Koçak, 12 bin yılı aşkındır bu topraklarda sürdürülen tarımsal faaliyetin Türkiye açısından çok önemli olduğunu vurguluyor.

• Tarım kredileri 100 milyar TL’ye ulaştı. Sektör toplamında yıl sonunda hacmin nereye gelebileceğini hesaplıyorsunuz?

Yaklaşık yüzde 10 civarında bir büyüme ile 110 milyar TL civarında bir büyüklüğe erişmesini öngörüyoruz. 2018’de yaşanan konjonktürel dalgalanmalar bertaraf edildi, 2019’un tarım sektöründe olumlu bir yıl olacağını ifade edebiliriz.

• Tarım bankacılığına ilişkin genel beklentilerinizi paylaşır mısınız?

Giderek daha çok kurumun dahil olacağı, giderek daha çok üreticimizin regüle edilmiş piyasalardan kendisine en uygun finansman aracını kullanarak işini büyüteceği bir sektör hayal ediyoruz. Bu açıdan bakıldığında çiftçimizin finansal okuryazarlığının artması, kooperatifleşmenin hızlanması ve mevcut kooperatiflerin etkisinin artırılması, teknolojik dönüşümün ivme kazanmasıyla tarım sektörü tek başına ülkemizin cari açığını ciddi oranlarda azaltabilecek potansiyelini kullanabilecek hale gelecektir. Bizler de hem kurum olarak hem sektörün tüm paydaşları olarak bu potansiyeli açığa çıkarabilecek ekonomik ve sosyal unsurları harekete geçirmek için sürekli çalışıyoruz.

• Bankanızın tarım bankacılığı konusunda aldığı mesafe ve tarım bankacılığı vizyonunuz ve çiftçiye sunduğunuz hizmetler konusunda bilgi verir misiniz?

Bankamız açısından bakıldığında tarım bankacılığı büyük bir başarı hikâyesi. 2003’te 3 kişilik bir ekiple başlayan serüvenimizde bugün tarıma hizmet veren 1000 kişilik bir ekibe ulaştık. Yurt çapında 400’e yakın şubede 1,2 milyona yakın üreticimize hizmet veriyoruz.

Çalışanlarımız ziraat mühendisleri ya da çiftçi ailelerin çocuklarından oluşuyor, yerel işgücünü istihdam etmeye özen gösteriyoruz. Bu açıdan bakıldığında beşeri sermayeye yapılan yatırımla kırsalda istihdamı artırıcı bir faaliyet yürüttüğümüz söylenebilir. Sadece 16 yılda tarımın lider özel bankası olabilmemizin ardında işin bu denli içinde olabilmemizin katkısı yadsınamaz. Hem yerelde çok iyi organize olmuş hem bölge müdürlüklerinde ve genel müdürlükte işin her boyutunu ayrı ayrı ele alan ekiplerimiz sayesinde bugün 300’ün üzerinde zirai ürüne finansman desteği sağlıyor, tüm hayvancılık türleri için ayrı bankacılık ürünleri sunuyoruz. Üreticimizin sadece finansman sağladığı kurum değil, işiyle ilgili destek aldığı danışmanıyız aynı zamanda. Bu görevin de bilinciyle çiftçimizin işlerini daha verimli hale getirmesi ve çiftçiliğin nesiller boyunca sürdürülebilmesi için çalışmaya devam edeceğiz.

• Bankanızın önümüzdeki dönem için tarım bankacılığındaki büyüme hedefleri nelerdir? Kaç ürünü, kaç çiftçiyi kredilendirdiniz? Büyüme oranlarınız ne oldu? Paketleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz

DenizBank olarak 16 senedir hizmet verdiğimiz tarım sektöründe toplam kredi hacmimiz 13 milyar TL üzerindeyken bugüne kadar kapanan kredileri de dahil ettiğimizde sektöre 35 milyar TL tutarında kredi sağladık. Bir birim kredinin tarım üretiminde çıktı olarak karşılığı 2,6 birim kadar, yani tarıma harcanan her 1 lira 2,6 lira kadar bir tarımsal çıktı yaratıyor. Bu açıdan bakıldığında 90 milyar TL üzerinde bir üretime katkı sağladığımızı ifade edebiliriz. 2018’de yüzde 10’un üzerinde büyümeyle tarım sektöründe özel bankaların lokomotifi olmaya devam ettik ve sektörün büyümesine katkıda bulunduk. 2019’da da aynı katkıyı sağlamaya devam edeceğiz.

Tarımsal girdilerin temini için vadesi bir yıl süreli olan işletme kredileri ve tarım yatırımlarının devamı için vadesi 7 seneyi bulabilen yatırım kredileriyle sektördeki işlerin devamı için de sektördeki işlerin daha verimli hale getirilmesi için de kredi ürünleri sunuyoruz. Yanı sıra, sigorta ürünleri, ödeme sistemi ürünleri, sözleşmeli üretim destekleri ile finansman çözümlerini çeşitlendiriyoruz. Tarıma özel ilk kart olan Üretici Kart çiftçimizin yıl içindeki tüm ihtiyaçlarını tek başına karşılayan ve ödemeleri hasat sonrasına kadar erteleyen özel bir ürün, bugün her üç çiftçiden birinin cebinde Üretici Kart mevcut.

• Tarım bankacılığına yönelik kart ürününüz var mı? Varsa büyüklüğü nereye geldi

Sektörün ilk finansal inovasyonu olan Üretici Kart bugün 580 bin üreticimizin cebinde. Alışveriş tarafında sadece tarımsal girdi satın alımında kullanılmasına olanak veren, yıl boyunca çiftçimizin tüm ihtiyaçları için kullanılabilen ancak geri ödemesi yılda bir kez hasat vadesinde olan Üretici Kart gelir elde etme dönemi diğer meslek gruplarına göre farklı olan çiftçilerimiz için biçilmiş kaftan.

İlginizi çekebilir:  Bostan korkuluğuyla değil, kağıtla tarlalarını koruyorlar

• Tarım bankacılığında yeni çıkartacağınız ürün var mı? Varsa kısaca bilgi verir misiniz?

Hem yeni ürünlerle hem finansal olmayan danışmanlık çözümlerimizle hem de süreç iyileştirmeleriyle çiftçimize hak ettikleri kaliteli, hızlı ve formalitesiz ürün ve hizmetleri sağlamaya özen gösteriyoruz.

Çok yakın zamanda çıkardığımız Çiftçi Aylık Destek Kredisi ile çiftçilerimize aylık ihtiyaçlarında kullanabilecekleri yeni bir ürün tasarladık. “Her üretici aynı zamanda bir tüketicidir” anlayışıyla çıkardığımız bu ürün yardımıyla üreticilerimiz kullandıkları krediyi aylık tutarlara bölünmüş olarak hesaplarında her ay görüyorlar. Böylelikle senede bir gelir elde eden üreticilerimiz ellerine geçen toplu parayla her ay oluşan ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Mutfak masrafı, faturalar, evin tüm gereksinimleri gibi temel ihtiyaçları karşıladıkları bu kaynağın geri ödemesi ise yine hasat sonrasında.

Bu platform aracılığıyla üreticilerimize anlık, sorgulanabilir ve sektörel bilgiler sağlarken işlerini daha iyi takip etmelerini sağlayan hava durumu, haberler, hibe destek hesaplamaları gibi konularda da yardımcı oluyoruz.

Uygulamamız içerisinde yer alan Mühendise Sor menüsü üzerinden bugüne kadar 10 bin üzerinde soru aldık, ziraat mühendislerimiz aracılığıyla tüm soru ve sorunlarında çiftçimize eksiksiz yardımcı olduk.

Bu platformun tüm amacı tarlalarda, bahçelerde, işletmelerde maliyetleri azaltacak, verimi artıracak önerileri ve bilgilendirmeleri çiftçilerimize ulaştırmak.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,536AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Çankırı’da ‘Boris Johnson’ sevinci: ‘Buradaki sülalesine Sarıoğlangiller derler’

İngiltere Başbakanı Theresa May'in, 7 Haziran’da partisinin liderliğinden...

CHP’li gençlerden hunili eylem

AYCAN KARADAĞCHP Konak Gençlik Kolları, Konak Kemeraltı...

Kaçak içki ölümleri dünya basınında: En az 23 kişi yaşamını yitirdi

Türkiye'de son dönemde yaşanan kaçak içki bağlantılı ölümler dünya medyasına da konu...

FaceApp uygulaması 10 günde 1 milyon dolar ciro yaptı

‘#AgeChallenge’ adı altında tüm sosyal medya platformlarında kısa sürede trend olan, Rus...

Ivanka Trump, Boris Johnson’ı kutlarken ‘United Kingston’ yazdı

Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump'ın Britanya Başbakanı olan Boris Johnson'ı kutlarken yaptığı...

Karamollaoğlu: Çamlıca Camii, insanların anasını ağlattı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Best FM’de ‘Konuşan Türkiye’ programında Ufuk...

Tim Duncan yeniden Spurs’te

NBA takımlarından San Antonio Spurs'in efsane oyuncusu Tim Duncan, Asistan Koç olarak tekrar Spurs'e...

38 baro başkanından AKP’li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş’a istifa çağrısı

38 baro başkanı, belediye meclisinde "30 Ağustos halkın genelini ilgilendiren bir bayram değildir" sözleri...

Panama’da plastik poşet kullanımı sınırlandı

Panama, plastik poşet kullanımını şarküteri, kasap ve manavlarla sınırladı. Ülke...

“Fenerbahçe ile Kjaer için görüştük”

Sevilla Sportif Direktörü Monchi, Nemanja Gudelj'in transferi için yapılan basın toplantısında, Simon...

Sonraki haber