Anasayfa EKONOMİ Tarım toprağını inşaat arsası yaparsan

Tarım toprağını inşaat arsası yaparsan

Herkes yakınıyor; gıda fiyatları el yakıyor. Tüketici enflasyonunun geneli yüzde 8, ama gıda maddelerindeki yüzde 15’e yaklaşıyor. Gıdadaki fiyatları dizginlemeden, enflasyonla baş etmek mümkün değil. İyi de niye bu kadar artıyor fiyatlar. Üstelik sadece bu yıl değil. Sadece doğal afetler, don, kuraklık ya da aşırı yağıştan filan değil. Son 10 yıla bakıldığında tüketici enflasyonunda artış yüzde 122, dolar kuru yüzde 88, ama gıda fiyatlarındaki artış yüzde 167… Demek ki, 10 yılda müzminleşmiş bir hastalık var.

ARZ EKSİK
Nedenler sır değil. Birincisi, arz ile ilgili. Tarımsal üretim azaldı. Neden azaldı? Tarım ihmal edildi, küstürüldü, tarım arazileri inşaat arazisine çevrildi. 1990’da tarım alanı 28 milyon hektara yakındı, 2012’ye kadar yüzde 30’a yakın daralarak 23 milyon hektara düşmüş durumda. Yani 20 yılda neredeyse üçte biri tarım alanı olmaktan çıkmış. Diyelim bir kısmı nadasta, ama gerçek şu ki tarımsal alanlar, arsaya dönüştürüldü, üstüne Kaçak Saraylı’nın hastalığı inşaatın kışlığı-yazlığı, bin bir türlüsü yapıldı. Tarım arazisine bu kadar hiyanet içinde davranan kaç toplum vardır? Tarım toprağını arsaya çeviren kaç cahil, gözü dönmüş bulabilirsiniz? Arsa sadece barındırır, oysa toprak, nesiller boyu karnını doyurur, hayatta tutar.

KÜSTÜRÜLDÜ…
Toprağı arsaya çevirten akıldışılık, çiftçiye, üreticiye dirsekle pekişti. AKP devrinde özellikle, başta mazot, gübre, elektrik ve su olmak üzere girdilerin fiyatı hızla arttı. Buna karşılık, üreticinin ürünü para etmedi. Çiftçi desteklenmedi, tersine vergilendirildi. Merkezi bütçeden verilmiş görünen bütçenin yüzde 2’sinden ibaret tarım destekleri, öbür elle alındı. Neyle?

MAZOTA DOLAYLI VERGİLER
Ektikçe zarar eden çiftçi, son oniki yılda, iki Trakya Bölgesi büyüklüğündeki toprağı  boş bıraktı. Geleneksel ürünler buğdayda, nohutta, pamukta bile ithalatçı duruma düştü Türkiye.

KÖTÜ YÖNETME
Plansızlık, rehbersizlik düstur olmuş. İnat edip çiftçilikte kalana da yol gösteren yok. Herkes her yıl kafasına göre bir şey ekip, bir şeyden vazgeçiyor. Adeta kumar oynuyor. Doğru ürünü tutturursa kâr ediyor, tutturamazsa zarar ve sonunda beziyor, çekiyor kuyruğunu. Yönetenler, böyle durumlarda arz yetersiz kalıp da fiyat artarsa, hemen ithalat silahına davranıp kıt dövizi, tarım ürünü ithalatı hovardalığında kullanıyorlar.

Bir de baş edilemeyen aracılar var. Bir türlü tarladan üreticinin eline geçen fiyat ile tüketicinin ödediği fiyat arasında makul bir marj olmaz, hep fahiştir. Bu aracı ile yıllar yılı baş edilemez. Şimdi bir de büyük marketler var. Üreticinin tarladan elindekini kapan ve birkaç misli fiyata süpermarkette satan… Bu aracılarla baş etmek de yönetenlerin işi ama onlara da dokunan pek yoktur.

NE YAPMALI?
Meseleye uzun ve kısa vadeli tedbirlerle bakmak gerekiyor. Tarım toprakları, ormanları, meralar, su kaynakları hoyratça tahrip edildi,amaç dışı kullanıma açıldı. Bu gidişe artık, dur demek gerek. Destekleme sistemi istikrarlı tarımsal gelir artışı için yeniden yapılandırılmalı. Topraksız ya da yeter toprağı olmayan köylüye toprak dağıtan yeni bir toprak reformu anlayışı hayata geçirilmeli. Güneydoğu’daki mayınlı araziler devreye alınmalı. Kamusal yatırımlar arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile başlatılmalı, en yüksek verimi sağlayacak ölçek büyüklükleri yaratılmalı. Fahiş aracı kârlarına izin verilmemeli. Kooperatifçilik özendirilmeli. Kamu, sulama yatırımlarına öncelik vermeli.

Böyle bir ülkede tarımı, hayvancılığı bitirebilmek ancak sizin gibi üstün zekâlılarca başarılabilirdi!

Pazarcılar: Hükümet yalan söylüyor

İnşaat furyası ve yanlış politikalar tarımı bitirdi

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,404AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Kaldırımda yatan köpeğe saldıran adama para cezası

İstanbul Kadıköy'de kaldırımda yatan köpeği tekmeleyen İsmail T. gözaltına alındı. Bir vatandaşın...

Bir Bakışta BirGün (16 Temmuz 2019)

Kılıçdaroğlu’ndan iktidara ‘FETÖ’ tepkisi: Tamince’ye neden dokunulmuyor?

Hamaney’den AB ülkelerine: Ey yüzsüzler!

İran'ın dini lideri Ali Hamaney, İran'ın petrol tankerine el koyan İngiltere'yi "deniz...

Milli yelkenci Okyanus Arıkan dünya üçüncüsü oldu

Milli yelkenci Okyanus Arıkan, Antigua ve Barbuda'da düzenlenen 2019 Optimist Dünya Yelken...

Tecavüzcü profesör hakkında 27 yıl hapis talebi

Ankara'da, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.’ye (23) tecavüz ettiği suçlamasıyla...

Patlayıcı ile katledilen 2 çocuğun cenazeleri toprağa verildi

Dersim'in Ovacık ilçesindeki Bilgeç Köyü yakınlarında araziye önceden yerleştirildiği düşünülen patlayıcının infilak...

Bakanlık’tan kahve makinesine toplatma kararı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Big Coffee marka elektrikli kahve makinelerinin, "Can ve mal...

Netflix, ’13 Reasons Why’ dizisinden intihar sahnesini kaldırdı

Netflix, ’13 Reasons Why’ adlı diziden, ergen çağdaki bir kız çocuğunun intihar ettiği sahneyi...

TÜSİAD patronları ABD’ye gidiyor

Simone Kaslowski başkanlığındaki TÜSİAD heyeti, ABD'ye gideceğini açıkladı.

İran zenginleştirilmiş uranyum seviyesini açıkladı

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, İran devlet medyasında yer alan...

Sonraki haber