-Reklam-
Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI TARİŞ'te 7 işçi işten atıldı, işçiler eylem başlattı

TARİŞ’te 7 işçi işten atıldı, işçiler eylem başlattı

İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Fabrikası’nda 7 işçi, DİSK Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atıldı. Bunun üzerine diğer işçiler, atılan arkadaşlarının işe geri alınması ve sendikanın tanınması talebiyle fabrika içinde eylem başlattı. Fabrikaya gelen çevik kuvvet polisi, aralarında sendikacıların da olduğu 63 kişiyi gözaltına aldı.

BİRÇOK SENDİKADAN DESTEK

DERİTEKS, Genel-İş, Birleşik Metal-İş’in de aralarında olduğu birçok sendika, TARİŞ işçilerine desteğe geldi. Gözaltına alınıp serbest bırakılanlar arasında DERİTEKS İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz, Genel-İş İşyeri Temsilcisi Eren Bilgen, Genel-İş 7 No’lu Şube Başkanı Kemal Köroğlu, Genel-İş 2 No’lu Şube Yöneticisi Bayram Kesgin, Birleşik Metal-İş İşyeri Temsilcisi Sedat Sadak, Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Mazhar Uzbek, Genel-İş 2 No’lu Şube Mali Sekreteri Ümit Gültekin ve Akar Tekstil işyeri temsilcileri de yer aldı.

GECEYİ GÖZALTINDA GEÇİRDİLER

Geceyi gözaltında geçiren işçiler ve sendikacılar sabahın erken saatlerinde serbest bırakılırken, yaşananlara tepki gösteren DİSK Gıda-İş Sendikası atılan işçiler geri alınıncaya kadar fabrika önünde direnişi sürdüreceklerini duyurdu.

“İŞÇİLER YASAL HAKLARINI KULLANDI”

Fabrikanın önünde dün sabah DİSK Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, fabrikada örgütlenme çalışmasını yaklaşık 5 ay önce tamamladıklarını, ancak işverenin sendikayı tanımayarak üyelerine baskı yaptığını belirtti.


Aslan, “Hukuksuzluğun sorumluları bunun hesabını verecekler. Atılan işçilerin geri alınmasını ve sendikamızla diyaloğa geçilmesini istiyoruz. Diyaloğa yanaşmazlarsa mücadelemiz sonuna kadar devam edecek” dedi.

İşçilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren Aslan, “”İki kez TARİŞ’le görüşme talep ettik. Onlar, ‘Biz sendikalı işçi istemiyoruz’ dedi. İşçiler istifaya zorlanırken, yasalar neden uygulanmıyor? Bu yasalar hep işverenlerden yana mı olacak? İşçilerin hak ve özgürlükleri güvence altına alınmadığı taktirde demokrasiden söz etmek mümkün olmaz. İşçi arkadaşlarımız gece boyunca gözaltında kaldı. Suç var mı, yok. İşçiler yasal haklarını kullandı. Talebimiz insanca yaşamaya yetecek bir ücrettir. Sendikanın tanınmasını ve toplu sözleşme yapılmasını istiyoruz. Atılan işçiler işe geri dönene kadar fabrika önünden ayrılmayacağız. Sendika haklarını kullandıkları için cezalandırıldılar” diye konuştu.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da talepleri kabul edilmediği takdirde İzmir halkına TARİŞ ürünlerini almama çağrısında bulunacaklarını belirtti.

TARİŞ’TEN AÇIKLAMA

TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği’nden yapılan açıklamada ise işçilerin sendikalı oldukları için değil, ihtiyaç fazlası personelin tasfiyesi kararı doğrultusunda işten çıkarıldığı iddia edildi.

- Reklam -

SON HABERLER

Tunç Soyer, toplu ulaşım için verdiği sözü tuttu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi verdiği toplu ulaşımda belli...

Juventus üst üste 8. kez şampiyon

İtalya 1. Futbol Ligi'nde (Serie A) konuk ettiği Fiorentina'yı 2-1 yenen Juventus,...

Rölanti modunda 3 puan

Galatasaray, maçın genelinde oldukça vasat bir performans gösterdiği ve ikinci yarısını adeta...

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Başkanlar gitti, milyonluk araçları kullanılmıyor

Kocaeli’de 13 AKP’li belediyenin 12’sinde belediye başkanları değişti. Başkanların tepki çeken lüks...

İSPARK çalışanının skandal paylaşımına soruşturma

İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İSPARK) elindeki paralarla fotoğraf çektirerek sosyal medyada...

Silopi kayyumunun borçları belediye binasına asıldı

HDP'li Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, kayyum döneminden kalan...

Nadal’dan sürpriz yenilgi

Monte Carlo Tenis Turnuvası'nda mücadele eden dünya 2 numarası Rafael Nadal, yarı finalde...

Beyoğlu’nda 4 katlı binada yangın

Beyoğlu'nda 4 katlı apartmanın çatısında yangın çıktı. Çatının büyük bir kısmını kaplayan...

Sonraki haber