Tarsus’ta yüzlerce dönüm arazi sular altında kaldı
14.01.2018 08:34 GÜNCEL
Tarsus’ta yaşanan sel felaketi nedeniyle yüzlerce dönüm arazi sular altında kaldı. Çiftçiler, “Çok vahim durumdayız. Elimiz kolumuz bağlı oturuyoruz” dedi

Mersin’in Tarsus ilçesinde meydana gelen sel felaketinden etkilenen seralarda su boşaltma işlemleri devam ediyor. Geçen hafta etkili olan sağanak yağışta yüzlerce dönüm arazinin sular altında kaldığı ilçede selin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Selin en çok etkilendiği yerler arasında yer alan Kulak ve Özel Bahşiş Mahallesi’nde havadan çekilen görüntüler selin verdiği zararı gözler önüne serdi. Görüntülerde yüzlerce dönüm arazinin sular altında kaldığı görüldü. Devlet Su İşleri’ne ait su pompaları tarladaki suları ana kanallara boşaltırken, çiftçiler sulardan kurtardıkları seralarda temizlik işlemleri yapıyor.

‘Devletten yardım bekliyoruz’
Ürünleri sular altına kalan çiftçiler, mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini istiyor. Özel sektöre ve bankalara borçları olduğunu ifade eden Çiftçi Ömer Faruk Öner, zararların çok olduğunu belirterek, “Biberler su altında, kabaklar su altında, bütün ekili arazi su altında kaldı. Bu zararı nasıl çıkaracağız. Devlete olan borcumuzu nasıl ödeyeceğiz. Şu an ektiklerimiz öldü, belki başka bir şey ekebilir miyiz hava kuruyunca diye çamur içinde kaldığı için kökünü söküyorlar. Sular her ne kadar boşalsa da yeterli değil. Mutlaka devletimizin buna bir çözüm yolu bulması lazım. Yoksa çok vahim durumdayız” dedi.

‘Borcumuzu nasıl ödeyeceğiz?’
İbrahim Karakoç isimli çiftçi ise, “Şu an yağmurların yağması sebebiyle ektiğimiz mahsuller hep su altında kabaklar biberler hepsi ölmüş durumda. Devlet Su İşleri’nin pompası çekiyor. Şu an yetersiz durumda. Olan mal zaten öldü. Artık gübreye nasıl borcumuzu ödeyeceğiz diye düşünüyoruz. Şu an yapacak hiçbir şeyimiz yok. Her taraf su altında. Komisyonculara borçluyuz. Ödeyemiyoruz borcumuzu devlete. Elimiz kolumuz bağlı öyle oturuyoruz. Yapacak hiçbir şeyimiz kalmadı. 300 sera var nereden baksan 100 ile 150 bin TL arası zararımız var” ifadesini kullandı.