Anasayfa GÜNCEL Tartışmalı Gezi iddianamesi Meclis gündeminde

Tartışmalı Gezi iddianamesi Meclis gündeminde

CHP’li Yunus Emre, Gezi Direnişi eylemlerine ilişkin İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen tartışmalı iddianameyi ve soru işaretlerini Meclis gündemine taşıdı

Gezi Direnişi eylemlerine ilişkin, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen tartışmalı iddianame Meclis gündemine taşındı.  

CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği önergede, Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 16 kişinin yargılanacağı davaya esas iddianameyle ilgili soru işaretlerine dikkati çekti.

İddianamenin ana iskeletini oluşturan iddiaların, FETÖ firarisi savcı Muammer Akkaş’ın 2014 yılında açtığı ve 2015 yılında beraatla sonuçlanan ilk Gezi Davası dosyasına dayandığına dikkati çeken Yunus Emre,  Bakan Gül’e şu soruları yöneltti:

  • -İddianamede yer alan 2013 yılının Mayıs ila Kasım ayları arasındaki telefon tapeleri ve fiziki takip kayıtlarının tümü, altı yıl önceki FETÖ’cü polis ve savcıların arşivinden ve yürüttükleri soruşturulmalardan alınmıştır. İddianamede bütün bu delillerin ve özellikle de tapelerin “yeniden kıymetlendirilmesinin yaptırıldığı” gibi izaha muhtaç ve hukuken bir anlamı olmayan bir ifade ile meşrulaştırılmaya çalışılmıştır. Altı yıl önce yasadışı bir terör örgütüne mensup polis ve savcılar tarafından düzenlenmiş ve hukuka uygun olmadığı tespit edilmiş tüm soruşturma dosyaları, yasadışı – uydurma deliller, dinleme kayıtları ve fiziki takip raporları vs. bir gün başka savcılar tarafından “yeniden kıymetlendirilebilir” mi?
  • İddianame ile FETÖ/PDY terör örgütünün yasadışı yollarla gerçekleştirmeye çalıştığı karanlık emellerinin yanı sıra emniyet ve yargı içerisindeki etkisini de muhafaza etmeye yol açmayacak mıdır?
  • İddianamede “suçta ve cezada kanunilik ilkesiyle” bağdaşmayacak şekilde suç yaratılmış olması, “hukuk devleti” ve “hukuki güvenlik” ilkelerini zedeler nitelikte değil midir?
  • İddianamede, Gezi eylemlerinin sanıklar tarafından önceden planlandığı ve eylemlerin finanse edildiği suçlaması yöneltilmektedir. İddianamede planlama iddiası yer almasına rağmen, ortaya konan tüm tapelerin ve fiziki takip kayıtlarının 30 Mayıs 2013 tarihinden –yani Gezi eylemlerinin zaten başlamış ve ilerlemekte olduğu bir tarihten- sonra olmasının anlamı nedir?
  • Eylemlerin Osman Kavala tarafından finanse edildiğini gösteren (Gezi eylemlerini finanse etme kapsamında tam olarak kime ne kadar ne şekilde para gönderdiğine dair) somut delillerin iddianamede yer almamasının makul bir izahı var mıdır?
  • İddianamede, Gene Sharp’ın “Diktatörlükten Demokrasiye” (From Dictatorship to Democracy) kitabında yer alan 198 pasif eylem metodunun Gezi eylemlerinde kullanıldığı belirtilmiştir. Bu kapsamda, Türk Ceza Kanunu’na göre suç teşkil etmeyen ve birbiriyle tamamen alakasız birçok eylem (ibadet ve tapınma, polis memurlarına çiçek dağıtma, neşelendirici hicivler ve muziplikler, şarkı söylemek vs.) sıralanarak bunların Gezi eylemlerinde de kullanıldığı ve suç olduğu iddia edilmiştir. Bu iddianamede “suçta ve cezada kanunilik ilkesiyle” bağdaşmayacak şekilde suç yaratılmış olması, “hukuk devleti” ve “hukuki güvenlik” ilkelerini zedeler nitelikte değil midir?

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,893AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Macron’dan Trump’a “duruşunu netleştir” çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump'a "Avrupa'ya karşı duruşunu netleştirme"...

MEB, 20 bin sözleşmeli öğretmenin atama takvimini paylaştı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin tercih ve...

Eski Bakan Yücel Seçkiner hayatını kaybetti

Eski Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Yücel Seçkiner, 83 yaşında hayatını...

THY’den ‘Boeing 737 MAX’ açıklaması: Uçuşlarda iptaller yaşanacak

Türk Hava Yolları(THY), uçuşlarını askıya aldığı 24 adet Boeing 737 MAX tipi...

Trump’tan İran’a yeni yaptırımlar: Hedef Hamaney

ABD Başkanı Donald Trump, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'i de kapsayacak şekilde...

Afyonkarahisar’da kayıp gencin cansız bedeni bulundu

 Afyonkarahisar'da 3 gün önce kaybolan gencin cansız bedeni bulundu.Akarçay'ın...

AKP MYK yarın ‘İstanbul’ gündemiyle toplanıyor

AKP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi gündemiyle yarın toplanıyor.

Motorine 23 kuruş zam

Motorinin litre fiyatına 23 kuruş zam yapıldı.AA muhabirinin...

Bitcoin’de son durum

Kripto para birimleri piyasalarındaki genel düşüş eğilimine rağmen piyasanın en yüksek...

Bakan Akar’dan CHP’ye ziyaret

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. 

Sonraki haber