Taşeron işçileri AKP’ye seslendi: Kadro sözü verdiniz, tutun!
20.03.2017 08:47 ÇALIŞMA YAŞAMI

Sosyal medya üzerinden örgütlenen ve ülkenin dört bir yanından gelen taşeron işçileri, önceki gün Ankara’da buluştu. Türk-İş Genel Merkezi’nde konfederasyon yetkilileriyle görüşen işçiler, görüşmenin ardından yaptıkları basın açıklamasında, hükümeti yerine getirmediği kadro vaadi konusunda uyardı.


Sakarya Caddesi’nde yapılan açıklamada, hayat pahalılığı günden güne artarken taşeron işçilerinin açlık sınırı altındaki ücretlere mahkûm edildiğine dikkat çekildi. En önemli sorunlarının kadro talebi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Hükümet yıllardır işçilere kadro sorununu çözeceği vaadinde bulunuyor. Geldiğimiz noktada bir arpa yolu bile alınamamış, kadrosuz ve güvencesiz çalışıyoruz. İş güvencemiz taşeron şirketlerin iki dudağı arasında. Hükümet bu sorunun çözümü olarak özel sözleşmeli personel sistemini planladığını açıkladı, ama bunun sorunun çözümüyle uzaktan yakından alakası yok. Bununla taşeron sistemi ortadan kalkmıyor, tam askine taşeronun yerine devlet geçiyor. Ayrıca işe devam etmek için birtakım şartlar getiriliyor. Bu şartların nasıl değerlendirileceği ise muğlak. Bu kanunla önceki yıllardaki haklarımıza dair dava açamıyoruz. Taşeron sistemi daha da kalıcı hale geliyor” denildi.

‘Sabredin’
Öte yandan Maliye Bakanı Naci Ağbal, dün bir yurttaşın ‘Taşeron işçilerine kadro sözü vermiştiniz?’ şeklindeki sorusuna ‘Sabredin’ yanıtını verdi.