‘Taşerona kadroda mağduriyet bitecek’

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamuda taşeron işçilerin kadroya geçişlerinde kapsam dışı bırakılan tüm işçilerin CHP iktidarında kadroya alınacağını ve kadroya geçişlerdeki eşitsizlik ve haksızlıkları gidereceklerini söyledi.


Belediyelerdeki 400 bine yakın taşeron işçinin kadroya alınmadığını anımsatan Gürer, “Kamudaki şoförler, KİT’lerde çalışanlar, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, PTT gibi kurumlardaki taşeron işçiler ne yazık ki mağdur edildi. Bunların yanında emekli olarak taşeron firmalarda çalışan işçiler de işsiz kaldı” dedi.

Güvencesiz istihdam kaldırılacak
Kamuda tüm geçici ve güvencesiz istihdam biçimlerini kaldıracaklarını, bu kapsamdaki tüm personeli memur ve işçi kadrolarına geçireceklerini belirten Gürer, sözlerini şöyle sürdürdü:

» Kadroya geçen işçilerin aynı iş kolunda işçi sayılmalarını ve bu iş kolunda örgütlü sendikaların yaptığı toplu sözleşmelerden yararlanmalarını sağlayacağız. Kamuda taşeron işçilerin kadroya geçişlerinde kapsam dışı bırakılan tüm işçileri ilk 6 ayda kadroya alacağız. Kadroya geçişlerdeki eşitsizlik ve haksızlıkları gidereceğiz. Kiralık işçilik ile modern kölelik rejimini getiren Özel İstihdam Büroları Yönetmeliği’ni yürürlükten kaldıracağız. Kıdem tazminatını koruma altına alacağız. İşverenin iflası halinde kıdem tazminatı hakkını tüm diğer işçi haklarıyla birlikte öncelikli alacak durumuna getireceğiz.

» Kamuda farklı statüde istihdamdan dolayı yaşanan özlük hakkı kayıplarını gidereceğiz.

Kayıt dışıyla mücadele
» Kayıt dışı çalışmayla mücadele edeceğiz. Etkin bir iş yeri denetim sistemi kuracak ve kayıt dışı işçi çalıştıranlara ağır yaptırımlar getireceğiz.

» Ucuz iş gücü olarak görülen yabancı ve göçmen işçilerin kayıt dışı çalıştırılmasına karşı mücadele edeceğiz. Çocuk işçiliğine son vereceğiz. Mesleki eğitimdeki stajyer ve çırakların özlük hakları konusundaki mağduriyetlerini gidereceğiz.

» Uzun vadeli sigorta kollarında, çıraklık veya staj başlangıç tarihini sigorta başlangıç tarihi olarak esas alacağız. Çırak ve stajyer olarak geçirilen sürelere ilişkin borçlanma hakkı tanıyacağız. Çırak ve stajyer olarak geçirilen sürelere ilişkin borçlanma hakkı tanıyacağız.”


BİZİ TAKİP EDİN

359,115BeğenilerBeğen
54,887TakipçiTakip Et
1,081,740TakipçiTakip Et
7,481AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL