Tatilciler döndü çöpleri kaldı

Uzun bayram tatili turistik bölgelerde büyük çevre kirliliğine yol açtı. Çöplerini ortada bırakıp giden binlerce tatilcilere, bölge sakinleri isyan etti.


Gözde tatil bölgesi Marmaris’te dokuz gün boyunca toplanan çöp miktarı 4 bin 500 tona ulaştı. Tatilcilerin neden olduğu kirlilik nedeniyle yoğun mesai harcamak zorunda kaldıklarını belirten Marmaris Belediye Temizlik İşleri Müdürü Barış Ünlü, şunları söyledi: “Yoğun turizm sezonunda ortalama günlük 300 ton çöp toplanıyordu. Bayramda bu rakam günlük 500 tona kadar çıktı. Dokuz günde 4 bin 500 ton çöp toplandı. Duyarsız tatilciler nedeniyle temizlenen yerlerde daha yarım saat bile geçmeden yine çöp dağları oluştu. Özellikle çadır kurarak adeta bir çadırkent görünümü oluşan yerlerde çalışmalarımız daha yoğun oldu. Çadırlarda kalanlar oturdukları, gezdikleri ormanı ve yüzdükleri denizi çöplerle doldurdu. Uyarılarda bulunmamıza ve çevrelerindeki çöp konteyneri ve geri dönüşüm kutularını artırmamıza rağmen yine de dinlemediler. 9 gün izinsiz çalıştık.”

Belediyeler yetişemedi
Tatilcilerin gazabından kurtulamayan merkezlerden biri de Burdur’daki Salda Gölü ve çevresi oldu. Kumu ve turkuaz rengiyle Maldivler’e benzetilen Salda Gölü çevresinde tatilciler çöp yığınları oluşturdu. Yeşilova Belediyesi yoğunluk ve personel eksikliği nedeniyle konteynerlerde biriken çöplere yetişemedi.

Göl çevresindeki görüntü kirliliği birçok ziyaretçinin de tepkisine neden oldu. Denizli’den geldiğini söyleyen Sadettin Der, “Mavi bayraklı göl insan eliyle bu hale getirilmiş. Bu konunun yetkililerce toparlanmasını ve çözüm bulunmasını istiyorum. Bu güzellik gelecek nesillere aktarılabilmeli” diye konuştu.

tatilciler-dondu-copleri-kaldi-503516-1.
Muğla Akyaka’daki çöpleri ‘kör olası çöpçüler’ topladı.

‘Kör olası çöpçüler’iş başında
Muğla Akyaka’da yaşanan çöp sorununa belediye yetemeyince devreye gönüllüler girdi. Facebook üzerinden organize olan bir grup çevreci ‘Kör olası çöpçüler’ ismiyle işe koyuldu. Günlerdir belirli saatlerde bir araya gelen grup, Akyaka çevresindeki çöpleri topluyor. Gruba sosyal medyada da destek büyüyor.

Kastamonu’nun Tosya İlçesi Çifter Köyü’nde de piknikçilerden geriye çöp yığınları kaldı. Çöpleri toplamak ise köylülere kaldı. Köy sakinleri, daha sonra çevreye çöp atılmasını protesto etti.

Çifter Köyü Derneği Başkanı Ahmet Uslu, Çevreye ciddi anlamda zarar verildiğini söyledi. Uslu: Bölgeye gelen piknikçiler uyarı levhalarına rağmen duyarsız şekilde çöplerini atıyor. Doğayı bilinçsiz şekilde kirletiyorlar. Mangallarını ağaçlara dayayarak yakıyorlar. Bölgede ciddi yangın riski de oluşturuyorlar” dedi.


BİZİ TAKİP EDİN

359,020BeğenilerBeğen
54,857TakipçiTakip Et
1,080,735TakipçiTakip Et
7,425AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL