Tayland'da 13 kişinin kurtarıldığı mağara müze oluyor
12.07.2018 13:32 DÜNYA

Tayland'da 12 erkek çocuk ve antrenörlerinin 18 gün boyunca mahsur kaldığı ve zorlu bir operasyonla kurtarıldığı Çiang Rai kentindeki Tham Luang mağarasının müzeye dönüştürüleceği açıklandı.

Tayland'da yaşları 11 ila 16 arasında değişen 12 çocuk ve 25 yaşındaki antrenörlerinin şiddetli yağışların su seviyesini yükseltmesi nedeniyle 18 gün boyunca mahsur kaldığı Tham Luang mağarası müzeye dönüştürülecek.

Grubun kurtarılması için yapılan uluslararası kurtarma operasyonunu yöneten Narongsak Osottanakorn gazetecilere yaptığı açıklamada mağarada kurulacak müzede, zorlu tahliye operasyonunda kullanılan ekipman ve kıyafetlerin sergileneceğini söyledi.

Taylandlı yetkili "Burasının Tayland'daki bir başka çekim merkezi haline geleceğine inanıyorum. Turistler ziyaret edecek" dedi.

NE OLMUŞTU?

'Yaban domuzları' adlı okul futbol takımını oluşturan 12 çocuk ve antrenörleri, dalgıçlar, mağaracılar ve doktorların kendi hayatlarını riske atttığı 3 gün süren tahliye operasyonu ile kurtarılmıştı. Yüzme bilmedikleri için sakinleştirici verilen çocuklar yer yer su altında kalmış olan mağaraki dar bölümlerden sedyelerde taşınarak teker teker dışarıya çıkarılmıştı. Grup 23 Haziran'da yaptıkları futbol antrenmanı sonrasında mağaraya girmiş ancak muson yağmurlarının neden olduğu su baskını çıkışlarını engellemişti. Grubun mağara girişinden 4 km. uzaklıkta mahsur kaldığı bölüm 9 gün sonra 2 İngiliz mağaracı tarafından tespit edilmişti.