TBMM Başkanlığı’nın Abdülhamid hayranlığı sürüyor
17.02.2017 15:23 GÜNCEL
TBMM Başkanlığı’nın Abdülhamid hayranlığı sürüyor. Daha önce Dolmabahçe’de “Sultan 2. Abdülhamid Han ve Dönemi Sempozyumu” ve ardından Ankara’da bir aynı konuda bir sergi açan TBMM Başkanlığı, şimdi de aynı konuda 300 sayfalık kuşe kağıda basılı bir kitap hazırlayarak milletvekillerine dağıttı

SEBAHAT KARAKOYUN

TBMM Başkanlığı’nın Abdülhamid hayranlığı sınır tanımıyor. Daha önce Dolmabahçe ‘de Abdülhamid dönemiyle ilgili bir sempozyum ve sergi düzenleyen ve aynı sergiyi Ankara’ya da taşıyan TBMM Başkanlığı, şimdi de sergilenen eserlerin de yer aldığı 300 sayfalık kuşe kağıda basılı bir kitap hazırlayarak milletvekilerine dağıttı.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, daha önce açılışını bizzat yaptığı sempozyum ve sergide hayranlığını dile getirdiği Abdülhamid’le ilgili şimdi de özel bir kitap hazırlandı. Kapağında Abdülhamid’in resminin yer aldığı “Sultan 2. Abdülhamid Han döneminden İzler” başlıklı kitap, tüm milletvekillerine dağıtıldı.

tbmm-baskanligi-nin-abdulhamid-hayranligi-suruyor-246452-1.

İsmail Kahraman tarafından kaleme alınan kitabın sunuş yazısında, Abdülhamid döneminin tarihin en önemli dönemlerinden biri olduğu savunularak, “O dönemi bilmeden bu günü anlayamayız. Bugünü anlamadan yarını sağlıklı temeller üzerine kurmamız mümkün olmaz. Geçmişi bilmeyenini geleceği olamaz” denildi.

Vefa borcunu ödemiş
Yazıda, Abdülhamid’in emperyalist güçlerin Osmanlı Devleti’ni parçalama sürecini önlediği, onlarla siyasi sahada kıyasıya mücadele ettiği, “milli” bir politika ortaya koyduğu iddia edilerek,

“Bu tutarlı ve başarılı tavrı onun hem dış güçlerin hem de içerideki uzantılarının hedefi haline gelmesine sebep olmuştur” ifadeleri kullanıldı.

Kahraman, TBMM Başkanlığı olarak 174’üncü doğum yıl dönümünde Abdülhamid ile ilgili bazı etkinlikler gerçekleştirildiğini anımsatarak böylelikle “tarih açısından unutulmayacak yeri olan bir hükümdara vefa borcunun yerine getirildiğini” de savundu.

tbmm-baskanligi-nin-abdulhamid-hayranligi-suruyor-246456-1.