-Reklam-
Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI TCDD’den İZBAN için yeni teklif yok

TCDD’den İZBAN için yeni teklif yok

İZBAN grevi ile ilgili Demiryol-İş Sendikası yöneticileri ile bir araya gelen TCDD bürokratları, yeni bir teklifte bulunmadı. Grev sürüyor

Ülkenin havalimanı bağlantılı, en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemlerinden biri olan İZBAN’daki grev 28’inci gününe girdi. Grev boyunca sessizliğini koruyan İZBAN’ın yüzde 50 ortağı TCDD’nin bürokratları, önceki gün sendikacılarla görüştü.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir’de yaptığı aday tanıtım toplantısı öncesinde önceki gün kente gelen TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ile İZBAN bürokratları, Demiryol-İş Sendikası yöneticileri ile toplantı yaptı.

YENİ TEKLİF VERİLMEDİ

Toplantıda bürokratlar, sendikacılardan grevle ilgili bilgi aldı. Yapılan toplantı işçilerde yeni bir teklif verileceği yönünde beklenti yarattı; ancak TCDD bürokratları yeni bir teklifte bulunmadı.

BirGün’e konuşan Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, görüşmeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Görüşmede TCDD Genel Müdürü, İZBAN Genel Müdürü ve yetkilileri vardı. Bizden bilgi aldılar, ‘Biz size döneriz, siz de bize dönersiniz’ dediler. Yeni bir teklif vermediler. Sadece her şey dâhil yüzde 26’lık zam teklifinin iyi bir teklif olduğunu söylediler.”

BEKO: AMACINDAN SAPTI

Öte yandan eski DİSK Genel Başkanı, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “İZBAN grevi amacından saptırıldı. Greve gidilmesinin asıl nedeni yerel seçim öncesi İzmir’de ulaşımın felç olması ve Büyükşehir’in beceriksizlikle suçlanmasıdır, yani politiktir” dedi.

Beko, şunları söyledi: “En başından bu yana takip ettiğim süreçte işçilerin çok da afaki taleplerinin olmadığını biliyorum. İZBAN’da çalışan işçi kardeşlerimin yarısı yoksulluk sınırının altında çalışıyor. Ulaştırma Bakanı ile görüşüp İZBAN’ın günde 500 bine yakın yolcu taşıdığını, eğer grev başlarsa ulaşımın sekteye uğrayacağını iletmiştim. İşçi kardeşlerimin sosyal ve sendikal hakları derhal verilmeli diye kendisine söylemiştim. ‘Hemen toplu iş sözleşmesiyle sorunu çözelim’ demişti. Ancak bugüne kadar ses seda çıkmadı. Bu sorunun asıl sorumlusu Ulaştırma Bakanlığı’dır, AKP iktidarıdır.”

DOĞRU demiş, AKP ÇÖZMÜYOR

Beko’nun bu açıklamasına sosyal medyadan tepkiler gelirken, Demiryol-İş İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz şu değerlendirmede bulundu: “Beko’ya teşekkür ediyoruz. Başından beri bize büyük destek veriyor. Ankara’da görüşmeler yapıyor, bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Buradaki sorunun AKP tarafından, hükümet tarafından çözülmediğini söylemiş. Doğrudur. Sonuçta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bu toplu sözleşme dönemi için ‘Ben yetkiyi TCDD’ye devrettim’ demişti. Ama TCDD’den herhangi bir adım gelmedi.”

***

İZBAN İŞÇİSİ NE İSTİYOR?

Aliağa ile Selçuk arasındaki 40 istasyon ve 136 kilometrelik hat üzerinde hizmet veren İZBAN’da makinist, tekniker, teknisyen, istasyon operatörü, gişe çalışanı olarak çalışan 343 işçi 10 Aralık’tan bu yana grevde. Demiryol-İş Sendikası bütün yan haklarla ile birlikte yüzde 34 zam isterken, İZBAN grev öncesi verdiği her şey dahil yüzde 19’luk teklifi asgari ücrete yapılan zamla birlikte yüzde 26’ya yükseltmiş, daha sonra bu teklifini geri çekmişti. Sendikanın zam oranının içinde ikramiyenin, 85 günden kademeli olarak 112 güne çıkarılması, sosyal haklarda artış ile ilk defa sözleşmeye girecek olan sürüş ve vardiya tazminatları da bulunuyor.

- Reklam -

SON HABERLER

Tunç Soyer, toplu ulaşım için verdiği sözü tuttu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi verdiği toplu ulaşımda belli...

Juventus üst üste 8. kez şampiyon

İtalya 1. Futbol Ligi'nde (Serie A) konuk ettiği Fiorentina'yı 2-1 yenen Juventus,...

Rölanti modunda 3 puan

Galatasaray, maçın genelinde oldukça vasat bir performans gösterdiği ve ikinci yarısını adeta...

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Başkanlar gitti, milyonluk araçları kullanılmıyor

Kocaeli’de 13 AKP’li belediyenin 12’sinde belediye başkanları değişti. Başkanların tepki çeken lüks...

İSPARK çalışanının skandal paylaşımına soruşturma

İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İSPARK) elindeki paralarla fotoğraf çektirerek sosyal medyada...

Silopi kayyumunun borçları belediye binasına asıldı

HDP'li Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, kayyum döneminden kalan...

Nadal’dan sürpriz yenilgi

Monte Carlo Tenis Turnuvası'nda mücadele eden dünya 2 numarası Rafael Nadal, yarı finalde...

Beyoğlu’nda 4 katlı binada yangın

Beyoğlu'nda 4 katlı apartmanın çatısında yangın çıktı. Çatının büyük bir kısmını kaplayan...

Sonraki haber