-Reklam-
Anasayfa ÖZEL Tedavi de hasta da yanlış

Tedavi de hasta da yanlış

İktidarın öve öve bitiremediği ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ ile sağlıkta büyük bir çöküşe yol açıldı. Sağlık Bakanlığı’nın istatistiklerine göre kimliği ve ameliyat yeri doğrulanmadan hastalar ameliyata alındı, steril olmayan malzemeler kullanıldı. TTB Genel Sekreteri Yılmaz: Yaşananların temel kaynağı sağlık politikaları

Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan Güvenlik Raporlama Sistemi 2017 Türkiye İstatistikleri Raporu açıklandı. Raporda, tıbbi süreçlerde sağlık tesislerinde yaşanan hatalara ilişkin korkutucu veriler yer aldı.

Rapora göre, 2017 yılı içerisinde sağlık tesislerinden bakanlığa toplam 101 bin 841 hata bildirimi yapıldı. Hata bildirim sayısı 2016 yılına kıyasla yüzde 58.69 oranında arttı.

Buna göre, en sık yapılan hata yüzde 84,60 ile laboratuvar kaynaklı gerçekleşti. Laboratuvar hataları en fazla acil servislerde görüldü. Yoğun bakım ünitelerinde de laboratuvar sonuçlarına ilişkin ciddi hatalar yapıldığı belirlendi. İkinci sırada cerrahi hatalar yer alırken hasta güvenliği açısından yaşanan en sık görülen sorun düşürülme oldu.
Raporda öne çıkan önemli tespitler şu şekilde:

♦ Hasta kimliği yanlış

En sık yapılan hata “hastanın düşürülmesi” oldu. Bunu tıbbi kayıt işleminde “hastanın yanlış kimliklendirilmesi” izledi. Tedavi uygulaması öncesinde hasta kimliğinin doğrulanmadığı, hastanın temel bilgilerinin yanlış kaydedildiği, tedavinin kayıtlara yanlış işlendiği, tedavi gecikmesine bağlı olarak komplikasyon yaşandığı, arızalı ekipmanın zamanında onarılmadığı, hastaların asansörlerde mahsur kaldığı rapora yansıdı.

♦ Ameliyat yeri hatalı

“Ameliyat bölgesinin işaretlenmemesi, hasta kimliği, ameliyat yeri ve cerrahi işlemin doğrulanamaması, ekip üyelerinin kendini tanıtmaması, malzemelerin hazır ve steril olduğunun kontrol edilmemesi, kritik olayların değerlendirilmemesi, gerekli cerrahi koruyucu faktör uygulanmaması, anestezi kaynaklı gerçekleşebilecek kritik olayların değerlendirilmemesi, kan şekeri ve kan sulandırıcı kullanılıp kullanılmadığının sorgulanmaması” ameliyathanelerde yaşanan tıbbi hatalar arasında ilk sıralarda yer aldı.

♦ Hastaya yanlış ilaç yazıldı

İlaç hatalarında ise hatalı doz belirleme öne çıktı. “Yanlış ilaç istemi, yanlış ilaç hazırlanması, elektronik ortamda yanlış ilaç seçimi, ilaçların yanlış paketlenmesi, sıcaklık ve nem uygunsuzluğu, yanlış ilaç, okunaksız el yazısı” sıklıkla görüldü.

♦ TAHLİL sonuçları yanlış

Laboratuvar hataları en fazla acil servislerde görüldü. Laboratuvarlarda numuneler zamanında kaydedilmedi, hatalı kayıt yapıldı, hatalı kimliklendirilmiş numune kaydı tutuldu, hatalı test istemi yapıldı, sonuçlar zamanında verilmedi.

♦ YOĞUNLUK riski artırdı

Tıbbi hatalar en çok hasta ve iş yoğunluğu olan 08.00-12.00 saatleri arasında görüldü. Yüzde 34.8’i mesai dışı saatleri dışındaki saatlerde yaşandı.

TTB: Sorun sağlık sistemi

TTB Genel Sekreteri Bülent Nazım Yılmaz, yaşananların temel kaynağının uygulanan sağlık politikaları olduğunu belirterek şunları söyledi: “Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlık alanı büyük bir çöküş yaşandı. Tıp eğitiminde sorunlar var. Hastalara ayrılan zaman yetersiz. Hekimler hastalarına yeterli muayene zamanı yaratmak istiyor ancak idarelerin baskısına maruz kalıyor. Hastalar, hastane hastane dolaşıyor. Hekim dışı personel eğitimi de yetersiz. Bütün bunlar bir arada düşünüldüğünde de sağlık alanında çok ciddi problemler yaşanıyor.”

- Reklam -

SON HABERLER

Beyoğlu’nda 4 katlı binada yangın

Beyoğlu'nda 4 katlı apartmanın çatısında yangın çıktı. Çatının büyük bir kısmını kaplayan...

AKP’li belediye, Rus havayolu şirketine ‘boş koltuk’ parası ödemiş

Rusya Krasnodar-Samsun arasında 13 Mayıs 2017 tarihinde cumartesi günleri başlayan ve 2018...

Trabzonspor’dan üst üste 5. galibiyet

Spor Toto Süper Lig'in 29’uncu haftasında Trabzonspor, sahasında Evkur Yeni Malatyaspor'u 2-1...

e-YDS sonuçları açıklandı

ÖSYM, 20 Nisan 2019 tarihinde yapılan 2019-Elektronik Yabancı Dil Sınavının (e-YDS 2019/3 İngilizce) sonuçlarını...

Sarı Yelekliler, 23. kez sokakta: 128 gözaltı

Akaryakıt zamlarına ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak başlayan ancak daha sonra...

Gazeteci McKee’nin öldürülmesine ilişkin 2 kişi gözaltına alındı

Kuzey İrlanda'nın Londonderry kentinde Perşembe günü çıkan olaylar sırasında gazeteci Lyra McKee'nin...

Manchester City yeniden zirvede

Premier Lig'de şampiyonluk mücadelesi veren Manchester City, sahasında Tottenham'ı tek golle yenerek...

Kayyum, belediye personelini AKP’li başkanı korumakla görevlendirmiş

Şırnak’ın Silopi ilçesinde belediyeyi 133 milyon 453 bin TL borçlandıran kayyumun, AKP...

Bilal Erdoğan’ın vakfı TÜGVA, Danıştay kararına uymadı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek...

Rabia Naz soruşturmasında en önemli delil karartıldı: Metruk ev yıkılmış!

Rabia Naz’ın üzerinde tespit edilen talaş parçalarının okul yolu üzerindeki metruk bir...

Sonraki haber