Anasayfa ARŞİV Tehdit altında, Avrupa Birliği

Tehdit altında, Avrupa Birliği

İsveç felaketlere hazırlanıyor. Yetkililerin “İlk kez yaptık” diye duyurduğu bu hazırlık, Avrupa Birliği eliyle yürütülüyor. Kendisi için bitti bitiyor tam tamları çalınan Avrupa Birliği’nin, üye ülkelere verdiği bir ev ödevini, İsveç, çalışkan çocuk olarak, geride bıraktığımız yılın son ayında tamamladı. Hükümetin direktifiyle “İsveç toplumunu tehdit edebilecek kâbus senaryoları” listelenip toparlandı.

İsveç’in büyük bir ciddiyetle tamamladığını duyurduğu 24 maddelik tehlikeli durumlar listesine bakıldığında, belirlenen tehdit unsurlarının sadece İsveç’in başını yakmayacağı hemen anlaşılıyor. Bu kıyamet senaryosu bütün Avrupa haritasını tutuşturur. Çalışma, iktidardaki hükümetin kararıyla 2009’da kurulan Toplum Güvenliği ve Hazır Olma Kurumu tarafından yürütülmüş. İsveççe kısaltması MSB olan kurum, kısa sayılabilinecek geçmişine rağmen çok büyük bir ekonomik güce sahip. Toplanan vergi paralarından yıllık, 1 milyar kronun üzerinde bir pay, kuruma aktarılıyor. Kurumun işi, gücü; hangi büyüklükte olursa olsun afetler. Nükleer risklerden, teröre; yangınlardan, salgınlara kadar, İsveçlinin başına gelebilecek her türlü belayı mümkünse önlemek, olasılıklara karşı hazırlık yapmak, afet durumunda yardıma koşmak ve halkı, devletin veya özel sektörün diğer kurumlarını, eğitimden geçirmek, bu organizasyonun işi.

MSB, raporunu hazırlarken 46 farklı İsveç kurumunun hazırladığı tehlike ve hassasiyet analizlerinden faydalanmış. Buna göre listenin tepesindeki üç madde sel felaketleri, çığlar ve fırtınalar var. AB’ye gönderilecek bu raporda imzası bulunan, kurumun araştırmacısı Johanna Enberg, “Listedeki bir tehdidin diğer tehditlerden daha ciddi olup olmadığını söyleyemeyiz” diyor. Ortada bir liste var ama önem sıralaması yok. Yine de raporda, yakın gelecekte beklenen Güneş fırtınalarının altı çiziliyor. İsveçli araştırmacılar, Güneş’te yaşanan patlamalar sonucu 200 bin konutun elektriksiz kalacağını hesap ediyorlar. Bu patlamaların elektronik ödeme sistemlerinde ve iletişimde önlenmesi çok güç aksaklıklara neden olacağı öngörülüyor. İklim değişiklikleriyle birlikte İsveç’te beş yılda bir görülmeye başlayan sel felaketlerinin şiddetinin artarak, ülkenin endüstri bölgelerinde, sızıntılara neden olacağı ve su kaynaklarının geri dönüşü olmayan kirlenmelere maruz kalacağı düşünülüyor. Su kaynaklarındaki kirliliğin salgın hastalıkları tetiklemesi olasılığı, dirençli bakterilerin ortaya çıkması ve ilaç tedarikinde zorlukların yaşanmasıyla güçlendirilmiş. Aşırı sıcak havalar, orman yangınları, toz ve kum fırtınaları, İsveç’i saracak felaketler arasında gösterilmiş. Bütün bunların ardından, toplumda oluşabilecek bir dengesizlik tehlikesi ve sosyal endişe atakları bekleniyor.

Kurum yetkilileri, şu tarihte, bu başlayacak diye listedeki tehditleri zaman sırasına dizmiyorlar. Ama çizilen bu korkunç senaryonun içinde olduğumuzu söylüyorlar. Yaşadığımız, “içinde olduğumuz” gerçeği,  “senaryo” yapan ise önlenebilirlik ve duruma hazır olma hali. MSB, elinin altındaki milyar kronluk bütçenin en büyük kısmını, 646 milyon kronla afetlere hazırlık için ayırmış durumda. Afet sonrası yardıma ayrılan pay ise sadece 290 milyon kron. İster doğal afet olsun, ister siber âlemde beklenmedik bir atak, afete bakış acısı burada çok önemli. MSB kurumuyla İsveç, afet statüsüne aldığı şey, bu her neyse, öncelikle ona karşı hazırlıklı olmayı önemsiyor. Kapsamlı bir hazırlıkla zararı aşağı çekmek ve afet sonrası yardım gereksinimlerini azaltmak akıllıca bir yöntem.

Raporu hazırlayan araştırmacılar, İsveç için bu tehditlerin ciddi sonuçlar doğurabileceğini vurgulayıp “Bu durumda, İsveç, konunun üstesinden gelmekte tek başına zorlanabilir. Avrupa Birliği’nden yardım almaksızın sorunlarla başa çıkılamaz” diyorlar. Hesap yapılmış, şu sıralar nereye gittiği tartışılsa da İsveç’te “Tam zamanıdır, haydi sürüden ayrılalım” diye tutturmasın kimse, Birlik’ten kuvvet doğacak, sabırla beklenecek.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,165AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Süper Lig’de küme düşen takımlar açıklandı

2018/2019 sezonunda Süper Lig’e veda eden son iki takım belli oldu. Akhisarspor’un...

Binali Yıldırım: CHP adayı mağdurmuş. Hadi oradan. Bir mağdur varsa benim

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "CHP adayı mağdurmuş. Hadi...

Antalya’da orman yangını

Antalya'nın Finike ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, yaklaşık 3 hektarlık alanda...

Trump’ı sosyal medyadan eleştiren yargıç görevden uzaklaştırıldı

ABD'nin Utah eyaletinde görevli bir yargıç ABD Başkanı Donald Trump'ı sosyal medyada...

Suriye ordusunun İdlib operasyonu sürüyor: Kritik kasaba geri alındı

Suriye ordusunun İdlib'in kuzeybatısına doğru ilerleyişinde kritik bir öneme sahip olan Kefr...

‘Erdoğan’a hakaret’ gözaltıları: Bir kişi daha sosyal medya paylaşımından ötürü gözaltına alındı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan Erdoğan'a yönelik hakaret içeren görseller...

Sancaktepe’de toprak kayması: Bina boşaltıldı

İstanbul Sancaktepe'de yan tarafta bulunan inşaat alanındaki toprak kayması dolayısıyla girişi kullanılamaz hale...

Bursa’da iş cinayeti: İki işçi düşerek yaşamını yitirdi

Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Panayır Mahallesi’nde bir otelin dış cephe temizliğini yapan...

Urfa’da tarlaya uçaksavar mühimmatı bağlı balon düştü

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde bir tarlaya ucunda uçaksavar mühimmatı bulunan ve misinayla birbirine...

Kaftancıoğlu: Devlet, ilçe seçim kurullarını da mağdur ediyor

Beykoz İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin 23 Haziran seçimleri için oluşturulan sandık kurullarındaki...

Sonraki haber