Anasayfa GÜNCEL Tehditlere seyirci kalındı!

Tehditlere seyirci kalındı!

Hasta yakınlarının saldırısına uğrayan doktor Cabbar’la ilgili açıklama yapan hekimler, ‘İki aydır süren tehditlere seyirci kalmak sorunun çözülmemesinin nedeni’ dedi

Geçen Salı günü İstanbul Zeytinburnu’nda hasta yakınlarının saldırısına uğrayan ve hayati tehlikesi devam eden Dr. Hasan Cabbar’la ilgili Türk Tabipler Birliği ve İstanbul Tabip Odası açıklama yaptı. Saldırıya tepki gösteren meslek örgütleri, şiddetin önlenmesi için caydırıcı yasal düzenlemelerin ısrarla yapılmadığını vurguladı.

Doktorun çalıştığı hastane olan Medilife Çapa Hastanesi önünde açıklama yapan İstanbul Tabip Odası (İTO) , doktor Hasan Cabbar’ın kafatasında ve dirseğinde kırıklarla, yoğun bakımda yatmakta ve hayati tehlikesi devam etmekte olduğunu belirtti

Saldırganların şiddet uygulama cüretini nereden aldığını sorgulayan İTO, açıklamasında “Daha birkaç ay önce ‘bir kez daha’ Meclis’ten geçirdiğiniz ‘Sözde Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası’nın sağlıkta şiddeti önlemediğini anlamanız için daha kaç meslektaşımızın saldırıya uğraması gerekmektedir? Hekimlerin ısrarlı taleplerine rağmen ‘TTB’nin Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası’nı Meclis’ten geçirmemek için neden bu kadar direniyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Saldırganlar Cabbar’ı takip etmiş

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi ise internet sitesinden yaptığı açıklamada, saldırıya uğrayan doktor Cabbar’ın sol elinde ve burnunda kırıklar saptandığını belirtti. TTB, “Failin hekim arkadaşımızı mesai çıkışında takip ettiği, bir otobüs durağında kendisine yaklaşarak ‘babasının ameliyatının kötü gittiği’ gerekçesiyle hastaneye ödedikleri ücreti geri istediği ve sonrasında da saldırdığı basına yansıyan bilgiler arasındadır” dedi.

TTB’nin sağlıkta şiddetin önlenemeyen yükselişinin nedenleri ve çözüm yolları üzerine defalarca görüş bildirdiğini belirten konsey, “Sağlık Bakanlığı’nı sorun üzerinde birlikte çalışmaya davet etmiş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik etkili yasal düzenlemeler yapmasını talep etmiştir. Yazık ki, çağrılarımız bugüne kadar yanıt bulamamıştır. Ülke politikalarına egemen olan güvenlikçi anlayış, konu sağlıkta şiddet olunca nedense vurdumduymaz, hatta neredeyse bağışlayıcı bir nitelik kazanmaktadır. Hasta yakınlarının iki aydır sürdürdükleri tehditleri sonunda eyleme geçirmesine seyirci kalmak, bu kifayetsizlik, sorunun hafifletilememesinin önemli nedenlerinden biridir” ifadelerini de kaydetti.

Sorumlusu Sağlık Bakanlığı

Sağlıkta şiddetin vites yükselterek devam etmesinin birinci derecede sorumlusunun Sağlık Bakanlığı, kayıtsız ve anlayışsız tutumlarıyla çağrılarımıza kulak tıkayan kişi ve kurumlar olduğunu söyleyen Merkez Komisyon, “Tıp Haftası olan 14 Mart’ın 100. yıldönümü yaklaşırken, sağlıkta şiddet ikliminin beslendiği koşulları açıklamaya, barışçıl ve huzurlu bir sağlık ortamı için gerekenleri talep etmeye, yetkiyi elinde bulunduranları sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye ve işbirliğine çağırmaya devam edeceğiz” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,706AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Mehmet Metiner, Gökçek’in Gülen’i savunduğu tweet’ini “İmamoğlu attı” diye okudu

Eski AKP'li milletvekili ve Star yazarı Mehmet Metiner, Haber Global'de katıldığı programda,...

Mezuniyet töreni için kurulan dev platform yıkıldı: 2 yaralı

Karabük Üniversitesi'nde düzenlenecek mezuniyet töreni için kurulan dev platform, sağanak ve şiddetli...

Rusya’dan S-400 açıklaması: Kurallara uygun

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemini almasına...

Akşener’in Beyoğlu ziyaretine Valilik yasağı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, Beyoğlu'ndaki Kızılay çadırını ziyareti Valilik tarafından...

Erdoğan: Yargı kararı İmamoğlu’nun önünü kesebilir

Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Tayyip Erdoğan, ''Ailesi isterse Ahmet Kaya'nın mezarının getirilmesi...

Engin Altay’dan AKP’ye moderatör yanıtı

CHP'nin İBB adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İBB adayı Binali Yıldırım ortak...

Kılıçdaroğlu: Ahlaki olmayan devletin istihbarat örgütünün iktidara hizmet etmesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu'nun İsmail Küçükkaya ile bir otelde...

Yeni Askerlik Yasası’nın nihai oylaması haftaya yapılacak

Yeni Askerlik Yasası teklifin TBMM'deki nihai oylamasının önümüzdeki Salı günü yapılacağı bildirildi.

BM raporu: Türkiye, en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), yıllık raporunda 2018 yılı itibarıyla dünyada...

CHP’den ‘Göç ve Entegrasyon Komisyonu’ önerisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, "TBMM çatısı altında daimi bir 'Göç ve...

Sonraki haber