Anasayfa GÜNCEL Tehditlere seyirci kalındı!

Tehditlere seyirci kalındı!

Hasta yakınlarının saldırısına uğrayan doktor Cabbar’la ilgili açıklama yapan hekimler, ‘İki aydır süren tehditlere seyirci kalmak sorunun çözülmemesinin nedeni’ dedi

Geçen Salı günü İstanbul Zeytinburnu’nda hasta yakınlarının saldırısına uğrayan ve hayati tehlikesi devam eden Dr. Hasan Cabbar’la ilgili Türk Tabipler Birliği ve İstanbul Tabip Odası açıklama yaptı. Saldırıya tepki gösteren meslek örgütleri, şiddetin önlenmesi için caydırıcı yasal düzenlemelerin ısrarla yapılmadığını vurguladı.

Doktorun çalıştığı hastane olan Medilife Çapa Hastanesi önünde açıklama yapan İstanbul Tabip Odası (İTO) , doktor Hasan Cabbar’ın kafatasında ve dirseğinde kırıklarla, yoğun bakımda yatmakta ve hayati tehlikesi devam etmekte olduğunu belirtti

Saldırganların şiddet uygulama cüretini nereden aldığını sorgulayan İTO, açıklamasında “Daha birkaç ay önce ‘bir kez daha’ Meclis’ten geçirdiğiniz ‘Sözde Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası’nın sağlıkta şiddeti önlemediğini anlamanız için daha kaç meslektaşımızın saldırıya uğraması gerekmektedir? Hekimlerin ısrarlı taleplerine rağmen ‘TTB’nin Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası’nı Meclis’ten geçirmemek için neden bu kadar direniyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Saldırganlar Cabbar’ı takip etmiş

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi ise internet sitesinden yaptığı açıklamada, saldırıya uğrayan doktor Cabbar’ın sol elinde ve burnunda kırıklar saptandığını belirtti. TTB, “Failin hekim arkadaşımızı mesai çıkışında takip ettiği, bir otobüs durağında kendisine yaklaşarak ‘babasının ameliyatının kötü gittiği’ gerekçesiyle hastaneye ödedikleri ücreti geri istediği ve sonrasında da saldırdığı basına yansıyan bilgiler arasındadır” dedi.

TTB’nin sağlıkta şiddetin önlenemeyen yükselişinin nedenleri ve çözüm yolları üzerine defalarca görüş bildirdiğini belirten konsey, “Sağlık Bakanlığı’nı sorun üzerinde birlikte çalışmaya davet etmiş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik etkili yasal düzenlemeler yapmasını talep etmiştir. Yazık ki, çağrılarımız bugüne kadar yanıt bulamamıştır. Ülke politikalarına egemen olan güvenlikçi anlayış, konu sağlıkta şiddet olunca nedense vurdumduymaz, hatta neredeyse bağışlayıcı bir nitelik kazanmaktadır. Hasta yakınlarının iki aydır sürdürdükleri tehditleri sonunda eyleme geçirmesine seyirci kalmak, bu kifayetsizlik, sorunun hafifletilememesinin önemli nedenlerinden biridir” ifadelerini de kaydetti.

Sorumlusu Sağlık Bakanlığı

Sağlıkta şiddetin vites yükselterek devam etmesinin birinci derecede sorumlusunun Sağlık Bakanlığı, kayıtsız ve anlayışsız tutumlarıyla çağrılarımıza kulak tıkayan kişi ve kurumlar olduğunu söyleyen Merkez Komisyon, “Tıp Haftası olan 14 Mart’ın 100. yıldönümü yaklaşırken, sağlıkta şiddet ikliminin beslendiği koşulları açıklamaya, barışçıl ve huzurlu bir sağlık ortamı için gerekenleri talep etmeye, yetkiyi elinde bulunduranları sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye ve işbirliğine çağırmaya devam edeceğiz” dedi.

SON HABERLER

50 milyon doları bulurum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında Ordu ve Giresun’da STK...

Toprakta ve tarımda komünizm

Karl Marx, bildiğimiz Marx olmadan, Marksizm henüz doğmadan, toprakta ve tarımda komünizm...

İmamoğlu TÜSİAD ile görüştü

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkan adayı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart yerel...

Doğa ve insan odaklı çalışacağız

Kardelen Kocatürk Yerel seçimlere bir hafta kala çekişmeli...

IŞİD’e füze yakıtı Türkiye’deki dağıtıcı ve işadamı üzerinden sağlandı

Güney Fransa’nın Picardie bölgesindeki tarlalarda yetişen buğdaydan elde edilen ve gıda sektöründe kullanılan...

Kayyum HDP’nin miting yapacağı caddeyi kazdı

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla miting düzenlenecek...

Sansür sorusuna sansürlü cevap

AKP döneminde eleştirel yayınlarından dolayı bazı televizyon ve gazetelere ağır cezalar verilirken...

Kent iktidara ne yapacak?

Uzunca bir süre, AKP iktidarı öncülüğünde kentlere yapılanları tartıştık. Kentin beton ekonomisinin...

Doçentliğe ‘piyasa’ ayarı

Akademide bir bilinmeze daha kapı aralandı. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) doçentlik sınavına başvuru...

Müdür yardımcısı kendisi için oy derdine düşmüş: Problem çözülürse AKP’nin oyları artar

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan bir Anadolu lisesinin okul müdürü, okuldaki eğitim kalitesini...