Teklif ciddiyetsiz grev kapıda!
12.01.2018 09:00 ÇALIŞMA YAŞAMI
Toplu sözleşme için MESS ile Türk Metal ve Birleşik Metal-İş bir kez daha masaya oturdu. MESS’in teklifini ‘ciddiyetsiz’ olarak nitelendiren sendikalar grev kararı alacaklarını duyurdu

Metal işkolundaki toplu sözleşme süreci kapsamında patron örgütü Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), dün işçi sendikaları Türk Metal ve Birleşik Metal-İş ile bir kez daha masaya oturdu. İlk altı ay için Türk Metal’in yüzde 38, Birleşik Metal-İş’in ise yüzde 30,47 oranında zam talebine karşılık yüzde 3,2 oranında zam dayatmasında bulunan MESS, bu kez teklifini yüzde 6,4’e yükseltti. Bu teklifi kabul etmeyen sendikalar, grev kararı alacaklarını duyurdu.

Metal işkolunda 2017-2019 dönemi Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamamış, arabuluculuk süreci de uyuşmazlıkla sonuçlanmıştı. Bunun üzerine patron örgütü MESS, tüm işçi sendikalarını bir kez daha masaya oturmaya davet etmişti. İstanbul’da dün önce Türk Metal’le, ardından da Birleşik Metal-İş Sendikası’yla toplantı yapan MESS, bugün de Çelik-İş Sendikası’yla görüşecek.

‘Rapor geldiği anda grev kararı alacağız’
Toplantının ardından Türk Metal’den yapılan açıklamada, “MESS, ilk 6 ay için işyeri ortalamasının yüzde 6,4’ü olarak, sosyal yardımlarda ise iki yıl için yüzde 12,8 olarak artış önermiştir. MESS’in yeni ücret ve sosyal haklarda artış teklifi kabul edilmemiştir. 9 Ocak 2018 tarihinde Başkanlar Kurulumuzda alınan kararlar doğrultusunda eylem takvimi tavizsiz uygulanacaktır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, “Yasal mevzuata göre arabulucu raporu sendikamıza iletilmeden grev kararı ile grev uygulama kararı alınamaz. Ancak sendikamız, arabulucu raporunu aldığı anda gerek grev kararını, gerekse uygulama kararını zaman geçirmeden alacaktır” denildi.

İşçiler Türk Metal’e tepkili
Türk Metal Başkanlar Kurulu, 9 Ocak’ta yaptığı açıklamada, bugüne kadarki eylemlerini işyerlerinde ve kent meydanlarında artırarak sürdüreceğini duyurmuş, “Bu amaçla önümüzdeki süreçte işyerlerimizin bulunduğu kentlerde, meydanlarda kitlesel basın açıklamaları yapılacaktır” açıklaması yapmıştı. Sendikanın bu açıklamasına, Türk Metal üyesi metal işçilerinin “Şalter inmeden, üretim durmadan bu iş çözülmez” diyerek tepki gösterdiği basına yansımıştı.

‘Haklarımızı her şartta kullanacağız’
Birleşik Metal-İş Sendikası da MESS’in teklifini reddetti, “MESS’le anlaşma yok: Teklif ciddiyetsiz, grev kapıda” başlığıyla bir açıklama yaptı.

“MESS’in bugünkü teklifi göstermektedir ki, MESS metal işçilerinin son aylarda verdiği mücadeleden yeterli mesajı almamış. Oysa, artık grev kapıda” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Dün bu kavgadan kaçmadık, bugün de kaçmayacağız, haklarımız için sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Artık grev yapmaktan başka çare kalmamıştır. İşverenler, içinden geçtiğimiz olağanüstü koşullara güvenmesinler. Metal işçileri, fiili ve meşru haklarını her koşul ve şartta kullanacaklardır.

Sendikamız, yarın (bugün) Genişletilmiş Başkanlar Kurulunu, önümüzdeki günlerde de Merkez Toplu Sözleşme Komisyonunu toplayacak ve süreci bir üst aşamaya taşıyacaktır.”