Anasayfa YAZARLAR Telaş ve gayret

Telaş ve gayret

Geçen sene 24 Haziran öncesi, Erdoğan cumhurbaşkanlığı için Muharrem İnce’yle yarışırken, “Yüzde 60 ve üstü benim, 60’ın altı senin” diye benimle iddiaya giren, bir yıldan daha az bir süre önce iddia çıtasını bu kadar yüksek tutan “inançlı AKP’li” esnaf, 31 Mart öncesi de iddiaya girmeye hazır.

Bu sefer şartları değişik ama… O CHP diyecekmiş, ben AKP!

Küçük üretici, orta sınıf diye tanımlayabileceğim “AKP’li dost”un, “İddiaya girerim” derken söyledikleri içinden buraya yazabileceğim tek şey; “Bitirdi bizi!” Diğerleri yazılabilir şeyler değil ve belli ki cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana geçen 8 ayda bıçak kemiğini delmiş geçmiş.

Bu militan AKP’li kasaba esnafı, daha bir yıl önce, Erdoğan’a “dünya lideri” derken gururla saydıklarını şimdi yergi nedeni yapmış! Reis’in bir mitingde söylediği; “31 Mart sonucu, Gazze, Filistin, Suriye, Irak, Arakan, Türkistan ve coğrafyamızın tüm mazlum halkları için dünyaya verilmiş bir mesaj olsun” sözlerine ya sabır çekip; “Göreceksin, bir mesaj olacak ama şimdiye kadar hep AK Parti’ye oy veren bizden ona” diyor.     

8 ay önce, Erdoğan’a yüzde 60 vererek benimle iddiaya giren, şimdi “kaybedecek” diye iddiaya girmek istiyor!

Yine o mu kazanır bilmiyorum, ama eminim, Erdoğan ve AKP yöneticileri, kendi destekçileri arasında yaygınlaşan bu eğilimin fazlasıyla farkında.

Bu yüzden, gördükleri anketleri “ciddi manipülasyon ürünü” olarak tanımlıyorlar. Bu memlekette “zavallı muhalefetin” bir şeyi manipüle edebilecek hali varmış gibi!

Tabii, “dış güçler” manipüle ediyorsa, o başka!

Erdoğan bir telaşın verdiği gayretle her gün birkaç yerde miting yapıyor, akşamları da birkaç kanalda birden canlı yayınlanan uzun röportajlar veriyor. Bütün illerin, tüm ilçelerin belediye başkanı adayı oymuş gibi bir gayret içinde.

“Anket gurusu” AKP lideri, Salı gecesi, NTV ekranından; “Meydanlar benim için en büyük anket şu anda, bu şekilde yola devam ediyorum. En büyük anket 31 Mart. 31 Mart’ta şaşmayacak bir anket var”, dedi. Bu cümlelerin aynısını şimdiye kadar hep muhalefet kurardı. Son seçimde de Muharrem İnce’nin muazzam meydanları vardı!

Siyasi tarihimize mal olmuş bir “Osman Bölükbaşı meydanları” vardır! Eskiler ve siyasal tarih okuyan yeniler bilir; Bölükbaşı her seçimde meydanları doldurur, coşturur, ama seçim sonucunda eli boş kalırdı!

Erdoğan, meydanlara CHP’ye vurarak çıktı; “Çöp, çukur, çamur. Yalan, yasak, yoksulluk.” CHP’den bunları devraldık, diyordu. Haydi diyelim ki yalan ve yasak AKP’li seçmenin umurunda olmasın, ama yoksulluğu yaşıyorlar. İddiaların değişmesi bundan!

Son günlerde, “Bütün vatandaşlarımın sandığa gitmelerini çok önemsiyorum” vurgusu yapmaya başladı. Eskiden, bu da tatili bırakıp sandığa gitmeyen ekabir sosyal demokratların derdiydi. Şimdi ise, “AKP’liler sandığa gitmez mi acaba?” telaşı var.

En son da, “trenden inenler”e vurmaya başladı! Yola beraber çıktığı insanların, “davaya ihanet” içinde, kendilerine karşı parti falan kurmaya çalıştıklarından şikayet ediyor: “Parti kuracaklarmış şu olacakmış bu olacakmış. Daha önce kuranlar oldu zaten, ama akıbetleri belli.”

Oysa; hizip mizip, iç çekişme hep muhalefetten yana düşer, Bay Kemal’in CEHAPE’si de bu yüzden bir türlü belini doğrultamazdı!

Saray cephesindeki telaş ve gayret ortada… Peki, ya muhalefet?

Muhalefet açısından en ölümcül hata; gidişattan rahatsız geniş kesimleri kendine çekecek alternatif bir program için gayretle çalışmak yerine, geleceğini AKP’de telaşa yol açan gelişmelere bağlamak olacaktır!

Başarıyı; telaşsız ama inanç ve umutla sürdürülecek uzun soluklu gayret getirir!

SON HABERLER

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.