Anasayfa YAZARLAR Telaş ve gayret

Telaş ve gayret

Geçen sene 24 Haziran öncesi, Erdoğan cumhurbaşkanlığı için Muharrem İnce’yle yarışırken, “Yüzde 60 ve üstü benim, 60’ın altı senin” diye benimle iddiaya giren, bir yıldan daha az bir süre önce iddia çıtasını bu kadar yüksek tutan “inançlı AKP’li” esnaf, 31 Mart öncesi de iddiaya girmeye hazır.

Bu sefer şartları değişik ama… O CHP diyecekmiş, ben AKP!

Küçük üretici, orta sınıf diye tanımlayabileceğim “AKP’li dost”un, “İddiaya girerim” derken söyledikleri içinden buraya yazabileceğim tek şey; “Bitirdi bizi!” Diğerleri yazılabilir şeyler değil ve belli ki cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana geçen 8 ayda bıçak kemiğini delmiş geçmiş.

Bu militan AKP’li kasaba esnafı, daha bir yıl önce, Erdoğan’a “dünya lideri” derken gururla saydıklarını şimdi yergi nedeni yapmış! Reis’in bir mitingde söylediği; “31 Mart sonucu, Gazze, Filistin, Suriye, Irak, Arakan, Türkistan ve coğrafyamızın tüm mazlum halkları için dünyaya verilmiş bir mesaj olsun” sözlerine ya sabır çekip; “Göreceksin, bir mesaj olacak ama şimdiye kadar hep AK Parti’ye oy veren bizden ona” diyor.     

8 ay önce, Erdoğan’a yüzde 60 vererek benimle iddiaya giren, şimdi “kaybedecek” diye iddiaya girmek istiyor!

Yine o mu kazanır bilmiyorum, ama eminim, Erdoğan ve AKP yöneticileri, kendi destekçileri arasında yaygınlaşan bu eğilimin fazlasıyla farkında.

Bu yüzden, gördükleri anketleri “ciddi manipülasyon ürünü” olarak tanımlıyorlar. Bu memlekette “zavallı muhalefetin” bir şeyi manipüle edebilecek hali varmış gibi!

Tabii, “dış güçler” manipüle ediyorsa, o başka!

Erdoğan bir telaşın verdiği gayretle her gün birkaç yerde miting yapıyor, akşamları da birkaç kanalda birden canlı yayınlanan uzun röportajlar veriyor. Bütün illerin, tüm ilçelerin belediye başkanı adayı oymuş gibi bir gayret içinde.

“Anket gurusu” AKP lideri, Salı gecesi, NTV ekranından; “Meydanlar benim için en büyük anket şu anda, bu şekilde yola devam ediyorum. En büyük anket 31 Mart. 31 Mart’ta şaşmayacak bir anket var”, dedi. Bu cümlelerin aynısını şimdiye kadar hep muhalefet kurardı. Son seçimde de Muharrem İnce’nin muazzam meydanları vardı!

Siyasi tarihimize mal olmuş bir “Osman Bölükbaşı meydanları” vardır! Eskiler ve siyasal tarih okuyan yeniler bilir; Bölükbaşı her seçimde meydanları doldurur, coşturur, ama seçim sonucunda eli boş kalırdı!

Erdoğan, meydanlara CHP’ye vurarak çıktı; “Çöp, çukur, çamur. Yalan, yasak, yoksulluk.” CHP’den bunları devraldık, diyordu. Haydi diyelim ki yalan ve yasak AKP’li seçmenin umurunda olmasın, ama yoksulluğu yaşıyorlar. İddiaların değişmesi bundan!

Son günlerde, “Bütün vatandaşlarımın sandığa gitmelerini çok önemsiyorum” vurgusu yapmaya başladı. Eskiden, bu da tatili bırakıp sandığa gitmeyen ekabir sosyal demokratların derdiydi. Şimdi ise, “AKP’liler sandığa gitmez mi acaba?” telaşı var.

En son da, “trenden inenler”e vurmaya başladı! Yola beraber çıktığı insanların, “davaya ihanet” içinde, kendilerine karşı parti falan kurmaya çalıştıklarından şikayet ediyor: “Parti kuracaklarmış şu olacakmış bu olacakmış. Daha önce kuranlar oldu zaten, ama akıbetleri belli.”

Oysa; hizip mizip, iç çekişme hep muhalefetten yana düşer, Bay Kemal’in CEHAPE’si de bu yüzden bir türlü belini doğrultamazdı!

Saray cephesindeki telaş ve gayret ortada… Peki, ya muhalefet?

Muhalefet açısından en ölümcül hata; gidişattan rahatsız geniş kesimleri kendine çekecek alternatif bir program için gayretle çalışmak yerine, geleceğini AKP’de telaşa yol açan gelişmelere bağlamak olacaktır!

Başarıyı; telaşsız ama inanç ve umutla sürdürülecek uzun soluklu gayret getirir!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,897AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bir zihniyet kaybetti

İktidar 23 Haziran seçimi sonucundan ders çıkardı mı? Cevap basit: Hayır.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Dün pekçok insanın ağzından şu sözcüklerin döküldüğüne tanık oldum: “Bu kadarını da...

Siyasal İslamcılar için Game Over!

İstanbul seçimi çeyrek asırdır kenti, on yedi yıldır da ülkeyi tek başına...

Biz birlikte güzeliz kardeşim

Ne demiş Nâzım Hikmet:”Eğer; Hak haksızlıktan yüce, sevgi nefretten üstün,...

İmamoğlu kazandı, Türkiye kazandı!

İBB seçimi bitti. Herkes çok rahatladı. Yüzler nihayet gülüyor. Sanki bahar şimdi...

Pauline Kael 100 yaşında

Amerikalı film eleştirmeni Pauline Kael, geçen hafta öte-dünyadan yüzüncü yaşını kutladı. Kael...

İzmir’de trafik kazası: 3 ölü, 1 yaralı

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi öldü, bir kişi...

5 yaşındaki çocuğu aracıyla öldüren zanlı tutuklandı

Diyarbakır'da 5 yaşındaki çocuğa otomobille çarpıp ölümüne yol açan ve olayın ardından...

Meksika’da gazeteci cinayeti

Meksika'nın Tamaulipas eyaletinde salı gecesi silahlı saldırıya uğrayan bir gazetenin baskı editörü,...

Osmaniye’de IŞİD operasyonu: 8 gözaltı

Osmaniye'de IŞİD'e yönelik operasyonda 8 şüpheli gözaltına alındı.Alınan bilgiye...

Sonraki haber