Telekom'un içi mi boşaltıldı? Suudiler borcunu ödeyemedi, bankalar yakın takipte
12.01.2018 09:06 EKONOMİ
Özelleştirildikten sonra 22 milyar lira kâr eden Türk Telekom’un sahibi Oger Telekom, bankalara olan borçlarını ödemeyince 3 büyük banka tarafından yakın takibe alındı

Akbank’ın bir yıldan uzun süredir geri ödenmeyen OTAŞ kredisini yakın izlemeye aldığını açıklamasının ardından, Garanti Bankası ve İş Bankası da krediyi yakın izlemeye aldı. Garanti Bankası’ndan Reuters’a yapılan açıklamada, “OTAŞ kredisi 2017 sonu itibariyle yakın izlemeye alındı” denildi. İki kaynağın verdiği bilgiye göre İş Bankası da geçen yıl sonu itibariyle söz konusu krediyi yakın izlemeye aldı.

30 bankaya borcu var
Oger Telekomünikasyon AŞ (OTAŞ), yüzde 55 Türk Telekom hissesini teminat vererek 2013 yılında aldığı 4.75 milyar dolar tutarındaki krediyi geri ödeyemiyor. OTAŞ’a 2013 yılında 4.75 milyar dolar tutarındaki krediyi veren 30’a yakın banka arasında en büyük payı Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası alıyor. Garanti Bankası’nın üçüncü çeyrek bilançosuna göre 951.4 milyon dolar ve 7.8 milyon euro tutarındaki krediyi daha önce “Standart Nitelikli Krediler ve Diğer Alacaklar” sınıfında takip ediyordu. İş Bankası da üçüncü çeyrek bilançosuna göre kredide 1.9 milyar lira karşılığı “Standart Nitelikli Krediler ve Diğer Alacaklar” sınıfında takip ediyordu.

Akbank da OTAŞ’a sağladığı 1.5 milyar dolar tutarındaki kredinin 2017 yıl sonu itibariyle “yakın izlemedeki krediler” altında sınıflandırıldığını duyurmuştu.

'Bankalar Telekom'a el koyabilir'
Süreci yakından takip eden CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, daha önce BirGün'e yaptığı değerlendirmede, devletin 6,5 milyar dolara Oger Telekom'a sattığı hisseleri, 20-25 milyar dolara geri almak zorunda kalabileceğini söylemişti. Erdoğdu, “Uzmanlarla birlikte yaptığımız hesaba göre Telekom özelleştirmesiyle ortaya çıkan zarar 98 milyar TL. (Bu hesaplamada internet ve telefon hizmetlerinin çok kalitesizleştirilmesi gibi maddi olmayan unsurlar yok). Telekom normalde satılmış bir varlık değil, kiralanmış bir varlık. 21 yıl sonra bize dönecek. Ama hisse rehinine izin veriyorlar. Bu sefer de bankaların Türk Telekom'a el koyma ihtimali var. Bu olmasın diye ne yapılacak? Hazine bu parayı ödemek zorunda kalacak. Devlet 6,5 milyar dolara Telekom'un yüzde 55 hissesini satmıştı. Şimdi 20-25 milyar dolara içi boşaltılmış bir şirketi geri almak durumunda kalacak” şeklinde konuşmuştu.