Anasayfa ARŞİV Televizyon: Ne seninle, ne sensiz

Televizyon: Ne seninle, ne sensiz

Televizyon seyretmenin, çocuk ruh sağlığı alanında çalışan uzmanların anne-babaları sinir etme pahasına üzerinde durdukları bir konu olduğu biliniyor. Veriler sağlam: TV seyir süresi uzadıkça, dikkat ve öğrenme sorunları o oranda artar. Üç yaşının altındakilerin dil gelişimini engellemek istiyorsanız, bolca özellikle akıl geliştirici olduğu söylenen programlardan seyrettirin. Anne-babaların tutmamak için bin bir mazeret bulduğu bu tavsiyeleri ne yapmalı? İçerdikleri gerçeği unutmaksızın, alternatif mücadele yolları önermeliyiz belki de.

TV’yi işe yarar hale getirebiliriz. ‘TV düşmanlığı’ diye tabir edilen bir davranışa girdiğinizde, evde gizli kapaklı bir TV tutkunluğu oluşturabilirsiniz. Kendisi 24 saat TV seyreden bir anne babanın zaman zaman aşka gelip çocuklarına TV kısıtlaması koyması, tahmin edeceğiniz üzere, hiç inandırıcı değil. Çocuklara uygun olmayan programları çocuklarının yanında seyredip sonra da onlara çatan bir anne baba, kalkıp TV’de ne kötü programlar olduğundan, programların çocuğunun iyi ahlak ve terbiyesini bozduğundan şikâyet ettiğinde, kendi sorumsuzluğunu paylaşacak birini arıyor demektir. Pratik önerilerin özü beraber olmak. Çocuklarımızın ne seyrettiğini bilmek, neyi seyredemeyeceğini belirlemek bizim görevimizdir. Bu görevi yerine getirmek için birkaç evrensel öneri getirebiliriz.

Zaman sınırlaması: Kendinize ve çocuklara TV seyretme saatleri belirleyin. Evin bir köşesinde devamlı açık bulundurmayın. TV’siz saatlerinize (sofra vakti gibi) sahip çıkın.

Mekân sınırlaması: Yatak odalarına TV sokmayın.

Birlikte seyir: TV’de her gördüğüne inanmamayı ya da tartışarak kabul etmeyi sizden görerek öğrenebilir. Seyrettiği şeyleri kendi mantık süzgecinden geçirmeyi, gördüklerini tartışmayı, anlatılanlar dışındaki açıklamaları birlikte düşünmeyi sizinle yapmasını sağlayın.

Yorumlama: “Sen olsaydın ne yapardın?” için kullanabileceğiniz bolca malzemeye TV seyrederken rastlayabilirsiniz. TV’dekiler hakkında tartışırken, hayattaki çeşitli olası durumlar hakkında düşünce düzeyinde hazırlık yapabilirsiniz. Bu uygulamaların özünü, sizinle çocuğunuzun birlikte zaman geçirmenizin ve birbirinizle konuşmanızın oluşturduğunu hatırlatmakta fayda var.

—————————————————————————————————————————————————————

 
Danışmanlık
İnsanların ne duymak istediğini bilip, tahmin edebilmek bir maharettir. Akıl almak, tavsiye duymak için başvuranlara, bu konuda kaynak kitap arayanlara duymak istediklerini söylediğinizde her şey güzel olur. “Çocuğunuza yirmi dört saat sarılın, bırakmayın” ya da “ders çalışmasa da olur, Bill Gates de Harvard’ı yarım bıraktı” gibi cümleleri duyduğumuzda, içimizde bir şeyler kıpırdar. “hah, tamam, ne güzel söyledi danışman” der, hayatımızı öylece sürdürürüz. Bu tarz öneriler genellikle mevcut durumu değiştirmeme üzerine kuruludur. Rahatını bozmama da diyebiliriz. Günümüzün ruhuna uygun…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,885AbonelerABONE OL

SON HABERLER

21 kişinin yaşamını yitirdiği Yeşilyurt Apartmanı davası başladı

Kartal'da 21 kişinin öldüğü ve 17 kişinin yaralandığı Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesine ilişkin...

CHP’li Öztrak: Millet artık bu seçimlerle yoruldu

CHP Sözcüsü Faik Öztrak konuşuyor.Öztrak'ın konuşmasından başlıklar...

Çöpte ölü bulunan bebeğin anne ve babası tutuklandı

İzmir'in Torbalı ilçesindeki bir çöp konteynerinde cansız bedeni bulunan yeni doğmuş erkek...

Mersin’de tren kazası: Ölü ve yaralılar var

Mersin'in Tarsus ilçesi Yenice Mahallesi'ndeki hemzemin geçitte yük treninin minibüsle çarpışması sonucu...

Palu ailesi davası devam ediyor: Bizi cinlerle korkuttu

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde, 11 yıl önce, Meryem Tahnal (35) ve kızı Melike'nin...

‘İşten atılan oyuncular geri alınsın’

İstanbul Bakırköy Belediye Tiyatrosu'nda işine son verilen oyuncuların işe geri alınması talebiyle...

TÜSİAD: Ekrem İmamoğlu’nu kutluyoruz

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), dün tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye...

Öykü Arin, 74 gün sonra ilk kez dışarı çıktı

İzmir'de, geçen yılın Kasım ayında, löseminin ender görülen türü Juvenil Miyelomonositik Lösemi...

Putin, Rus ordusuna savaş hazırlığı emri verdi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısında, Rusya ordusunun...

Bir Bakışta BirGün

YSK Başkanı Güven oy oranlarını açıkladı