Anasayfa SİYASET ‘Temas’ ne ifade ediyor?

‘Temas’ ne ifade ediyor?

2011’den beri iplerin koptuğu Suriye ile ‘alt düzeyli’ temasın kurulduğunun açıklanması, Türkiye’nin Şam’ı tanıyıp tanımadığı sorusunu gündeme getirdi. Prof. Dr. İlter Turan ve Prof. Dr. Faruk Şen Suriye’deki yeni durumu BirGün’e değerlendirdi

DENİZ YERLİKAYA

Suriye ile ‘alt düzeyli’ doğrudan temas kurulduğunun açıklanması, Türkiye’nin Şam yönetimini tanıyıp tanımadığı sorusunu gündeme getirdi. Erdoğan’ın, “Öyle veya böyle düşmanınız dahi olsa, ipi tamamen koparmayacaksınız. Olur ki o ip size bir zaman lazım olabilir” demesine karşılık, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Suriye ile temasların rejimi tanımak anlamına gelmediğini savundu.

RUSYA FAKTÖRÜ

Gazetemize konuşan İlter Turan ve Faruk Şen, Türkiye’nin yeni duruşunu yorumladı. Prof. Dr. Faruk Şen yeni gelişmeler hakkında, “Türkiye bildiğim kadarıyla bir buçuk yıldır Suriye ile görüşüyor. Özellikle Adana Mutabakatı ortaya çıktıktan sonra Putin’in önayak olduğu görüşmeler hızlandı. Görüşmeler, hükümetler arasında olmaz; gizli servisler arasında, askerler arasında olur” dedi.

“Suriye’nin şu anda belirli bir kabul edilebilirliği var. Almanya, Fransa yakın zamanda Esad’ı kendi ülkelerinde ağırlayacaklar. Avrupa Birliği ülkeleri Suriye’nin yeniden inşası için 130 milyar avroluk fon hazırlıyor” diyen Faruk Şen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz de, yakında karşılıklı elçilikler için harekete geçilirse şaşırmayalım. Putin, Türkiye’nin ciddi bir şekilde Suriye ile görüşmelerinin başlamasını istiyor. Onun için Adana Mutabakatı’nı ortaya attı. Türkiye bunu kullansın diye. Akıllı bir Türkiye de bunu kullanacaktır.”

Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İlter Turan ise karşılıklı olarak bu görüşmelere ihtiyaç olduğunu söyledi. Turan, “Esad, Suriye’nin önemli bir bölümüne hâkim ve işbirliği yaptığımız Rusya ile İran da bu rejimi meşru olarak tanımaktadır. YPG’nin denetlenmesi ve Suriye’nin Türkiye’ye karşı düşmanca üs olarak kullanılmaması için bu sınırın denetimini Suriye rejimi ile anlaşarak sağlamamız gerekecek” dedi. Suriye ile doğrudan görüşmelerinin olması gerektiğini belirten Turan “Savaşan iki taraf bile savaş esnasında bazı konularda görüşmeler yapabilir. Ben, bizim Suriye ile doğrudan görüşme ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,412AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Buyur(ul)ganlık

“Son Çarlar” (“The Last Czars”) adlı belge-drama dizisini (Netflix) hararetle...

Yavru kediler ve hayat

Şu anda yanımda az önce bize atanmış bir kedi var. Daha el...

Kalkınma(sız) plan

2013 yılında kişi başına milli gelirimiz 12 bin 480 dolardı. Aradan 6...

Negatif kumaş

Yağmur güzel yağdı, serinledi ortalık. Pek çok can sıkıcı durum olsa da...

YKS sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Emmy adayları açıklandı: Game of Thrones 32 dalda aday

Geçen sene düzenlenen 70'inci Emmy Ödülleri'nde 22 dalda adaylık elde eden ve...

Trump: İran’da rejim değişikliği istemiyoruz

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında ABD-İran gerilimine ilişkin soruları yanıtladı.

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı: Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Kendisini Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı İbrahim Şenel olarak Twitter’da tanıtan hesaptan...

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Sonraki haber