Temelli’den "Özeleştiri vermeyeceğiz" sözleriyle ilgili yeni açıklama
16.08.2018 16:03 SİYASET

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Selahattin Demirtaş’ın öneri ve eleştirilerine yönelik verdiği yanıtta kullandığı “Özeleştiri vermeyeceğiz” sözlerine ilişkin açıklamada bulundu.

Temelli, açıklamasında "Söz konusu yayında kastetmek istediğim şudur: 'Bizler özeleştiriyi basın veya sosyal medya üzerinden değil, halkımıza, yoldaşlarımıza ve yetkili kurullarımıza veririz.' Nitekim özgürlük ve demokrasi mücadelemiz nihai zafere ulaşmadığı sürece halkımıza karşı her zaman mahcup ve özeleştiri pozisyonunda olacağız. Eleştiri ve özeleştiri partimizin temel ilkelerinden biridir." ifadelerine yer verdi.

NE OLMUŞTU?

Selahattin Demirtaş'ın, partisi HDP'ye yönelik eleştiri ve önerilerine yanıt veren HDP Eş Genel Başkan Sezai Temelli, "Demirtaş bir eleştiri yapıyorsa kıymetlidir; fakat yöntem yanlış. Bu tarz yazılar kurullarımızda değerlendirilir, eğer ortakça kamuoyuna açıklanması gerektiği düşünülürse o zaman açıklanır. Özeleştiri vermeyi düşünmüyoruz" demişti.

Edirne F Tipi Cezaevi'nde 4 Kasım 2016'dan bu yana tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, 10 Ağustos'ta yayımlanan makalesinde Demirtaş, yazdığı yazıda HDP’nin bir an önce 'tatil' havasından çıkıp sahaya inmesini tavsiye ederek "Mücadeleyi tümüyle işlevsiz hale getirilmiş TBMM'ye sıkıştırma orada demokrasicilik oynama siyaseti tam da AKP-MHP faşist blokunun arzu ettiği şeydir." uyarısını yapmıştı.