Anasayfa GÜNCEL Tencere tanzimle değil dayanışma ile kaynıyor

Tencere tanzimle değil dayanışma ile kaynıyor

“Hem krizi yaratan sebeplere karşı mücadele ediyor hem de ağırlaşan yaşam koşullarına karşı yeni dayanışma biçimleri yaratıyoruz. Aslında birlikte bir yaşam kuruyoruz. Daha çok yan yana gelmeliyiz”

İstanbul’da yaklaşık üç yıl önce kurulan Kadınlar Matinesi Kadın İmecesi, son dönemde kadınların çalışma hayatına katılması, gelir elde etmesi ve güçlenmesine yönelik sosyal girişimler arasında hayli popüler olanlardan bir tanesi. Kadınlar Matinesi’nin kurucusu Nesteren Şencan Görgülü, on yıl kadar önce Feriköy Antika Pazarı’nda kendi biriktirdiklerini satmaya başlıyor. Ancak antika veya ikinci el pazarında erkek egemen kültürün, kadınların bu alandaki faaliyeti için ciddi bir bariyer oluşturduğunu fark ediyor ve bunu aşacak çözümler aramaya başlıyor: “Bunu değiştirmek için ne yapılabileceğini düşündüm. İkinci el pazarında faaliyet gösterecek bir kadın dayanışması kurmaya karar verdim. Bunun üzerine alıcının da satıcının da kadın olduğu alanlar yaratmak için üç beş kadın dostumla harekete geçtik…”

Bu mezat başka mezat

Kadınlar Matinesi, Facebook sayfası üzerinden haberleşen yaklaşık 2 bin 400 kişilik bir topluluk. En eski ve sürekli faaliyeti, her salı saat 12:00-18:00 arasında, İstanbul Teşvikiye’deki Maçka Komşu Kapısı Derneği’nde gerçekleştirdiği Kadınlar Matinesi Mezatı. Görgülü, bunun bir mezattan, mezatın da bir alışverişten ibaret olmadığını anlatıyor. Kadınlar Matinesi Mezatı’nda açık artırmadan önce, katılımcıların getirdikleri yiyeceklerle sofra kurularak sohbet edilen, yeri geldiğinde şarkı söylenen bir sosyalleşme ortamı kuruluyor.

Görgülü, bu sosyalleşmenin son derece önemli olduğunu söylüyor: “Üç yıldır sıkı sıkıya bağlı olduğumuz ritüellerimiz var. Ortak sofra, çay demleme, yapılacak tüm işleri birlikte yapma gibi çok basit görünen şeyler, ama bunlar kadınları bir arada tutuyor, güvende hissettiriyor. Bu güven sayesinde pek çok arkadaşımız kendi hayatını sorgulama cesaretini buldu. İki yıl önce gece sokağa çıkamayan kadınlar, bugün 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne gidebiliyor.”

Görgülü, birbirine, emeğe, çevreye saygılı, dayanışmacı bir grup içinde yer almanın politik bir tavır olduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor: “Bizim politikamız yan yana durmaktır.”

***

Paylaşmanın güzelliği

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde kurulan Varlık Kapalı Pazarı, mahalle halkının tercih ettiği bir pazar. Bu pazarda kadınlar yoğun olarak elde yaptıkları ürünleri satmak için stant kuruyor. Bu nedenle Berna Erkıvanç ve arkadaşları, akıllarındaki ‘takas pazarı’ fikrini hayata geçirmek için burayı tercih ediyor. Erkıvanç, sonrasında yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyor:

“Takas pazarı sırasında diyalog kurduğumuz kadınlar böyle bir fikrin bu zor günlerde çok önemli olduğunu sıklıkla belirttiler. Özellikle dayanışma amaçlı yaptığımızı ve paranın geçmiyor olduğunu öğrendiklerinde kendilerinin de destek olmak istediklerini söylediler ve sonrasında ihtiyaç fazlası eşyalarını getirerek takas yaptılar. Kadın pazarcı sayısının fazla olması bize orada önemli bir dayanışma ağı oluşturma fırsatı yarattı. Ayrıca kadın pazarcıların ‘Bizi düşünüyor olmanız çok güzel’ tarzında yorumlarıyla karşılaştık. Kadınların birbirleriyle paylaşmaları, birlikte üretmeleri ve bir arada durabilmeleri için bu tür etkinliklerin daha fazla yapılması gerektiğini düşünüyoruz.”

***

Birlikte bir yaşam kuruyoruz

Krize dayanışmayla direnen kadınlar ‘kolektif mutfaklar’da buluşuyor. “O tencere tanzimle değil, dayanışma ile kaynayacak” diyen kadınlar, kolektif mutfakların hikâyesini şöyle anlatıyor:

“Kolektif mutfaklar oluşturma fikri, krize sebep olanların faturayı bizlerin üzerine yıkmaya çalışmasına karşı nasıl direnebiliriz sorusundan ortaya çıktı. En ucuz olan yerlerden alışveriş yapmak için çarşı-pazar dolaşırken, üstüne üstlük sağlıklı gıdaya erişimimiz zorlaşırken krizin pek çok farklı sonuçlarıyla biz kadınların karşı karşıya kaldığını fark ettik. Biz de etkileri giderek ağırlaşan ve tanzim satışlar gibi sahte çözümlerle geçiştirilmeye çalışılan krizde hayat pahalılığı ve yaşam koşullarının ağırlaşması karşısında mücadele etmek amacıyla yeni dayanışma biçimleri yaratmak için bir araya geldik. Kolektif mutfaklarla yemeğimizi birlikte yapıyoruz, birlikte yiyoruz. Böylelikle yemeklerin maliyetini paylaşmış oluyoruz. Ama bizce en önemlisi bir araya geliyor olmamız. Bizleri her gün politikalarla evlere kapatmaya çalışanlara karşı kadınlar olarak birlikte sosyalleşiyoruz. Sohbet etmek, tartışmak, birbirimizin hayatına dokunmak hepimize iyi geliyor. Hem krizi yaratan sebeplere karşı mücadele ediyor hem de ağırlaşan yaşam koşullarına karşı yeni dayanışma biçimleri yaratıyoruz. Aslında birlikte bir yaşam kuruyoruz. Bu dayanışma pratiklerini artırmalı ve daha çok yan yana gelmeliyiz.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,691AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İstanbul-Ankara demiryolu hattı aşırı yağış nedeniyle kapatıldı

Türkiye Cumhuriyeti Demir Yolları (TCDD), "İstanbul-Ankara demiryolu hattı Arifiye'deki aşırı yağış...

Fatih Er’in “Binali Yıldırım’ı biz çağırmadık” iddiasına Ünsal Ünlü’den yalanlama

Halkın oylarıyla seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına konuk...

Erdoğan’dan ortak yayınla ilgili açıklama: Yarın medyada çok daha önemli bir şey göreceksiniz

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın karşı karşıya geldiği...

Ekrem İmamoğlu TRT Haber’de soruları yanıtladı

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası iptal edilen İBB Başkanı Ekrem...

Öykü Arin için Sağlık Bakanlığı’na çağrı: 100 bin numune ‘Öykü’lerin umudu

BERKAY SAĞOLAntalya'da lösemi tedavisi gören 4 yaşındaki Öykü Arin...

Askerlik süresini 6 aya indiren madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda toplandı. Genel Kurul'da...

TİM, Erdoğan’ın ‘dış güçler’ senaryosuna film çekti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Erdoğan'ın Ağustos ayındaki dolar artışına ilişkin söylediği 'dış...

Trump, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan’ın bakanlık adaylığını geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan'ın, Bakanlık adaylığını geri çektiğini...

Fatih Portakal: Erdoğan’ın özür dilediği var mı?

Gazeteci Fatih Portakal, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, halkın oylarıyla seçilen İBB Başkabu Ekrem...

Çorum’da yıldırım isabet eden çoban yaşamını yitirdi

Çorum'da sağanak etkili olurken, Boğazkale ilçesinde yıldırım isabet eden çoban Davut Atıl (28)...

Sonraki haber