Tepkilere rağmen sinemada ‘sansür’ yasalaştı

Sinema sektörüne büyük zararlar verebilecek maddelere sahip Sinema Tasarısı tüm tepkilere rağmen önceki gece TBMM Genel Kurulu’nda oylanarak yasalaştı. Yasa kapsamında sinemada gösterilecek reklam ve fragman süresi sinemacıların istediği gibi düzenlenmiş olsa da sansüre ve yasaklara kapı açan maddeler de yasalaşmış oldu.

Yeni Sinema Yasası’na göre artık, 8 üyeden oluşacak komisyon, sinema filmlerini gösterime girmeden önce değerlendirecek ve sınıflandıracak. Komisyon tarafından uygun görülmeyen filmler ticari dolaşıma ve gösterime sunulamayacak. Son dakikaya kadar sansüre sebep olabilecek maddesnin değiştirilmesi gerektiği yönünde açıklamalar yapan sinemacılardan yeni yasaya tepkiler gelmeye devam ediyor.

Diğer maddeler neler?

>> Sinema filmi öncesinde gösterilen reklamların süresi en fazla 10 dakika olacak. Fragman gösterim süresi en az 3, en fazla 5 dakika olacak.

>> Kamu spotları ve sosyal sorumluluk projelerine ilişkin gösterimler, bu sürelere dahil edilemeyecek. Sinema filmi gösterim arası 15 dakikayı aşamayacak.

>> Sinema salon işletmecileri, sinema filmi bileti ile başka bir ürünün satışını aynı anda yapamayacak. Bilet ile mısır veya başka bir ürün birleştirilerek satılamayacak.

>> Daha önce bakanlıkça değerlendirme ve sınıflandırması yapılan filmler, ilgili etkinliklerde aldıkları işaret ve ibarelere uygun olarak gösterilebilecek.

>> Destek başvuruları, ülke içinde yerleşik gerçek veya tüzel kişiler tarafından yapılacak.

BİZİ TAKİP EDİN

360,157BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,247TakipçiTakip Et
7,974AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL