Terim ve Yanal ile beraber ritüel felaketlerimiz

300madencinin ölmesi,halk otobüs felaketi, yakıt kamyonunun patlaması ve yolcu otobüsünün yanması bunların hepsi bizim için ritüel facialarımızdır. Öyle anormal şaşılacak şeyler de değil!
İmparator kapısını değiştirip çekip gitmesiyle beraber ölümün oluşması ve koca kapının sadece bir düğmeye bağlı kalması.
İmparatorun iç saha maçında istediği skoru alamayıp herkesi hizaya sokmaya çalışması…

Ersun Hoca’nın Dünya Kupası’nı iplemeyip tatil yapması ve soyunma odasındaki mahremiyeti ile beraber mesleki alanın en önemli sunum yeri olan alanda küfür ederek, iş değerlerinin tümünü ret etmesi de bizim ritüel felaketlerimizdir.
Almanya’da yapılan 2006 Dünya Kupası Arjantin ile karşılaşacağı Çeyrek Final maçı öncesi Jurgen Klinsman’ın takımına maç konuşmasının videosunu incelediğimizde maalesef aramızdaki 50 yıllık farkın nedeni çok açık şekilde ortaya çıkmaktadır.

Yeni bir teknik adamın, teknik donanımlarını geliştirme aşamasındayken elindeki en önemli faktör olan iletişim mekanizmasını tüm değerleri ile soyunma odasında devreye sokması, işin kalitesi açısından örnek bir olaydır. Bizde ise bize göre kullanım alanıdır soyunma odası?
Aslında sürece Cafer’in açıklanmaları ile devam edilseydi sonuç inanın farklı olurdu. Çünkü ondan sonra da Mersin- Galatasaray maçı sonrası Hakan Hoca’nın açıklamaları dinlenip ciddiye alınacaktı!
İşin acı tarafı bu kişiler aynı zamanda TFF Eğitim Dairesi’nin başında da görev yaptılar, Terim ise hâlâ o birimi kendine bağlı tutmaya devam ediyor.

Soyunma odasının değerini anlamak sanırım başlı başına mesleki bir kriterdir.
Saha kenarında duruş da aynı derecede başlı başına bir kriterdir.
Yetersizlikler dil şiddetini beraberinde getirir, kötü yanlarından biri de örnek alınabilecek kişilerin rol modellikleri ne üzerine olacağıdır?
Belki o yüzdendir; ne çok başarılı bir futbolcu, ne de kendilerini aşabilecek seviyede bir antrenör yetiştirememişlerdir.

Hiçbir etik değerinin kalmadığı ortamda bunlarla uğraşmak komik olabilir, fakat 70 milyonluk ülkede kendimiz kandırmak en azından spor denen evrensel alanda çok komik kalıyor.
Bir kahvaltıda, bir telefonda, bir yemekte çok rahat görevler alınır bırakılır bizim ülkede. Bizim ülkede başkan taktik verir…
Ama hiç olmazsa şu soyunma odasının mahrumiyetini ve değerini kaybetmeyelim.
Hem başkanlara karşı, hem sporculara karşı, en önemlisi teknik adamın kendine karşı değerini kaybetmeyelim.
Klinsman gibi oranın değerini anlamak entelektüel bir meslek unsurudur.

Hep felaketlere çanak tutacak sonuçlar yaratmaktan yorulalım artık.
İnsana değer katan unsurları hedef alalım. Tıpkı imparatorun kapısını ortadan kaldırmak gibi ki; imparatorun korkusundan dolayı kimse ölmesin.

Önceki haberAit olmak ya da olmamak!..
Sonraki haberRota*

BİZİ TAKİP EDİN

358,972BeğenilerBeğen
54,840TakipçiTakip Et
1,080,139TakipçiTakip Et
7,390AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL