Termik santrala kapanış töreni: Kömüre kader demeyeceğiz

Fotoğraf: Sakine Yıldıran

Kuzey Ormanları Savunması, geçen aralık ayında iptal edildiği duyurulan, ancak iptal kararı hakkında resmi olarak bir açıklama yapılmayan Çerkezköy Termik Santral projesine yönelik bir ‘mizansen kapanış töreni’ düzenledi. Çerkezköy’de kurdukları termik santral bacası maketi önünde bir araya gelen yaşam savunucuları, “Trakya termiği durdurdu, sen de ÇED’i iptal et” pankartını açtı. Kurulan kürsüde bir konuşma yapan Kuzey Ormanları Savunması’dan Oruç Karacık, Trakya’dan vazgeçmeyeceklerini belirtti, “kömüre kader demeyeceğiz” dedi. Karacık’ın konuşması ardından alkışlar eşliğinde baca maketi yıkıldı.

SANTRAL KANSERE SEBEP OLACAK

Eylemin ardından Kuzey Ormanları Savunması’ndan yaşam savunucuları, konuyla ilgili bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada, “Ergene Havzası hali hazırda can cekişirken, Kuzey Ormanları mega ve yancı projelerle talan edilirken, iklim krizi kapımızdayken bölgenin ihtiyacı olan Trakya’ya yıkım getirecek tüm projelerin bir an önce iptal edilmesidir” denildi.

Yapılan açıklamada talepler şöyle sıralandı:

♦ Çerkezköy Termik Santral projesinin tamamiyle iptal edildiği resmi olarak duyurulmalı.

♦ Bölgedeki diğer iki termik santral projesi bir an önce askıya alınmalı.

♦ Projelerin önünü açan Çevre Düzeni Planı değişiklikleri ivedilikle iptal edilmeli.

Eylem, yıkılan termik santral baca maketi önünde “Trakya termik istemiyor” ve “Zehir solumak istemiyoruz” sloganlarıyla son buldu.

BİZİ TAKİP EDİN

359,923BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,163TakipçiTakip Et
7,876AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL