Anasayfa GÜNCEL ‘Terör’ diyen, tedhişçidir

‘Terör’ diyen, tedhişçidir

“Demirtaş hain değildir” dersem, hakkımda dava açarlar mı; ya da “Eren Erdem hain değildir” dersem?

Türkiye, tam bir ‘terör’ dönemi yaşıyor: İnsanlar en akla gelmez sebeplerle hapse atılıyor; en sık suçlama konusu da ‘cumhurbaşkanına hakaret’. Bu yine iyi; insanların can güvenliği yok; en hainler herkesi ‘hain’ ilân edip kalın boyunlu sergerdesinden sürülme/işten atılma/içeri atılma tehdidiyle terörize edilip şuursuz maşalar hâle getirilmiş polis, savcı ve de hâkim terörüne maruz kılmış.

Asıl, şunu söyleyelim: ‘Terör’ kelimesini kullanan, ya terör mühendisi bir alçak vampir, ya da bu alçaklara, farkında olmaksızın âletlik eden sıradan bir cahil.

‘Terör’ tam tamına dehşet, ‘terörizm’ de yine tam tamına ‘ tedhiş/tedhişçilik’; yani, insanları beklemedikleri, kendisine karşı koymak üzere ne psikolojik ne de fizik olarak hazırlıklı olmadıkları bir şiddete maruz kılarak yıldırıp sindirerek mefluç hâle getirme.

AKP rejimi, tam tamına bir terör rejimi: Ya Cumhurbaşkanı’na hakaret, ya hainlik, ya teröristlik diye insanları içeri attırtıyor. Dahası da var; terör nedir, terör örgütü nedir, terör örgütü diye bir örgüt türü olabilir mi veya hangi örgüt terör örgütü addedilebilir; işte bütün bunların tartışılmasını yasaklıyor, tartışanları içeri atıyor, hedef gösteriyor, itibarsızlaştırıyor; bunlar yine de iyi, öldürtüyor, öldürenleri koruyor: Tahir Elçi’nin katilleri nerede?

Tahir Elçi’nin katilleri, aslında gözümüzün önünde; ancak, terörizm de işte tam tamına bu. En beklemediğin anda, en beklemediğin gerekçeyle, en beklemediğin kişiye vuracak ki, sen de ürküp söyleyeceğini söyleyemez, yapacağını yapamaz hâle geleceksin: Yaşasın Erdoğan’ın savcıları/Erdoğan’ın savcılığı.

Terör’ün tam karşılığı, tam üç yüz elli, hatta daha fazla yıldır kullandığımız ‘dehşet’ten türetilme ‘tedhiş’, yani dehşete düşürme kelimesi. Ve de alçaklar, “parasız eğitim” diye pankart açan çocuğu ‘terör’den yargılıyorlar: Bu Tanrı’nın bile kendisinin yaratmış olmasından utanacağı pisliklere “Ulan, bu pankartı açmakla, insanları dehşete düşürmek üzere kör şiddete başvurmak arasında nasıl bir ilişki olabilir ki” diye sorup kendilerini rezil etmemizin önünü almak üzere, faşizm maşaları ‘terör’ kelimesini kullanıyorlar.

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ diye bir cürüm de olamaz bugünkü Türkiye’de; zira, cumhuriyetimiz ilga edilmiş durumda, makama tahsisli uçaktan başbakanlık binasına kadar her şeyi kendi şahsına bağlayıp saltanatını kurmuş bir ‘reis’in varlığında.

Bir de bu ‘reis’in fiilî vesayeti altında, dolayısıyla kanunen de ‘hacir’ altına alınması gereken başka bir unsur var, gençlerin gözünde şehadet inşiyakı gördüğünü söyleyip, yeni bir fetihler çağının açılmakta olduğunu müjdeleyen. “Bu da onun fikri, ideali ve/veya beklentisi” deyip geçemeyeceğimiz vahim bir durum: Ölümü yüceltiyor ve de tabiî ölmeden önce öldürmeyi, kısacası katilliği ve de fetih derken de, fethedilecek olan uzay boşluğu olmadığına göre, başka insanların evi, barkı, tarlası, atölyesi, fabrikası, varlığı, kendisi, anası babası, karısı ve çoluğu çocuğunu, ırzını-namusunu kasteden kadın/insan/köle tüccarı bir cani müsveddesi.

Müsvedde; zira niyeti fevkalade kötü ama neyse ki gücü yetmiyor Ömer Efendi’nin camiinde namaz kılmaya.

Çok utanıyorum; bu yaratıklarla aynı topraklarda ve çağda birlikte yaşamaktan ama ne yapalım, 1960’ta Fransızlar ilk atom bombalarını patlattıklarında da Sahra’nın bok renkli çekirgeleri basmıştı, bizim Kadıköy’ü bile.

Kıssadan hisse: Bağıralım avazımız çıktığınca “siz bizden/bizim gibi değilsiniz; çekin gidin Katar’ınıza, Bahreyn’inize; kirletmekten/kana boğmaktan vazgeçin İstanbul’umuzu, Amed’imizi” diye.


- Reklam -

SON HABERLER

İşçi taksitlendirmeyi kabul etmek zorunda değildir

SORU: Ben ‘küçülme var’ denilerek işten çıkarıldım. 08.06.2015’ten beri aynı şirkette çalışıyordum....

Eski ve yeni dil…

Balıkçılar kahvesinin penceresinden denize ve martılara bakarken, iç sesim sanki öğrendiği başka...

AKP, ‘Ekrem İmamoğlu’ ismini Google’dan satın alarak kendi reklamlarını gösterdi

Seçim kampanyasında, İstanbul’un seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘Her şey çok...

Trabzon’daki Galanima Deresi’ne HES tehdidi: “Yıkım projesine direneceğiz”

Trabzon’un Düzköy ilçesindeki Galanima Deresi üzerinde yapılmak istenen HES projesine, bölge halkı...

Endonezya’da başkanlık seçimi sonuçlarına itiraz

Endonezya’da geçen ay yapılan başkanlık seçimlerini rakibi Joko Widodo'ya kaybeden Prabowo Subianto,...

“Hepimiz Türkiye gemisinin yolcularıyız” diyen Erdoğan’a yanıt: Aynı gemide değiliz!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de tüm dönem milletvekilleriyle...

“ABD çok tehlikeli bir oyun oynuyor”

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD ile...

TFF, UEFA Lisansı alan kulüpleri açıkladı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), UEFA ve Ulusal Kulüp Lisansı almaya hak kazanan...

İYİ Parti’nin YSK Temsilcisi: Yenilenecek seçimin sonuçlanması aylar sürebilir

İYİ Parti'nin YSK Temsilcisi Aylin Özgül Kırmızıoğlu, YSK'nin İstanbul kararını değerlendirdi. Kırmızıoğlu, "23 Haziran sonrası...

Trump: Meksika yanlış yapıyor, yakın bir zamanda cevap vereceğim

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika'nın ABD'ye göçmen geçişini durdurmak için yeterince çabalamadığını...

Sonraki haber