Anasayfa ÖZEL Tersine beyin göçü Ortadoğu ve Afrika’dan

Tersine beyin göçü Ortadoğu ve Afrika’dan

YÖK, yurtdışında eğitim alanların Türkiye’de çalışmak ya da akademik çalışma yürütmek amacıyla yaptığı denklik başvurularına ilişkin verileri açıkladı. YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Ülkemize tersine beyin göçü var” dese de başvuruların büyük bölümü Ortadoğu ülkelerinden yapıldı. İlahiyat, en fazla denklik verilen üçüncü program oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2018 yılında yapılan denklik başvurularının sayısını ve en fazla sayıda denklik verilen yükseköğretim programlarını açıkladı. YÖK’ün verilerine göre, 2018’de en fazla denklik verilen üç program sırasıyla “Tıp Doktorluğu, Mimarlık ve İlahiyat” oldu. Lisans düzeyinde en fazla denklik verilen üç ülke ise Azerbaycan, Suriye ve Bulgaristan olarak sıralandı.

Diploma ve denklik işlemlerine ilişkin YÖK’ün, “Yüksek Öğretim Dergisi”nin son sayısında yayımlanan veriler, akademideki piyasalaşmayı gözler önüne serdi.

2018 yılında 101 farklı ülkeden toplan 10 bin 67 denklik başvurusu alındığını bildiren YÖK, başvuruların ülkelere göre dağılımlarını paylaştı. En fazla denklik başvurusu 4 bin 689 başvuru ile Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden yapılırken Orta Asya ve Kafkasya ülkeleri bin 841 başvuru ile ikinci sırada yer aldı. YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın, “Ülkemize artık tersine beyin göçü var” sözlerine karşın denklik başvurularının yüzde 65’inin Ortadoğu ve Afrika ile Orta Asya ve Kafkasya’dan yapılması dikkati çekti.

Ortadoğu ve Afrika ülkeleri

Ortadoğu ve Afrika’da öğrenim gören öğrencilerden Türkiye’ye yapılan 4 bin 689 denklik başvurusunun 3 bin 268’i onaylandı. Orta Asya ve Kafkasya’dan 2018 yılında bin 841 denklik başvurusu yapılırken önceki yıllardan kalan başvuruların da eklenmesiyle onaylanan başvuru sayısı toplam 2 bin 581 oldu. YÖK, Amerika ve Birleşik Krallık’tan bin 706, Balkan ülkelerinden bin 479, Avrupa ülkelerinden ise bin 342 başvuru aldı.

Suriye ve İlahiyat öne çıktı

Türkiye’deki yükseköğrenim alanında birçok ayrıcalık sağlanan İlahiyat programları denklikte de üst sıralara yerleşti. En fazla denklik Tıp Doktorluğu programına verilirken Mimarlık programı ikinci, İlahiyat programı ise üçüncü sırada yer aldı. Lisans düzeyinde denklik verilen ülkelerin sıralamasında ise Azerbaycan, Suriye ve Bulgaristan ilk üç sıraya yerleşti. Azerbaycan’dan yapılan 764 başvuruya onay veren YÖK, Suriye’den 596, Bulgaristan’dan 282 başvuruyu kabul etti. Verilerde Suriye’nin ve ilahiyat programının öne çıkmasının, iç savaş nedeniyle ülkesinde iş bulamayan veya okula devam edemeyen Suriyeli öğrencilerden kaynaklandığı öğrenildi. Denklik onay süresinin ortalama 65 gün olduğunu belirten YÖK, iç karışıklık yaşayan ülkelerden yapılan başvurularda bu sürenin 245 güne kadar çıktığını açıkladı. Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanı’nın denklik işlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u ziyaret etmesinin ardından Bulgaristan’ın denklik listesinde yukarılara tırmanması dikkati çekti.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,416AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Urla Tiyatro Festivali kortej yürüyüşü ile başladı

Bu yıl Urla Belediyesi’nin desteği ile gerçekleştirilen Urla Toprak Sahne Tiyatro Festivali...

Doğu Akdeniz’de sondaj gerilimi sürüyor: Bir gemi daha gönderiliyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları...

Bahçeli, belediye ziyaretlerine 3T ismini verdi: Teşekkür, takdir, tebrik

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 31 Mart seçimlerinin ardından göreve gelen belediye...

‘Kürdistan’a Binali Yıldırım beraatı

“Kürdistan” sözcüğü nedeniyle yargılandığı davada beraat eden gazeteci Mehmet Sanri ile ilgili...

Antalya’nın Maldivleri’nde ‘kirlilik’ tehlikesi

'Antalya’daki Maldivler' olarak nitelendirilen Suluada, yaz döneminde günlük 2 bine yakın ziyaretçi...

Pucca: Tecavüzcüler fink fink gezerken sadece bir tweet yüzünden senelerce içeride olacak olmayı hala aklım almıyor

"Uyuşturucu madde kullanımını özendirmek" iddiasıyla yargılanan "Pucca" lakaplı sosyal medya fenomeni Pınar...

Zorlu PSM yeni sezona hızlı giriyor

6 sezondur İstanbul’da kültür sanat hayatında yerini sağlamlaştıran Zorlu Performans Sanatları...

AKP 188 kütüphane kapattı

Özgür Salih Altın  TBMM’de görüşmeleri süren 11’inci...

Uzaydan çekilen Dünya görüntüleri

NASA, dünyanın güzelliğini ve harikasını gözlemlemek için yayınladığı Dünya isimli serisiyle 4,5...

Eski AKP’li vekilden yeni iddia: FETÖ 2011’de AK Parti’ye 50 kişilik liste verdi, Erdoğan 3 kişiyi aldı

TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanvekili ve eski AKP Manisa Milletvekili Selçuk...

Sonraki haber