Anasayfa ÖZEL Tersine beyin göçü Ortadoğu ve Afrika’dan

Tersine beyin göçü Ortadoğu ve Afrika’dan

YÖK, yurtdışında eğitim alanların Türkiye’de çalışmak ya da akademik çalışma yürütmek amacıyla yaptığı denklik başvurularına ilişkin verileri açıkladı. YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Ülkemize tersine beyin göçü var” dese de başvuruların büyük bölümü Ortadoğu ülkelerinden yapıldı. İlahiyat, en fazla denklik verilen üçüncü program oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2018 yılında yapılan denklik başvurularının sayısını ve en fazla sayıda denklik verilen yükseköğretim programlarını açıkladı. YÖK’ün verilerine göre, 2018’de en fazla denklik verilen üç program sırasıyla “Tıp Doktorluğu, Mimarlık ve İlahiyat” oldu. Lisans düzeyinde en fazla denklik verilen üç ülke ise Azerbaycan, Suriye ve Bulgaristan olarak sıralandı.

Diploma ve denklik işlemlerine ilişkin YÖK’ün, “Yüksek Öğretim Dergisi”nin son sayısında yayımlanan veriler, akademideki piyasalaşmayı gözler önüne serdi.

2018 yılında 101 farklı ülkeden toplan 10 bin 67 denklik başvurusu alındığını bildiren YÖK, başvuruların ülkelere göre dağılımlarını paylaştı. En fazla denklik başvurusu 4 bin 689 başvuru ile Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden yapılırken Orta Asya ve Kafkasya ülkeleri bin 841 başvuru ile ikinci sırada yer aldı. YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın, “Ülkemize artık tersine beyin göçü var” sözlerine karşın denklik başvurularının yüzde 65’inin Ortadoğu ve Afrika ile Orta Asya ve Kafkasya’dan yapılması dikkati çekti.

Ortadoğu ve Afrika ülkeleri

Ortadoğu ve Afrika’da öğrenim gören öğrencilerden Türkiye’ye yapılan 4 bin 689 denklik başvurusunun 3 bin 268’i onaylandı. Orta Asya ve Kafkasya’dan 2018 yılında bin 841 denklik başvurusu yapılırken önceki yıllardan kalan başvuruların da eklenmesiyle onaylanan başvuru sayısı toplam 2 bin 581 oldu. YÖK, Amerika ve Birleşik Krallık’tan bin 706, Balkan ülkelerinden bin 479, Avrupa ülkelerinden ise bin 342 başvuru aldı.

Suriye ve İlahiyat öne çıktı

Türkiye’deki yükseköğrenim alanında birçok ayrıcalık sağlanan İlahiyat programları denklikte de üst sıralara yerleşti. En fazla denklik Tıp Doktorluğu programına verilirken Mimarlık programı ikinci, İlahiyat programı ise üçüncü sırada yer aldı. Lisans düzeyinde denklik verilen ülkelerin sıralamasında ise Azerbaycan, Suriye ve Bulgaristan ilk üç sıraya yerleşti. Azerbaycan’dan yapılan 764 başvuruya onay veren YÖK, Suriye’den 596, Bulgaristan’dan 282 başvuruyu kabul etti. Verilerde Suriye’nin ve ilahiyat programının öne çıkmasının, iç savaş nedeniyle ülkesinde iş bulamayan veya okula devam edemeyen Suriyeli öğrencilerden kaynaklandığı öğrenildi. Denklik onay süresinin ortalama 65 gün olduğunu belirten YÖK, iç karışıklık yaşayan ülkelerden yapılan başvurularda bu sürenin 245 güne kadar çıktığını açıkladı. Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanı’nın denklik işlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u ziyaret etmesinin ardından Bulgaristan’ın denklik listesinde yukarılara tırmanması dikkati çekti.

- Reklam -

SON HABERLER

Zayıf gerekçe Sağlam şerh

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesine ilişkin...

Buldan’dan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nin gerekçeli kararına, “Gerekçesiz bir gerekçe...

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

YSK’nin gerekçeli kararına CHP’den ilk tepkiler

31 Mart seçimini iptal eden YSK'nin gerekçeli kararı açıkladı. 250 sayfadan oluşan...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

AKP Sözcüsü: Esad yönetimine karşı pozisyonumuz aynı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu....

Sonraki haber