Tesla, Türkiye kararını değiştirdi

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın Türkiye pazarına girmesi uzun süredir otomobil gündemi meşgul eden bir konu. Türkiye ziyaretiyle halihazırdaki popülaritesini daha da artıran Elon Musk’ın twitter hesabından Türkiye pazarına yönelik olumlu mesajlar vermesi, özellikle Türkiye’de servis erişimi sorunu yaşayan Tesla sahiplerinde ve bu modele ilgi duyan otomobil tutkunlarında haklı beklenti oluşturmuştu. Turkuaz Taksi projesiyle İstanbul’daki bir alışveriş merkezinde Tesla markalı bir taksinin hizmete girmesi bu olumlu açıklamaların bir işareti olarak algılanmış, hatta söz konusu alışveriş merkezinde bir Tesla ‘showroom’u açılacağı beklentisi oluşmuştu. Tesla’nın, kurumsal web sitesi üzerinden farklı iş tanımlarında işe alım duyurusu yapmasıyla tırmanan heyecan ise ABD ile yaşanan ‘rahip krizi’ ile yerini belirsizliğe bırakmıştı.

Elon Musk, twitter hesabından yaptığı açıklamada Türkiye’nin de dahil olduğu tüm Avrupa’da şarj istasyonları ağını genişleteceklerini duyurdu. Musk, “Gelecek yıl İrlanda’dan Kiev’e, Norveç’ten Türkiye’ye kadar Avrupa’nın yüzde 100’ünü kapsayacak şekilde ‘Supercharger’ (Tesla’nın hızlı şarj istasyonu ağı) ağımızı genişleteceğiz” duyurusunu yaptı.

Dünya gazetesinden Aysel Yücel’e konuşan Otomol Yönetim Kurulu Başkanı Osman Baykan, “Tesla rafa kaldırdığı Türkiye’de ‘showroom’ açma planını, Rahip Andrew Brunson’un serbest bırakılmasının ardından düzelen ilişkiler sonrası yeniden gündeme aldı. 1.5 ay önce Türkiye’ye gelerek yatırımı 2019’da yapmak istediklerini söylediler. Aslında 2019’un ilk çeyreğinde bu yatırımı yapmak istiyorlardı ancak yetişmeyeceği düşüncesiyle bu yatırımı ikinci çeyreğe aldılar. Biz onlara satış sonrası servis hizmeti vereceğiz. Ön anlaşma yapıldı” dedi.

Yaşanan kriz sonrası Türkiye, ABD’den ithal edilen otomobillere haziranda yüzde 60 ek vergi uygulamış, ağustosta ise bu oran yüzde 120’ye çıkarılmıştı. Bu gelişmenin ardından Türkiye’den verilen siparişler durmuş, geçmiş siparişler de gümrükten çekilmeden geri yollanmıştı.

BİZİ TAKİP EDİN

358,979BeğenilerBeğen
54,841TakipçiTakip Et
1,080,170TakipçiTakip Et
7,394AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL