Anasayfa BİRGÜN PAZAR Tez canlı eğitim bakanlığı

Tez canlı eğitim bakanlığı

İLKER BİRBİL
Sabancı Üniversitesi ve BolBilim.com

İlk çocuk biraz deneme tahtası oluyor. Bizim bir numara az çekmedi mesela. Kenardan pörtleyen beziydi, tatsız tuzsuz mamasıydı derken biz mi onu büyüttük, o mu bizi emin değilim. Hele ben. Daha yaşını doldurmadan matematik öğretmeye çalışmam mı dersiniz, yoksa yürümeye başladığı gün meyvelerden pil yapmak için ısrar etmem mi? Gerçekten ne çekti be çocuk.

Okul yaşı yaklaşınca neler yaparız diye konuşmaya başladığımızı hatırlıyorum. Ki benim kafamda tekmili birden 12 yıllık plan var. Meğer o planlar boşunaymış. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) benden bile daha tez canlı çıktı. Bir sabah uyandık ki devlet büyüklerimiz 4+4+4 sistemine karar vermişler. Orta öğretim zorunlu hale gelmiş, seçmeli dersler artırılmış. Asıl önemlisi, çocuğu illa erken başlatacaksınız diyorlar.

“Hani pilot uygulama?”

“İnek yedi.”

“Hani paydaşlar ile tartışma?”

“Dağa kaçtı.”

Hemen ikna olduk. Beş buçuk yaşında çocuğu okula yazdırdık. O gün bugündür de gözümüz kulağımız oğlanda. Eve gelince okul maceralarını dinliyoruz. Hikayeleri mutluysa, biz de mutlu oluyoruz.

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) da benzer bir düşünceyle yola çıkıp bir araştırma yapmışlar. Eksik olmasınlar. Bir süredir 4+4+4 sisteminde okuyan 2000’den fazla 4, 5 ve 7. sınıf öğrencilerine deneyimleri sorulmuş. Çoğuna anket yapılmış; bir kısmıyla da karşılıklı konuşulmuş. Raporun ismi Çocukların Gözünden Okulda Yaşam.

Sıkışıklık

Yeni sisteme hızla geçilince derslik sayısı az gelmiş. Bu durumda sabahçı-öğlenci şeklinde ikili öğretim uygulaması şart olmuş. Haliyle dersler sabah çok erken başlıyor. Bakın Adana’dan beşinci sınıf öğrencisi Ceyda ne diyor:

“6’daydı önceden. 5’te kaldırıyordu annem bizi. Ama bu sene 7’de başlıyor. Annem 5 buçukta kaldırıyor bizi, yetişebiliyoruz.”

Evden bu kadar erken çıkan çocukların önemli bir kısmı kahvaltıyı atlıyorlar. Öğünlerin kralı olan kahvaltıyı. Öğlenciler de akşam geç saatlere kalıyorlar. Her üç çocuktan biri, 6’dan sonra okuldan çıkıyor. Karanlıktan şikayet etmişler. Bir de eve gidince vakitleri kalmamasından. Dar zaman yüzünden teneffüsler de kısalmış. İzmir’den Meltem isyan etmiş:

“10 dakika teneffüs neye yarasın? Elimi mi yıkayayım, tuvalete mi gideyim?”

Isınma ve temizlik konusunda da şikayetleri var çocukların. Uzun saatler çalışan okulları güzelce ısıtmak zor anlaşılan. Derslikler dönüşümlü kullanıldığı için temizlik de kolayca bir sorun olabiliyor.

Seçmeli dersler

MEB iki yazı yazarak öğrencilerin ve velilerin sadece belirli seçmeli derslere yönlendirilmemesi konusunda uyarı yapmış. Fakat yine de seçmeli dersleri öğretmenlerin ve okul yönetimlerinin belirledikleri görülmüş. Öğrencilerden itiraz var:

“Bu sene okulumuz seçti, yani bize seçme fırsatı bırakmadılar, biraz çok üzücüydü. 5’ler aynı olsun, 6’lar aynı olsun, 7’ler aynı olsun istemişler.”

(Sevgi, 5. sınıf, Çorum)

Biraz çok üzücü demek. Hay sen çok yaşa Sevgi. Hiç üzülme.

Tüm bunlara rağmen araştırmaya katılan öğrencilerin dörtte üçü okulda iyi anlaştıkları öğretmenleri olduğunu söylemişler. Onları seven, dinleyen öğretmenlerine bayılıyorlar.

“Öğretmenlerim çok iyiler, seviyorum. Onlar olmasa şu an ben tembel olurdum. Onlar sayesinde çalışkan oldum.”

(İpek, 5. sınıf, Adana)


İyi ki böyle öğretmenler var. Acaba hâlâ oradalar mı? Malum pek çoğu işinden oldu. Sahi MEB’deki yeni planları bilen var mı? Yine tepede bazı kararlar alınıyor, bize de seyretme rolü biçiliyor sanırım. Tıpkı 4+4+4 sistemine hızla geçiş yapıldığı zamanlar gibi. Acele acele. İyi ama çocukların tecrübelerine bakılırsa acele işe şeytan karışıyor.

Bir sefer de planlı ve herkesi katarak ilerlense. ERG ve TEGV gibi sivil toplum örgütlerine daha çok kulak verilse. Belki o zaman Çorum’dan Leyla’nın dileğine biraz daha yaklaşabiliriz:

“Yani bence, hani öncelikle insan okula gelmek istiyorsa yani okulun biraz güzel olması gerekir, hani kendine doğru çekmesi gerekir insanı, yoksa iç açıcı değilse kimse gelmek istemiyor.”

Haksız mı?

SON HABERLER

Economist: Erdoğan saldırıları siyasi puan toplamak için kullandı

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisi son sayısında, AKP Genel Başkanı ve...

Rekabet Kurulu’ndan 24 yaş meyve sebze toptancısına soruşturma

Rekabet Kurulu'nca, İstanbul, Ankara ve Antalya'da yaş meyve ve sebzelerin toptan satışı...

BM: Golan Tepeleri’nin statüsünde değişiklik yok

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, Golan Tepeleri’nin statüsüyle ilgili durumun aynı...

Trump, açıklanmayan yaptırımları geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Bugün açıklanan Kuzey Kore yaptırımlarını geri alıyorum" şeklindeki...

ABD’den İran’a yeni yaptırım

ABD yönetimi, İran'ın nükleer silahla ilgili çalışmalarında yer aldıkları ya da bunlara...

UEFA, Neymar’ı suçlu buldu

UEFA, Manchester United ile oynanan Şampiyonlar Ligi maçının ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle...

Sarı Yeleklilerin gösterilerinde güvenlik güçlerine ateş açma izni verildi

Fransa'da Sarı Yeleklilerin hafta sonu yapmayı planladığı gösteri sırasında güvenlik güçlerinin hayati...

İDO’dan Cumhur İttifakı’nın Yenikapı mitingi nedeniyle sefer iptalleri

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) Cumhur İttifakı'nın 24 Mart Pazar günü Yenikapı'da...

Aşı reddi artışı salgın ve ölümlere neden olabilir

Türk Eczacıları Birliği (TEB), gerçek dışı bilgilerle aşıyı reddetme eğiliminin salgın ve...

Kati Piri’den Erdoğan’a yanıt: Toplumu bölerek tehlikeli bir atmosfer yaratıyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İslam düşmanlığı" ile suçladığı...