Anasayfa GÜNCEL TGS Akademi açıldı

TGS Akademi açıldı

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın gazetecilere dijital beceriler kazandırmak için kurduğu TGS Akademi yeni binasında kapılarını açtı.

Avrupa Birliği’nin desteği ile kurulan TGS Akademi’nin İstanbul’daki yeni yerleşkesinde 2 Mayıs akşamı açılış için bir resepsiyon düzenlendi. Törene, gazeteciler ve iletişimin diğer dallarından profesyonellerin yanı sıra AB Büyükelçisi Christian Berger başkanlığındaki AB heyeti de katıldı.

TGS Başkanı Gökhan Durmuş, açış konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü son yıllarda ağır darbeler aldı. Hâlâ 142 meslektaşımız çeşitli cezaevlerinde tutuklu bulunuyor. Medyada yaratılan tek seslilik ile basın özgürlüğü ve halkın haber alma hakkı gasp edildi. Gazetecilik sektörü hem teknolojik gelişim hem de artan maliyetler nedeni ile daralıyor. İşsiz gazeteci sayısı her geçen gün artıyor. Son bir yılda sektörümüzdeki kayıtlı daralma yüzde 7.

“Bizler bu proje sayesinde en azından gazetecilerin teknolojik gelişime ayak uydurmalarını sağlayarak işsizlik oranını düşüreceğiz. Akademimizde yeni medya eğitimleri ile gazeteciler dijital çağın yeniliklerini öğrenecekler ve sektör içinde varlıklarını sürdürebilecekler. Bu proje ile birlikte ekstra istihdam ettiğimiz iki avukat ile gazetecilere hukuki destek sağlanacak. Hem işçi-işveren uyuşmazlıkları, hem de basın özgürlüğü kapsamında gazetecilerin yanında olacağız.

“Akademide her yıl 15 gazeteciye ileri düzeyde İngilizce öğrenebilecekleri kurslar düzenleyeceğiz. Uluslararası çalışabilecek bir düzeye çıkartacağız. Yine Akademi binamızda gazetecilere yönelik psikolojik destek sağlayacağız. Yapacağımız basın özgürlüğü kampanyaları hem gazeteciler arasından hem de toplum arasında farkındalık yaratacak. Bu projenin bir ayağını da İzmir Gazeteciler Cemiyeti ile İzmir’de gazeteciler ile buluşturacağız. Gazetecilere yeni bir ev açtık.”

Şişli’deki Blackout ofis binasında bulunan 400 metrekarelik TGS Akademi; sadece çalışan gazetecilerin değil, freelance ve işsiz gazeteciler ile iletişim öğrencilerinin de kullanımına açık. Eğitim ve toplantı salonlarının yanı sıra ortak çalışma alanları ve canlı yayın stüdyosuna da ev sahipliği yapan merkezde TGS’nin gazetecilere yönelik avukat ve psikolog desteğinden yararlanmak da mümkün.

TGS Akademi Direktörü Orhan Şener, “Tüm gazetecilerin ama özellikle işsiz ve freelancer çalışanların ücretsiz olarak kullanabileceği ortak alanlarımız mevcut. Burada gazetecilerin rahat bir şekilde çalışmasını, bir araya gelip dünya standartlarında işler çıkarmalarını umuyoruz” dedi.


  • Konu başlıkları:
  • TGS

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,509AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Marmaris’te Milli Park’a açılan yola tepki

Muğla'nın Marmaris ilçesi Baklabükü Koyu'nda bulunan Marmaris Milli Park ve Orman İşletme...

Uşak’ta çevreyi katleden madenlerle ilgili Bakanlık desteğiyle ‘olumsuz algıyı kırma’ paneli

BERKAY SAĞOLİçişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı...

Suruç anmasına polis saldırısı: 22 kişi gözaltına alındı

Suruç Katliamı’nın 4’üncü yıl dönümünde Kadıköy’de yapılmak istenen kitlesel yürüyüşe polis saldırdı....

Erbil Emniyet Müdürlüğü: Mazlum Dağ’a yardım eden Muhammed Bisksız yakalandı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Erbil'deki Türk Başkonsolosluğu görevlisinin hayatını kaybettiği saldırının...

Fox TV’de 3 ayrılık birden

Disney ile 21. Century Fox şirketlerinin birleşmesi sonucu oluşturulan yeni yapılanma bir...

Bursa’da maaşlarını ve tazminatlarını alamayan Slam Tekstil işçileri eylem yaptı

Bursa'da 1 Haziran'da kapatılan tekstil fabrikasından maaşlarını ve tazminatlarını alamayan 132 işçi,...

İstanbul’da tekne yangını

Kuzguncuk açıklarında seyreden "Boğaz Çocuğu" isimli yatta henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Açıkta yanmaya...

Twitter İran’a ait 3 ajansın hesabını askıya aldı

Sosyal medya platformu Twitter; İran resmi haber ajansı (IRNA), İran devlet televizyonuna...

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni: Röportajın yapılmaması gerektiğini Yavuz Bey’e ilettik, buna rağmen yapıldı

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, yeni parti kurma hazırlığındaki eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla...

Sonraki haber