The Independent muhabiri Cockburn: Afrin, Halep ve Rakka'ya benzeyebilir
08.03.2018 22:26 GÜNCEL
The Independent gazetesi muhabiri Patrick Cockburn: Afrin'de büyük çatışmalar yaşanacak ve bunlar muhtemelen, Doğu Guta, Rakka veya Halep'in doğusunda görülenler kadar yıkıcı ve kanlı olacak.

İngiliz gazetesi The Independent’ın kıdemli Ortadoğu muhabirlerinden Patrick Cockburn, Suriye’nin kuzeyindeki izlenimlerini aktarmayı sürdürüyor. Cockburn son yazısında, Afrin’e dair yorumlarını aktardı.

“Kürt ve ittifak halinde oldukları Arap birlikleri, Türklerin ilerleyişini durdurmak için Fırat’ın doğusundaki cepheden -ki IŞİD burada karşı saldırıya geçmeye başladı- kuzeye akın ediyor” diyen Cockburn, “Salı günü yaklaşık 1700 Arap milis Afrin yoluna koyuldu ve Türkiye ABD’den, onları durdurmasını istiyor” ifadelerini kullandı.

"AFRİN'DE BÜYÜK ÇATIŞMALAR YAŞANACAK"

İngiliz yazar, Türkiye’nin harekât kapsamında önce kırsal bölgelerde kontrolü aldıktan sonra Afrin kentini ve yerleşim alanlarını kuşatmayı hedeflediğini belirtip şu yorumu yaptı: “Afrin’de büyük çatışmalar yaşanacak ve bunlar muhtemelen, Doğu Guta, Rakka veya Halep’in doğusunda görülenler kadar yıkıcı ve kanlı olacak. YPG savaşçıları 2012’ye dek uzanan çatışma deneyimine sahip; bunun büyük kısmını IŞİD gibi fanatik düşmanlar karşısında edindiler. Muhtemelen şu olacak: Türk generaller sokak savaşında kaçınılmaz olan ağır kayıplardan sakınmaya çalışacak ve Afrin’i hava saldırıları ve top ateşiyle yerle bir edecek. Kaçınılmaz olarak, korkunç boyutlarda sivil kayıplar verilecek.”

"ETNİK TEMİZLİK ENDİŞESİ VAR"

Cockburn, yazısının Suriyeli Kürtlerle sohbetlerine dayandırdığı bölümünde şöyle devam etti: “Suriyeli Kürtler varoluşsal bir tehditle karşı karşıya olduklarına inanıyor. Türkiye’nin sadece Afrin’i değil, Kürtlerin 2015’ten bu yana ABD desteğiyle aldığı, Suriye topraklarının yüzde 25’ine denk düşen toprakları da ortadan kaldırmak istediğini düşünüyorlar. Bazıları, yenilginin, çoğunluğu oluşturdukları bölgeler arasında geleneksel olarak öne çıkan Afrin’deki Kürtlerin etnik temizliği anlamına geleceğine inanıyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Afrin yüzde 55’i ile Arapların, yüzde 35 sonradan yerleştirilmiş Kürtler var ve yüzde 6-7 Türkmenler var. Bütün mesele Afrin’i gerçek sahiplerine teslim etmek” dediği konuşmasına atıfta bulunuyorlar. Kürt liderler arasında, Erdoğan’ın Halep’in kuzeyinde ve batısında, doğrudan veya dolaylı Türk kontrolü altında olacak bir Sünni bloku bölgesi yaratmayı planladığına dair bir şüphe var.”