TİP'ten Erkan Baş ve Barış Atay'ın durumuna ilişkin açıklama
30.07.2018 20:30 GÜNCEL

Türkiye İşçi Partisi Merkez Yürütme Kurulu, eylül ayında HDP'den ayrılacakları kaydedilen milletvekilleri Erkan Baş ve Barış Atay'ın durumlarıyla ilgili bir açıklama yayınladı.

HDP ile yapılan seçim ittifakında 24 Haziran sonrasına dair karşılıklı uzlaşı sağlandığını belirten TİP MYK, "Gelinen aşamada yoldaşlarımızın görevi bir taraftan TİP’in kuruluşunu en etkili biçimde gerçekleştirmeye yönelik faaliyetlere güç vermek; diğer taraftan parlamento içinde HDP’li dostlarımızla dayanışma içinde olmaktır" açıklamasında bulundu.

TİP'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Erkan Baş ve Barış Atay yoldaşlarımız 24 Haziran seçimleri öncesinde yapılan görüşmelerde varılan mutabakat sonucu her iki partinin yetkili kurullarının kararı ile HDP listelerinden aday olmuşlardır. TİP ve HDP arasında yapılan seçim ittifakına göre TİP Kurucu Meclis üyesi yoldaşlarımızın, seçimlerden sonra Türkiye İşçi Partisi’nin kuruluş çalışmalarında sorumluluk alması için gerekli tasarruflarda bulunmak konusunda karşılıklı uzlaşı sağlanmıştır.

Baş ve Atay'ın HDP'den ayrılıp TİP'e geçecekleri iddia edildi Baş ve Atay'ın HDP'den ayrılıp TİP'e geçecekleri iddia edildi

Gelinen aşamada yoldaşlarımızın görevi bir taraftan TİP’İn kuruluşunu en etkili biçimde gerçekleştirmeye yönelik faaliyetlere güç vermek, işçi sınıfının kurtuluş, devrim ve sosyalizm mücadelesini sürdürmek; diğer taraftan parlamento içinde Saray diktatörlüğünün faşist saldırılarına ve provokasyonlarına karşı HDP’li dostlarımızla dayanışma içinde olmak, en geniş zeminde birlik ve direnişi örgütlemek, halkımızın sesini yükseltmektir.

Bundan sonra da önceliğimiz birlikte yaşamın güçlendirilmesi, yoldaşlığın korunması ve sosyalist mücadelenin başarısı olacaktır."