Anasayfa KÜLTÜR SANAT 'Tiyatro nefes aldırıyor'

‘Tiyatro nefes aldırıyor’

Ataşehir Belediyesi 10. Tiyatro Festivali birbirinden değerli oyunları ve oyuncuları ağırlamaya devam ediyor.

23 Şubat’ta Ataşehir Belediyesi Tiyatro Topluluğu’nun” Aziz Nesin Vapuru” adlı oyunuyla başlayan festivalde Enver Aysever ve Grup Gündoğarken “Nereden Nereye”, Deppa Production “APEx Çıkış Yolu Yok” ile tiyatroseverlerle buluşmuştu.

Ataşehir Belediyesi 10. Tiyatro Festivali Yasemin Yalçın Tiyatrosu oyuncuları Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü’nde “Vee Perde…” adlı oyununu oynadı.

Neil Simon’ın “Sunshine Boys” hikâyesinden yola çıkılarak, iki eski komedyen Cahide ve Adnan’ın yaşadıklarını anlatan oyun, bir zamanlar şöhreti doruklarda yaşamış olan bu iki sanatçının, hem birbirleriyle olan çekişmelerini hem de gösteri dünyasının acımasız ve ezici etkisini konu ediyor.

Küçük bir eve sıkışmış olan Cahide yaşadıklarını düşündükçe, Adnan’dan intikam alacağı günü bekliyor. 22 yıl sonra gelen bir televizyon programı teklifi bu iki oyuncuyu zorda olsa bir araya getiriyor ve çekim sonucu tabi ki fiyasko ile noktalanıyor.

12 yıllık bir aradan sonra tiyatro sahnelerine dönen Yasemin Yalçın ve İlyas İlbey performanslarıyla büyük beğeni topladı. Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan, Yasemin Yalçın ve İlyas İlbey’e Ataşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Çanakkale Zaferi’ni anlatan özel bir kitap hediye etti.

Sadık Kayhan, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin selam ve sevgilerini ileterek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi 10 yıllık bir belediyeyiz. Belediye olduğum yıldan itibaren tiyatro festivali düzenlemeye başladık. Bu dünyaya bakışımızın ölçülerinden bir tanesi… Biz sanatın sporun, eğitimin önemini biliyoruz ve konudaki çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Çünkü biz sanatın birleştirici gücüne inanıyoruz. Hepimizin bugünlerde gülmeye, düşünmeye ihtiyacı var. Onun için de iyi ki sanatçılarımız var.”

Yasemin Yalçın da “Ataşehir Belediyesi’nin tiyatro festivalinde oyunumuzu oynadığımız, sizlerle birlikte olduğumuz için çok mutlu olduk,” diye konuştu.

10. yılındaki Ataşehir Tiyatro Festivali bu süreçte müdavimlerini de yarattı. Anne Sevgi Güven ve oğlu Ahmet Güven de bu müdavimlerden.

Sevgi Güven, “Festivalin ilk yılından itibaren oyunlara geliyoruz. Anlatılamayacak kadar önemli bir hizmet,” derken Ahmet Güven ise, “Ben de annem gibi tiyatroyu çok seviyorum. Her festivalde bilet bulabildiğimiz oyunları seyrediyoruz. Bu hizmetin devamını diliyoruz,”  dedi.

Cüneyt Durna da tekerlekli sandalyesiyle oyunu seyredenler arasındaydı. Durna, Ataşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği kültür sanat etkinliklerini yakından takip ettiğini, özellikle Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde tiyatrolara gittiğini, çalışanların kendisiyle yakından ilgilendiğini belirterek, festivale emeği geçenlere teşekkür etti.

Oyundan çıkan 4 genç arkadaş oyun üzerine  aralarında konuşurken birisinin, “Tiyatro nefes aldırıyor” sözü, belki de salonu dolduran 600 dolayındaki tiyatoseverin de ortak duygusuydu.

Oyunun künyesi:

  • Yazan: Neil Simon
  • Çeviren: Yücel Erten
  • Uyarlayan: İlyas İlbey
  • Yönetmen: Hidayet Erdinç
  • Dekor Tasarım: Barış Dinçel
  • Işık Tasarım: Mustafa Türkoğlu
  • Kostüm Tasarım: Dilek Kaplan
  • Oynayanlar: Yasemin Yalçın, İlyas İlbey, Kutay Şahin, Ortans Kıvanç, Serdar Bordanacı, Merve Akaydın, Filiz Akın, Oben Onur

SON HABERLER

Ayşenur Arslan gözaltına alındı

Yazarımız Ayşenur Arslan "BirGün Gazetesi Yazarları ile Analiz" etkinliğinde konuşmacı olmak üzere...

Galatasaray’dan CAS açıklaması

Galatasaray, Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) yapılan itirazın kabul edildiğini ve UEFA ile...

Beyoğlu’nda kadınlardan krize karşı ‘Ortak mutfak’

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

17 yaşındaki çocuğa taciz suçlamasıyla yargılanan polise beraat!

İzmir'de 17 yaşındaki R.Y., geçen yıl cinsel istismara maruz bırakıldığını bildirdiği olayla...

Edebiyatçılar, Zülfü Livaneli adına açılan kültür merkezinde buluştu

Büyükçekmece Belediyesi’nin yaptığı Zülfü Livaneli Kültür Merkezi  kalabalık bir törenle açıldı.

Erdoğan’ın Konya ziyareti öncesi 13 gazete aynı manşetle çıktı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Konya ziyareti öncesi şehirde yayın...

ÇHD’li avukatlardan yandaş Sabah gazetesi hakkında suç duyurusu

KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, yandaş Sabah gazetesinin...

Akdeniz Bölgesi için fırtına uyarısı

Akdeniz Bölgesi'nde yarın geceden pazartesi günü sabah saatlerine kadar fırtınanın etkili olacağı tahmin ediliyor.

Endonezya, 49 adet Boeing 737 Max 8 siparişini iptal etti

Son 6 ayda 2 feci kazayla gündeme gelen 737 Max 8 tipi...

Köpeği otomobile bağlayıp sürükleyen şahsa para cezası

Edirne'de, öldüğünü iddia ettiği köpeği iple otomobilin arkasına bağlayıp sürükleyerek götüren sürücü...