Anasayfa GÜNCEL TMMOB Öğrenci Üye Kurultayı başladı: Kurultaya mezunların işsizliği damga vurdu

TMMOB Öğrenci Üye Kurultayı başladı: Kurultaya mezunların işsizliği damga vurdu

Mühendislik öğrencilerinin, mühendislik eğitiminin, üniversitelerin ve ülkemizin yaşadığı sorunlarının tartışıldığı Kurultayda, TMMOB Başkanı Koramaz, “Üniversite mezunları işsizliğe mahkum edildi” dedi

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Öğrenci Üye Kurultayı 2019, Ankara’da TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisi’nde başladı. Ana teması “Eğitim, Örgütlenme ve Üniversite Sorunları” olarak belirlenen kurultaya 45 üniversiteden, MMO Öğrenci Üye Yönetmeliğine göre Odaya üye olan yaklaşık 30 bin öğrenci üyeyi temsilen 160 delege katıldı. 

11. kez yapılan Kurultayda, MMO’ya bağlı Şubelerde düzenlenen yerel kurultaylardan derlenen görüşler çerçevesinde, “Öğrenci üye örgütlülüğü, ülkemizdeki mühendislik eğitimi, üniversitelerde yaşanan sorunlara yönelik çözüm önerileri ve meslek alanlarına ilişkin gelişmeler” tartışıldı.

“Muhalefeti birlikte büyütmeliyiz” 

Kurultayın açılış konuşmasını yapan MMO Başkanı Yunus Yener, “Türkiye üniversite sayısında dünyada 16. sırada yer almakta ama yükseköğretim eğitim sistemi kalitesinde 137 ülke arasında 101. sırada yer almaktadır. 2018 yılında dünyadaki ilk 400 üniversite arasında Türkiye’den hiçbir üniversite, 2019 yılı itibarıyla da dünyadaki ilk 500 üniversite arasında Türkiye’den hiç devlet üniversitesi yer alamamıştır” dedi.
Meslek disiplinleriyle ilgili bölümü bulunan üniversite sayısının 54’ten 179’a yükseldiğini belirten Yener, şunları söyledi: 
“Öğrenim gören öğrenci sayısında da benzer artışı gösterdi ancak eğitime ayrılan ödenekler, öğretim görevlisi sayısı ve üniversite koşulları gibi göstergelerde eşdeğer bir artıştan söz etmek mümkün değildir.

Üniversitelerimiz bu sorunlarla birlikte ciddi bir dönüşüm içindedir. Bu dönüşüm iktidarın ülkeye dayattığı rejime paralel olarak üniversiteleri yeni ve gerici bir tasarıma tabi tutmuştur.

Kurultay afişinde olduğu gibi, geleceğin anahtarı elimizde bilincine sahip olmalı, bu yönde çaba göstermeli, örgütlenmeli, birbirimizle ve başkalarıyla dayanışmalı ve toplumsal muhalefeti birleşik bir zeminde büyütmeliyiz.”

Üniversite mezunları işsiz

TMMOB Başkanı Emin Koramaz ise üniversite mezunlarının işsizliğine dikkati çekerek, “Eğitim-öğretimdeki teori-pratik uyuşmazlığı, öğretim elemanı eksikliği gibi genel sorunların yanında, eğitim programları, ders içerikleri, laboratuvar, derslik, kütüphane, bilgisayar donanımı, araştırma ve barınak olanakları birbirine göre oldukça büyük farklılıklar gösteren eğitim kuruluşları arasında ciddi bir nitelik farkı sorunu yaratmaktadır” dedi. 
“TMMOB olarak daha önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimlerde de üyelerimizin sandığa gitmesi ve sandıklara sahip çıkması için gayret göstereceğiz” diyen Koramaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Değişen idari yapıyı ve yasaları da gözeterek hazırladığımız bu bildirgede yer alan fikirlerin yaygınlaşması ve uygulanması için mücadele edeceğiz.”

SON HABERLER

Ekonomist Uğur Civelek: Ne yapacaklarını kendileri de bilmiyor, kuru sıkı atıyorlar

Merkez Bankası'nın verilerine göre döviz cinsinden mevduatlar ağustos ayından beri sürekli olarak...

Bu düzen yerin dibine batsın!

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde kaçak bir maden ocağında önceki gün...

Zorlu 3 yıldır işçilerin haklarını vermiyor

Yaklaşık 3 yıldır ücretlerini, fazla mesailerini ve tazminatlarını alamayan Güçbirliği Tekstil işçileri,...

Cumhur İttifakı’nda neler oluyor?

Cumhur İttifakı adını 24 Haziran seçimlerinden önce alsa da 7 Haziran 2015...

50 milyon doları bulurum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında Ordu ve Giresun’da STK...

Toprakta ve tarımda komünizm

Karl Marx, bildiğimiz Marx olmadan, Marksizm henüz doğmadan, toprakta ve tarımda komünizm...

İmamoğlu TÜSİAD ile görüştü

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkan adayı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart yerel...

Doğa ve insan odaklı çalışacağız

Kardelen Kocatürk Yerel seçimlere bir hafta kala çekişmeli...

IŞİD’e füze yakıtı Türkiye’deki dağıtıcı ve işadamı üzerinden sağlandı

Güney Fransa’nın Picardie bölgesindeki tarlalarda yetişen buğdaydan elde edilen ve gıda sektöründe kullanılan...

Kayyum HDP’nin miting yapacağı caddeyi kazdı

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla miting düzenlenecek...