TOKİ işçilerinden Meclis kapısında zincirli eylem

İki yıldır çalıştıkları TOKİ inşaatında maaşlarını alamadıkları için eylem yapan işçiler, son olarak kendilerini AKP’nin grup toplantısının yapıldığı sırada Meclis kapısına zincirledi. CHP’li milletvekillerinin de destek verdiği eylemin ardından dört işçi gözaltına alındı

Ankara’nın Mamak ilçesindeki TOKİ 2’nci Etap konut inşaatı şantiyesinde iki yıldır maaş alamadıkları için eylem yapan işçiler, AKP’nin Meclis grup toplantısı sırasında kendilerini Meclis kapısına zincirle bağladı. Polis tarafından zincirleri sökülen işçiler gözaltına alındı.

Ailelerinden kilometrelerce uzakta TOKİ inşaatında çalışan işçiler, yıllardır alamadıkları maaşları için “borç batağına düştük” diyerek eyleme başladı. Yaklaşık 15 işçi, şantiye önüne kurdukları çadırlarda direnmeye başlarken polis ekipleri “inşaat yavaşlıyor” gerekçesiyle işçilerin eylemini bir süre sonra sonlandırdı.

Bunun üzerine geçen haftalarda TBMM’ye giderek CHP grubuyla görüşen işçiler, bu hafta da partilerin grup toplantılarının yapıldığı sırada Meclis’e geldi. TBMM’nin Dikmen kapısı önünde CHP’li milletvekilleri Gamze Taşçıer, Alpay Antmen ve Yıldırım Kaya ile bir araya gelen TOKİ işçileri, önce ücretlerini alamadıkları için uzun süredir direndiklerini hatırlattı, ardından yanlarında getirdikleri zincirlerle kendilerini Meclis kapısına zincirledi. Polis saldırısının ardından demir makası ile zincirleri sökülen dört işçi sürüklenerek gözaltına alındı.

TOKİ sorunu çözmedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen işçilerin taleplerini Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TOKİ Başkanı Ömer Bulut’a aktardı. Bulut’un işçilerin sorunlarını en kısa sürede çözeceğine ilişkin vaadi gerçekleşmeyince işçiler yeniden eylemlerine başladı.

BİZİ TAKİP EDİN

358,958BeğenilerBeğen
54,839TakipçiTakip Et
1,080,088TakipçiTakip Et
7,388AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL