Tokyo’da konsept modeller sahnedeydi
04.11.2017 10:50 TEKNOLOJİ

ERSOY YAŞAR

Toyota, Tokyo Otomobil Fuarı’nda yeni modelleri ve yeni teknolojileri ile sahneye çıktı. Fuarda ilk kez GR HV Sports ve Tj Cruiser sergilenen konseptlerin yanı sıra yeni nesil ‘Century’ modelinin de tanıtımını yapan marka, yakıt hücreli araç konseptleri Fine-Comfort Ride ve Sora’yı da ilk kez beğenilere sundu.

Fuarda büyük ilgi ile karşılanan GR HV Sports konsepti, spor otomobil heyecanını çevreci özelliklerle birleştiren bir model olarak dikkat çekiyor. Toyota Sports 800 ve Supra modellerinden ilham alan bir tavana sahip olan GR HV Sports, Le Mans’da yarışan TS050 Hybrid’in hibrit teknolojisini kullanıyor. Markanın fuarda sergilediği bir diğer konsept olan Tj Cruiser ise, güçlü bir SUV ile bir kamyonetin genişliği arasında denge sağlayan özelliklere sahip. Yüksek taşıma kapasitesine sahip Tj Cruiser, bir SUV aracın avantajlarını da taşıyor.

tokyo-da-konsept-modeller-sahnedeydi-378127-1.

Yakıt hücreli iki yeni konsept
2014’te ilk yakıt hücreli otomobil Mirai’yi pazara sunan Toyota, Tokyo’da iki yeni yakıt hücreli konsept modeli vitrine çıkardı. Toyota’nın hidrojen yakıt hücreli konsepti Fine-Comfort Ride, yaklaşık 1000 km’lik bir menzile sahip. Modelde, motorlar tekerleklerin içerisine adapte edilmesiyle, dört tekerlek mümkün olduğunca aracın köşelerine gelecek şekilde konumlandırıldı. Böylece dengeli ve sessiz bir premium araç ortaya çıktı. Japon üreticinin diğer hidrojen yakıt hücreli konsepti ise bir otobüs. Sürücü dahil 79 kişilik kapasiteye sahip bu otobüs sıfır emisyonla çevreye hiç zarar vermezken, yolcuların da konforlu bir otobüs yolculuğu yapmasına imkan tanıyor.

tokyo-da-konsept-modeller-sahnedeydi-378128-1.

Lexus, Tokyo’da yerini aldı
Bu yıl 45’inci kez düzenlenen Tokyo Otomobil Fuarı’nda Lexus, otonom sürüş yeteneklerine sahip LS+ Concept modelinin dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Premium markanın Tokyo’da sergilediği modeller arasında Lexus’un spor F modellerinin 10’uncu yılı anısına yaptığı RC F ve GS F’in sınırlı üretim versiyonları da yer aldı.

LS+ Concept, markanın amiral gemisi sedanın gelecekteki tasarım dilini de göstermesi adına önemli. Otonom sürüş teknolojisini 2020’de yol otomobillerinde kullanmaya başlayacağını açıklayan üretici, trafik kazalarının yaşanmadığı bir dünya hedefine, geliştirdiği otonom sürüş teknolojileriyle ulaşmayı amaçlıyor.