TPD: Düşünce suç değildir
30.01.2018 12:58 GÜNCEL

Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu, TTB'ye yönelik operasyonun ardından bir açıklama yayımlayarak "Düşünce suç değildir" dedi.

Türk Tabipler Birliği'ne yapılan polis operasyonunda "Savaş bir halk sağlığı sorunudur" açıklaması nedeniyle TTB Merkez Konsey üyeleri gözaltına alınmıştı.

Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu'nun açıklaması şöyle:

TTB merkezine baskın, üyelerine gözaltı! TTB merkezine baskın, üyelerine gözaltı!

"TTB yöneticilerinin elleri kelepçelenerek, hastane odalarındaki dolapları kırılarak gözaltına alınması kabul edilemez. Farklı düşüncede olmanın suç olamayacağını, Dünya Tıp Birliği etik ilkelerinin öngördüğü biçimde görevi politikacıları silahlı çatışmanın olası sonuçları konusunda uyarmak olan ve bu taleple bildiri yayınlayan hekimlerin hastane odasında kitap, kalem ve kağıttan başka suç unsuru olamayacağını düşünüyoruz. TTB politikalarını onaylamayan meslektaşlarımız da dahil olmak üzere tüm üyelerimizi, meslektaşlarımıza suçlu muamelesi yapılmasına karşı çıkmaya çağırıyoruz. Meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu kamuoyuyla paylaşıyor, haksız gözaltı uygulamasının sona erdirilmesini talep ediyoruz.

Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu"