TRT, 35 yıllık Western kuşağı geleneğini bitirdi: Vahşi Batı’nın sonu geldi
29.08.2018 10:02 KÜLTÜR SANAT
Pazar sabahları yayımlanan kovboy film kuşağı artık yerini Kültür Bakanlığı’nın onayından geçmiş Türk filmlerine bırakıyor

DERYA AYDOĞAN [email protected]

Türk Televizyon Kurumu (TRT), yine tartışılacak bir karara imza attı. Yaklaşık 35 yıldır pazar sabahları yayımladığı Western-Kovboy filmi kuşağını yayından kaldırdı. Artık bir gelenek haline gelen Western-Kovboy film kuşağının büyük ölçüde takipçisi ve seveni vardı. Verilen kararla ilgili Rahip Brunson krizi nedeniyle ABD’nin Türkiye’ye yaptırım kararı alması gösteriliyor. Kovboy filmlerinin yayından kaldırılması sosyal medyada büyük tepki çekti.

Yandaş hedef gösterdi
TRT’ye sosyal medyadan söz konusu kovboy filmlerini yayımlamaması için büyük tepkiler gelmiş, konuyu köşesine taşıyan Sabah gazetesi TV yorumcusu Yüksel Aytuğ da Western Kuşağı’nı eleştiren bir okur mektubunu yayımlayarak “Kovboy filmlerinin bir misyonu vardı. Masumları düşmanlaştırıp öldürüyor ve sonra da kendilerini kahraman ilan ediyorlardı. Artık bu duruma son verilmelidir. TRT bu hassasiyeti göstermelidir” mesajını okurlarıyla paylaşmıştı.
TRT, geçen pazar kovboy filmi yerine “Beni Böyle Sev” dizisinin tekrarını yayımladı. Bundan sonra da Pazar günleri aynı saatlerde “Ev Sineması” kuşağı yayımlayacak. Kuşağın ilk filmi de, önümüzdeki pazar günü yayımlanacak olan ‘Ya Nasip Ya Kısmet’ olacak.

Baskı olduğunu düşünüyorum
Sinema yazı ve eleştirmeni Atilla Dorsay, TRT’nin Western kuşağını kaldırılması yorumladı. Dorsay, “Western bilindiği gibi Amerikan sinemasının ve giderek dünya sinemasının baş türlerinden biri. O eski kovboy filmlerini artık hiçbir yerde görmek mümkün değil.

trt-35-yillik-western-kusagi-gelenegini-bitirdi-vahsi-bati-nin-sonu-geldi-504040-1.

TRT’nin o pazar sabah kuşağındaki westernler sinema severler için çok hoş bir nostalji doyurma kaynağı oluyordu. Dolayısıyla kalkması gerçekten üzücü. Bu saatten sonra o filmleri kim bulur da gösterir. Ben eminim ki seyredenler yani sevenleri vardır. Çünkü aralarında gayet iyi filmler vardı. Bazıları baş yapıttı. Kültür ile güncel sorunlarını karıştırmamak gerek. Türkiye ile Amerika barışsalar da küsseler de westernler sinemanın çok önemli bir tür olmayı herhalde çok uzun bir zaman sürdürecekler. Keşke bu yola başvurulmasaydı yani bu meseleleri birbirine karıştırmamak gerek diye düşünüyorum. Ama Türkiye’de galiba bu olgunluk kalmadı. Her şey gündemin çerçevesinden görülüyor. TRT de sonuçta bir devlet kurumu olduğuna göre mutlaka yukardan bir baskının olduğunu düşünüyorum” dedi.

***

Western nedir?

Western, 19. yüzyılın sonlarında Amerika’nın batısında geçen filmlere denmektedir. Çoğu western filmi Amerikan İç Savaşı (1865) ile 19 yüzyıl arasında geçmektedir. Western filmlerinde yaygın olarak kullanılan temalar; Vahşi batının yeni hakimleri, Batı’nın modern hayata direnmesi, Batı ve Doğu arasındaki ayrılık, Kovboylar ve Kızılderililer arasındaki çatışma, altın madenleri gibi konulardan oluşmaktadır. Çoğu western kendi başına buyruk bir karakter etrafına kurulur ve şeref ve dürüstlük gibi erdemlerin öneminden bahseder.