TRT’den İnce'ye pişkin cevap: Kamu yayıncılığı yapıyoruz
30.05.2018 09:44 MEDYA
TRT, kuruma Muharrem İnce tarafından yapılan eleştirilerine cevap verdi. Verilen cevapta “Kamu yayıncılığı yapıyoruz” denildi

Muhalefet partilerine iktidar kadar yer vermediği gerekçesiyle eleştirilen TRT’den açıklama geldi. CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin de sert bir şekilde eleştirdiği TRT, adaylara eşit davrandığını iddia etti ve “Hedef tahtasına konulduğunu” öne sürerek “Çalışanlarımızın can güvenliğinden endişe ediyoruz” dedi.

TRT ayrıca “Muharrem İnce’ye 13-20 Mayıs tarihlerinde 125 dakika, haber bültenlerinde 82 dakika yer verdik” beyanında bulundu.

Objektif yayın yapmak yerine kendini savunan TRT’den yapılan açıklamada “Kamuoyunu yanlış yönlendiren bu tartışmalara prim vermemek adına bugüne kadar sessiz kalmayı tercih ettik. Ancak, suçlamaların tehdit boyutuna varması, provokasyona dönüştürülmesi ve ardından TRT çalışanlarına saldırıların başlaması üzerine bu açıklamanın gereği doğmuştur. Bu çerçevede, çalışanlarımızın can güvenliğinden endişe ettiğimizi belirtmek durumundayız” denildi.

TRT üzerinden polemik
AKP’nin seçim propagandası aracı gibi çalışmasına rağmen kamu yayıncılığı yaptığı iddiasında bulunan TRT’den yapılan açıklama şöyle devam etti: “TRT Kurumu, kamu yayıncısı olmanın getirdiği birtakım kurallara bağlı olarak yayıncılık yapmaktadır. Yaklaşan 24 Haziran Seçimleri öncesi, bazı siyasiler TRT üzerinden başlattıkları polemiğe ısrarla devam etmektedir. Birçok ülkede milyonlarca izleyicinin buluşma noktası olan TRT, miting meydanlarında seçim malzemesi haline getirilerek âdeta hedef tahtasına konulmaktadır. Cumhurbaşkanı adayı Sayın Muharrem İnce seçim kampanyasına başladığından bu yana TRT ile ilgili sayısız iddia ve ithamda bulunmuştur.”

125 dakika iddiası
İnce’nin iddialarını da hatırlatan TRT, kendini şöyle savundu: “Kendisine TRT yayınlarında yer verilmediğini iddia eden Muharrem İnce, sürekli olarak Kurum yönetimini suçlarken, gerçeklerin hiç de öyle olmadığı medya takip raporlarıyla da gözler önüne serilmektedir. Sayın Muharrem İnce’nin iddiasının aksine, 13-20 Mayıs tarihleri arasında kendisinin 13 ayrı seçim faaliyetine canlı yayın olarak TRT ekranlarında toplam 125 dakika yer verilmiştir. Sayın İnce’nin Kurumumuza dönük eleştirilerinin de yer aldığı bu canlı yayınlar ayrıca haberleştirilerek haber bültenlerimizde 59 ayrı haber olarak 82 dakika süre ile yayınlanmıştır.”

İnce’den yanıt
İnce ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “TRT, tarafsız olduğunu anlatmaya çabaladığı açıklamasında, eleştirilerimin ne kadar haklı olduğunu kanıtlamış. Milletin huzurunda kimi nasıl eleştireceğimi TRT’nin hadsiz yöneticilerinden mi öğreneceğim?” dedi.