TRT'ye karşı kampanya önerisi: #neceflimasrapaing
ÜMİT ALAN ÜMİT ALAN
70 ve 80’lerde aklı erecek yaşta olanlar yahut sonradan geyiğine iştirak edenler bilir.

70 ve 80’lerde aklı erecek yaşta olanlar yahut sonradan geyiğine iştirak edenler bilir. TRT’de yayın kesildiği zaman ekrana yurttan yahut müzelerden bir takım sabit görüntüler gelirdi. Bunlardan en meşhuru da necefli maşrapa idi. O yıllarda alternatif bir kanal da olmadığı için uzun süre necefli maşrapayla bakışılırdı. Cumhurbaşkanı adayları Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş’ın itirazları gösteriyor ki, muhalefetin TRT’de necefli maşrapa kadar bile reytingi yok. Örneğin; 5-6-7 Temmuz tarihlerinde Başbakan Erdoğan’a toplam 533 dakika ayrılırken, Selahattin Demirtaş’a 45 saniye, Ekmeleddin İhsanoğlu’na da 3 dakika ayrılmış. RTÜK Başkan Vekili Hasan Tahsin Fendoğlu, bu eşitsiz uygulamayı “Medya haber değeri peşindedir. Bir konunun haber değeri varsa o adayın o sözlerinden alır” şeklinde savundu. Bir başka RTÜK üyesi Nurullah Öztürk ise “STV ve Halk TV de Başbakan Erdoğan’a yer vermiyor” diyerek STV ve Halk TV’yi devlet televizyonu katına taşıdı.

Hürriyet yazarı Kanat Atkaya , 10 gün önce “HDP, TRT’ye nasıl çıkabilir” şeklinde bir öneri paketi sunmuştu. Atkaya’nın yazısı gayet iyiydi, ama sanırım daha geniş kapsamlı bir hareket gerek. Bu yüzden önerim #neceflimasrapaing hareketi. Bu haftaki Köşe Vuruşu’nda hareketle ilgili bazı naçizene önerilerim var:

TRT’yi izleyerek boykot edelim!

47 ayın mucizesi Dünya Kupası yanıltmasın. TRT normalde izlenen bir kanal değil. O yüzden izlemeyerek boykot etmek hiçbir işe yaramaz. Bu durum, Gezi Direnişi’nde halkın kendi vergisiyle finanse ettiği TRT’yil değil, bazı özel kanalları protesto etmesinden anlaşılabilir. O yüzden TRT’yi izleyerek boykot etmek ters köşe olabilir. “Aha izleniyoruz!” diye paniğe kapılıp göstermelik de olsa bir denge sağlayabilirler.

Selahattin Demirtaş’ın yeteneği boşa gitmesin!

Selahattin Demirtaş’ın saz çalıp türkü söylediği biliniyor. TRT’ye türkü programları yoluyla çıkmak belki siyasetçi olarak çıkmaktan daha kolaydır. Bu yeteneğini heba etmemesi gerekir. Ekmeleddin Bey ise bildiğimiz kadarıyla türkü okumuyor, ama belki o da şiir okuyarak sızabilir. Mehmet Akif Ersoy ile yakınlığı burada sihirli formül.

Maç TRT’de izlenir

Bu sıra sezon kapalı gerçi ama, bir şekilde TRT’nin yayınlayacağı bir maç yahut spor müsabakası (hentbol, voleybol, yüzme artık ne ise) bulunarak saniye bazında ekrana çıkmak mümkün. Demirtaş ve İhsanoğlu’nun ellerine “Maç TRT’de izlenir!” diye birer de pankart tutturulursa belki kameraman trollenebilir.

Köye yerleşip, belgesele sızmak!

Malum mevsim yaz, TRT belgesel ekipleri yollardadır. Adaylar, TRT rotası üzerinde bir köy kahvesinde bekleyerek ekrana çıkabilir. Artık süne zararlılarının ekine verdiği zarardan mı, yoksa köy düğünlerindeki örf ve adetlerden mi söz ederler bilemem ama “emmi duruşu”nu bozmamak bu konuda bir sihirli formül olabilir.

#neceflimasrapaing

Bu yazıyı okuyanlar olarak siz de kampanyaya destek vermek isterseniz, muhalefetin TRT’ye çıkma yollarıyla ilgili önerilerinizi sosyal medyadan #neceflimasrapaing hashtagiyle paylaşabilirsiniz. Umarız vergilerimizle ihya olan TRT de başta diğer Cumhurbaşkanı adayları olmak üzere tüm muhalefet liderlerine en azından geçmişin ekran yıldızı Necefli Maşrapa kadar değer verir. TRT’yi “ama Halk TV ve STV de Başbakanımızı göstermiyor” diye savunan RTÜK üyeleriyle bu iş çok zor ama biz yine de bir maşrapa su atalım ortaya, belki akar, çatlağını bulur.