Anasayfa GÜNCEL TRT'nin taraflı yayın politikaları Meclis gündeminde

TRT’nin taraflı yayın politikaları Meclis gündeminde

HDP Siir Milletvekili Meral Danış Bektaş, TRT’nin yayın politikaları ve HDP ambargosu ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması için Meclis’e soru önergesi verdi.

Bektaş yaptığı açıklamada “Türkiye Radyo Televizyon Kurumu halkın vergileriyle faaliyet yürüten devlet televizyonu olmasına rağmen yayın politikaları eşitsiz ve ayrımcı bir biçimde seyretmektedir. Haber bültenleri ve sair programlarda muhalefet partilerine yer vermeyen kurum bu hamleleriyle halkın haber alma hakkını da yok saymaktadır. Yerel seçim öncesi siyasi partilerin programlarını anlatma olanaklarının ne ölçüde engellendiğine ilişkin RTÜK tarafından bir rapor yayınlanmış olup bu raporda Halkların Demokratik Partisine yer verilmemiş olması kurumların ayrımcı politikalarının bir yansımasıdır” dedi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İsmet Demirdöğen, TRT’nin 1-28 Şubat tarihleri arasını kapsayan ‘siyasi haber raporunu’na göre TRT’nin bu süre zarfında AKP ve MHP’ye toplam 53 saat 30 dakika yer verirken CHP ve İyi Parti’ye ise toplam 14 saat yer verdiği ortaya çıkmıştı.

“AKP: 49 saat 58 dakika 12 saniye lehte. Aleyhte yayın hiç yok.

MHP: 3 saat 32 dakika 26 saniye lehte. Aleyhte yayın hiç yok.

CHP: 5 saat 47 dakika 25 saniye lehte, 5 saat 56 dakika 15 saniye aleyhte.

İYİ Parti: 55 dakika 32 saniye lehte, 1 saat 11 dakika 53 salise aleyhte.

Cumhur İttifakı: 53 saat 30 dakika 38 saniye lehte. Aleyhte yayın yok.

Millet İttifakı: 6 saat 52 dakika lehte, 7 saat 8 dakika aleyhte yayın.”

“Belirtilen süre zarfında 6 milyon yurttaşı temsil eden ve parlamentonun üçüncü büyük siyasi partisi olan HDP’ye ait bir verinin yer almaması son derece çarpıcı olmuştur. Bu rapor HDP’ye açık bir ambargonun varlığının da altını çizmektedir. Üstelik HDP’ye uygulanan bu ambargonun yalnızca TRT için değil diğer ulusal kanallar için de geçerli olması ülke demokrasisinin de geldiği durumu izah etmektedir. Örneğin bizzat HDP’nin tartışıldığı programlarda HDP’li isimler, geçtiğimiz yılın 28 Mart tarihine kadar 650 gündür CNN Türk, 751 gündür Habertürk, 883 gündür ise NTV ekranlarına konuk edilmemiştir” diyen Betkaş, Fuat Oktay’a şu sotuları sordu:

 1. HDP’nin TRT ekranlarında yer almaması durumundan haberdar mısınız?
 2. HDP’nin yayınlarda yer almaması Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi’nin bir tasarrufu mudur? Cumhurbaşkanının bu yönlü bir talimatı olmuş mudur?
 3. Cumhurbaşkanının daha önceki açıklamalarında yer alan “TRT, iktidara ne kadar zaman yer ayırıyorsa, size de o kadar zaman ayırmalı”  şeklindeki sözleri neden değerlendirilmemiş ve tarafsız ve eşit bir yayın politikası oluşturulmamıştır? Cumhurbaşkanının yaptığı açıklama yalnızca bir dönemi mi kapsamaktadır? TRT’nin tarafsız ve eşit yayın politikası oluşturması gerekliliği zamana ve duruma göre mi biçimlendirilmektedir?
 4. TRT halkın vergileriyle yayın yapan bir devlet kuruluşu olup HDP’ye yayınlarında yer vermeme gerekçe ve dayanağı nedir? Bu aynı zamanda Anayasal bir kurum olan TRT’nin varlık gerekçesine aykırılık teşkil etmiyor mu?
 5. TRT’nin yayın ilkelerine göre; “Anayasanın 133. maddesi ve 2954 sayılı Türkiye Radyo Televizyon Kanunu uyarınca tarafsız bir kamu tüzel kişiliğe sahip Türkiye’nin tek kamu yayın kuruluşu olarak yayınlarımızın tarafsızlığı esastır.” İbaresi mevcut yayın ilkeleri örtüşmemekte olup TRT kendisi ile çelişmiyor mu?
 6. Halkın verdiği vergilerle yayın yapan kurum olan TRT, neden halktan aldığı vergileri iktidar lehine kullanmaktadır? Bu yanı zamanda yurttaşın vergi ödevi kapsamında ödediği vergilerin kendisi için kullanılmaması bağlamında ayrımcılığa tekabül etmiyor mu?
 7. HDP’nin televizyon programlarında yer almaması, HDP’lilerin HDP’nin tartışıldığı programlara katılmalarına olanak tanınmaması HDP’ye oy vermiş olan yurttaşların da yok sayılması anlamına gelmiyor mu?
 8. Televizyon kanallarının taraflı haber ve program yapmaları etik midir? Bu uygulama aynı zamanda Anayasa’nın eşitlik ilkesi ve haber alma hakkına ilişkin düzenlemelerine aykırılık teşkil etmiyor mu?
 9. TRT’nin yayın politikaları neden denetlenmemektedir? Şayet bir denetim mekanizması mevcut ise neden muhalefetin TRT ekranlarında yer almamasına müdahale edilmiyor?
 10. HDP’ye yönelik ambargonun sebep ve dayanağı nedir?
 11. Televizyon programlarında muhalefete yer verilmeyişi insan haklarının ayrılmaz bir parçası olan düşünce ve düşünceyi ifade hürriyetinin yok sayıldığı anlamına gelmiyor mu? Devletin bu alana müdahalesi sakıncalı değil midir?
 12. Yurttaşlar doğru ve tarafsız haberlere nasıl erişim sağlayacaklardır?
 13. Taraflı yayın politikaları ile yurttaşlardan hangi gerçekler gizlenmektedir?
 14. TRT’nin toplumsal hassasiyetlere duyarlı, tarafsız, obejktif yayın politikasına geçmesine yönelik çalışmalar yapmayı düşünüyor musunuz? Bu konuda gerekli adımlar ne zaman atılacaktır?
 15. HDP liderleri ile mensuplarının TRT ekranlarından halka ulaşması sağlanacak ve mevcut ayrımcı uygulamalar sonlandırılacak mıdır?

SON HABERLER

Para bol, finansman ihtiyacı yok(muş)!

Berat Albayrak Trabzon’da yaptığı açıklamada “Hazinesinin parası bol, çok rahat. Hatta biz...

Beka ve gelecek!

AKP-MHP koalisyonu altında birleşen elitler, izledikleri politikalar nedeniyle memleketi çıkmaz yola soktular....

Sorumluluk ve şefkat

Tekrar tekrar Farid Ahmed’i izliyorum. Onu duymak ve anlayabilmek için… Söyledikleri açık...

Beklenti

Ziya Selçuk, seminer konuşmalarında sık sık bakanlığa atanmasıyla filizlenen beklentiden söz ediyor....

The Paper ve siyasetin yeraltısı…

Netflix’de The Paper dizisini izliyorum; iki sezon ve toplam 23 bölümden oluşan...

Tenzili rütbe yapmışlar

SORU: Ben 2 yıldır bir firmada şef pozisyonunda çalışıyorum. Ameliyat geçirdim ve...

İzmir Newrozu’nda 16 gözaltı

İzmir'de HDP il örgütünce organize edilen Newroz kutlamalarında "Abdullah Öcalan lehine slogan...

Facebook, kullanıcılarının şifrelerini ‘düz metin’ olarak saklıyormuş

Sosyal medya platformu Facebook, kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını açıkladı.

UEFA’dan Ronaldo’ya ‘gol sevinci’ cezası

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Atletico Madrid maçındaki gol sevinci nedeniyle Juventus'un Portekizli...

İstanbul Valiliği, Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı

İstanbul Valiliği, 27 Mart Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı. Gerekçe olarak "seçim öncesi...