Trump’ın hareket alanı daralacak
08.11.2018 08:28 DÜNYA

ABD’deki ara seçimlerde Demokratlar, Temsilciler Meclisi’ndeki çoğunluğu Cumhuriyetçilerin elinden aldı. Böylelikle sekiz yıl sonra çoğunluk yeniden Demokratlara geçmiş oldu. Senato’da ise Cumhuriyetçiler çoğunluğunu korudu. Başkan Donald Trump’ın ‘başarı’ olarak adlandırdığı sonucu ABD basını, Washington’da tek parti yönetiminin son bulması şeklinde yorumladı.

Temsilciler Meclisinin Demokrat lideri Nancy Pelosi ise sonuçların “kuvvetler ayrılığını” güçlendireceğini belirterek, artık halkın çıkarlarının yasama süreçlerinde hakim olacağını söyledi. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders yaptığı açıklamada Demokratları uyardı ve “Eğer Demokratlar Temsilciler Meclisi’nde olacaksa Trump’ı soruşturmak için zamanlarını harcamamalılar. ABD halkı bunu istemiyor” dedi.

Soruşturmaları yenileme fırsatı
Trump’ın Başkanlık döneminin ortasında yapılan seçimler Washington’daki güç dağılımını değiştirdi. Rekor harcama yapılan, toplam maliyetin 5,2 milyar doları bulduğu kritik seçimler sonrasında Demokratların başarısı Trump’ın bazı konularda hareket alanını daraltacak. Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu kaybeden Trump, artık istediği gibi yasaları çıkaramayacak.

Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar çoğunluğun soruşturma açma yetkisi olduğu için Trump’ın seçim kampanyası ile Rusya arasındaki bağlara ilişkin soruşturmayı genişletme olanağı elde edebilecek. Trump tarafından Yüksek Mahkeme’ye atanan Brett Kavanaugh’ya karşı cinsel taciz soruşturması da yeniden gündeme gelebilir.

trump-in-hareket-alani-daralacak-528679-1.


Trump’ın takvimine darbe olabilir mi?
Cumhuriyetçilerin yasa çıkarma konusunda son iki yıldaki kadar rahat davranamayacağı da ifade ediliyor. Bu da bazı önemli konularda Demokrat Kongre üyeleri ile Beyaz Saray arasında daha sıkı pazarlıkların yaşanacağı anlamına geliyor. Trump’ın Kongre’nin desteğine ihtiyacı duyduğu konuların başında ekonomik reformlar, göçle ilgili yeni kurallar ve sağlık sistemiyle ilgili yasal düzenlemeler yer alıyor. Örneğin, Trump’ın göreve geldiği günden beri kaldırmak istediği “Obamacare”ı (Hasta Koruma ve Ekonomik Bakım Yasası) kaldırması mümkün görünmüyor.

Senato ve Temsilciler Meclisi nedir?
ABD Anayasası’nın birinci maddesi, Birleşik Devletler’in bütün yasama yetkisinin Kongre’ye ait olduğunu ve Kongre’nin Senato ve Temsilciler Meclisi olmak üzere iki meclisten oluştuğunu hüküm altına alır. İki meclisin küçüğü olan Senato, anayasaya göre her eyaletten iki senatörden oluşur. Temsilciler Meclisi üyelerinin sayısı ise, eyaletlerin nüfus ve büyüklüğüne göre belirlenir, bu nedenle anayasada Temsilciler Meclisi’nin sandalye sayısı belirtilmemiştir.

***

‘Seçmen nezaketi tercih etti’

Seçimlere ilişkin dünyadan da tepkiler geldi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, ara seçimlerde Temsilciler Meclisinde Demokratların üstünlük sağlamasıyla ilgili, Amerikalı seçmenlerin umudu korkuya, nezaketi kabalığa, eşitliği ırkçılığa tercih ettiğini belirtti. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise, ABD’de yapılan ara seçimlerin ardından Rusya-ABD ilişkilerinin iyileşeceğine dair bir beklenti içinde olmadıklarını söyledi.

***

Rekor sayıda kadın seçildi

Seçimin sonucundan da rekor çıktı. Kongre’ye seçilen kadın sayısının 100’ü geçti. Öte yandan Sharice Davids ve Deb Haaland Kongre’ye seçilen ilk yerli kadınlar oldu. Sharice Davids ayrıca Kansas’ın Kongre’deki ilk açık LGBTİ üyesi. Kampanyasının odağında, herkes için sağlık hizmeti ve eğitim vardı.

En genç aday sosyalist

Demokratik sosyalist Alexandria Ocasio-Cortez, tarihteki en genç Temsilciler Meclisi üyesi kadın oldu. Demokratik Parti’den seçilen Ocasio-Cortez, öncelikle herkes için sağlık hizmeti ve asgari ücretin yükseltilmesi gibi ilerici bir gündemi devreye sokmaya alışacağını söyledi. Ocasio-Cortez’i destekleyen sosyalist Bernie Sanders, bir kez daha bağımsız Vermont senatörü seçildi.