TSK’den Afrin’e top atışı
14.01.2018 09:33 GÜNCEL

Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Oğulpınar Sınır Karakolu mevkinden TSK unsurlarınca Afrin’deki PYD mevzilerine yönelik aralıklarla top atışları yapıldı.

Öğleden sonra peş peşe gerçekleşen atış sesleri, Reyhanlı ilçe merkezi ve Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan da duyuldu.Top seslerinin Erdoğan’ın Afrin’e ilişkin açıklamalarının ardından duyulması dikkat çekti.

Öte yandan Habertürk’ün haberine göre İdlib’de çatışmaların başlaması üzerine Türkiye, Fırat Kalkanı ile başlattığı harekâtı genişletmeyi gündemine aldı.

Bu çerçevede, 17 Ocak’ta toplanacak Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kritik önem taşıyor. TSK, İdlib’deki birliklerini bölgeye hafta başında ulaşan konvoylarla takviye etti ve 4. gözlem noktasını kurma aşamasına geldi. Böylece Afrin kuşatma altına alındı. TSK, Afrin’e yönelik operasyonu siyasi karar alındığı anda zaman kaybetmeden başlatmaya yönelik hazırlıklarını tamamladı.

MGK toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında 17 Ocak’ta saat 15.00’te Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilecek. Ocak ayı olağan toplantısında, iç ve dış gelişmeler ele alınacak.