TTB, acil taleplerini sıraladı: “Artık vaat dinlemek istemiyoruz”

BirGün/Ankara

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel, 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında, sağlık çalışanlarının acil taleplerini açıkladı. Tükel, “Sağlıkta şiddet yasa tasarısı ve fiili hizmet zammı yasa değişikliği önerisi bekletmeksizin yasalaşmalıdır. Sağlık çalışanlarının ücretleri ve emeklilik aylıkları insanca yaşamaya izin verecek şekilde düzenlenmelidir. Sağlık alanında güvenlik soruşturması kaldırılmalıdır” dedi.


TTB, sağlık meslek örgütleri ile birlikte ortak bir basın toplantısı düzenledi. Bazı CHP ve HDP Milletvekillerinin de katıldığı TTB Genel Merkezi’nde yapılan basın toplantısına Tükel, yıllardır her 14 Mart’ta sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getirdiklerini anımsatarak başladı. Hükümet’in taleplerinin kabul edileceğine ilişkin verdiği sözleri tutmadığını belirtenTükel, 14 Mart’ta artık vaat dinlemek istemediklerini, taleplerinin acil olarak yerine getirilmesini istedi.

Tükel, dört başlık altında taleplerini şöyle sıraladı:

  • Yıpranıyoruz, hakkımızı istiyoruz: “Sağlık emek ve meslek örgütleri, fiili hizmet zammına ilişkin 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun ‘Fiili Hizmet Süresi Zammı’ başlıklı maddesinde değişiklik yapılmasını içeren bir yasa değişikliği önerisi hazırlamıştır. Bu öneri kabul edilmelidir.
  • Sağlık çalışanlarının ücretleri ve emeklilik aylıkları artırılsın: ‘‘Emekliliğe yansıyacak, güvenceli, görev tanımına, liyakat ve kariyere uygun bir ücretlendirme politikası izlenmelidir.”
  • Sağlıkta şiddet yasa tasarısı yasalaşsın: Sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personeline karşı, sağlık hizmeti sunumu esnasında veya verilen sağlık hizmetinden kaynaklanan nedenlerle cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”
  • Sağlık ve sosyal hizmetler alanında güvenlik soruşturmaları kaldırılmalı, güvenlik soruşturması nedeniyle atanamayan sağlık çalışanları görevlerine başlatılmalıdır.

BİZİ TAKİP EDİN

359,894BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,299TakipçiTakip Et
7,888AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL