TTB: Bütün emekli hekimlere zam yapılsın

BirGün ANKARA

Meclis’e 18 Temmuz’da sunulan Askerlik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, ‘hekimlere yapılacak maaş zammı ve fiili hizmet süresi zammı’ gibi düzenlemeleri de içeriyor. Bu düzenlemelerin yetersiz olduğunu açıklayan Türk Tabipleri Birliği (TTB), TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na beş talep iletti, bu taleplerin ısrarla takipçisi olacağını duyurdu.


Teklifte SSK ve Bağ-Kur’luya zam yok
TTB, dün basın toplantısı düzenleyerek torba yasa teklifini değerlendirdi. TTB Merkez Konseyi binasındaki toplantıda konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, “Teklif eksik ve yetersizdir. Teklifte maaş zammından sadece Emekli Sandığı’na tabi olanların yararlanması önerilmektedir. Bu durumda Bağ-Kur ve SSK emeklisi hekimler bu artıştan yararlanamayacaktır. SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur, hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olduğuna bakılmaksızın bütün emekli hekimlerin maaşlarına zam yapılmalıdır” dedi.

Emekli olup çalışan hekime de zam yok
Teklife göre emekli olup da çalışmak zorunda kalan hekimlerin maaş zammından faydalanamayacağına dikkat çeken Adıyaman, “Başka hiçbir emekli grubuna uygulanmayan bu düzenleme açıkça hekimlere haksızlıktır. Bir yandan ülkemizde hekim sayısının yetersizliğini öne sürmek ve buna dayanarak mecburi hizmet uygulamasını sürdürmek, diğer yandan emekli hekimlerimizin maaş zammından yararlanabilmek için hizmetten çekilmelerini teşvik etmek açık bir çelişkidir” ifadelerini kullandı.

Kısmi iyileştirmenin beş ay sonra uygulamaya girecek olmasını doğru bulmadıklarını da belirten Adıyaman, kendi parasıyla prim ödeyip döner sermayesinin bir kısmını emekliliğine saydıran hekimlere maaş zammının, ilave ödeme düşülerek ödenecek olmasını da eleştirdi.

Fiili hizmet süresi zammı yetersiz
Fiili hizmet süresi zammıyla ilgili düzenlemenin de yetersiz olduğunu vurgulayan Adıyaman, “Çalışma ortamındaki yıpratıcılık ve taşıdığı riskler bakımından sağlık hizmetleri ile kıyaslanamayacak pek çok meslek için verilen 90 günlük fiili hizmet süresinden çok daha az gün sayısı teklif edilmekte, hekimlere yılda sadece 60 gün fiili hizmet süresi zammı verilmektedir. Üstelik bunun ileriye dönük bir uygulama olması, şimdiye kadarki çalışmalara yansıtılmaması öngörülmektedir” diye konuştu.

***

TTB’den beş talep

ttb-butun-emekli-hekimlere-zam-yapilsin-491089-1.
TTB olarak maaş zammı ve fiili hizmet süresi zammı ile ilgili beş talebi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na ilettiklerini belirten Adıyaman, bu talepleri şöyle sıraladı:

“» SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur, hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olduğuna bakılmaksızın bütün emekli hekimlerin maaşlarına zam yapılmalıdır.

» Çalışan ya da çalışmayan bütün emekli hekimler yapılan zamdan yararlanabilmelidir.

» Kendi parasıyla prim ödeyip döner sermayesinin bir kısmını emekliliğine saydırmış olan hekimlerden maaş zammında herhangi bir kesinti yapılmamalıdır.

» Fiili hizmet süresi zammı yılda en az 120 gün olmalı, görev alınan hizmetin yıpratıcılığına bağlı olarak 150 ve 180 güne çıkarılmalı ve sadece bundan sonraki çalışmalara değil, geçmişe dönük olarak da uygulanmalıdır.

» Emekli maaşlarına yapılacak zam kanun yayımlanır yayımlanmaz yürürlüğe girmelidir.”


BİZİ TAKİP EDİN

360,150BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,417TakipçiTakip Et
7,987AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL