TTB: İyi hekimlikten asla vazgeçmeyeceğiz

BİRGÜN / ANKARA

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi’nin 24 Ocak 2018 tarihinde yaptığı “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı açıklama sonrası, TTB Merkez Konsey üyelerinin Sağlık Bakanlığı’ndaki görevlerinden uzaklaştırmalarına dönük soruşturmaları hız kazandı.


TTB Merkez Konsey üyesi Dr. Selma Güngör’ün aile hekimliği sözleşmesi feshedildi, TTB Genel Sekreteri Dr. Bülent Nazım Yılmaz memurluktan atılma talebiyle Sağlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildi ve TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Yaşar Ulutaş hakkındaki soruşturma ise sürüyor.

TTB’de düzenlenen basın toplantısında konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, “Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan soruşturma raporunda, memuriyetten atılmaları istenmektedir. Gözaltına alınan TTB Merkez Konsey üyeleri haklarında henüz dava bile açılmamışken, Sağlık Bakanlığı’nın bu yetki aşımını ve yetkisini kötüye kullanımını anlamak mümkün değildir” dedi.

GÖREVDEN ALMA İŞLEMLERİ SONLANSIN

“Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyelerinin meslek kuruluşunda yürüttükleri görevleri, devlet memuru olarak yürüttükleri görevlerinden bağımsızdır” diyen Adıyaman, sözlerini şöyle tamamladı:

“Soruşturmayı yürüten Sağlık Bakanlığı Başdenetçilerinin düşüncelerinin aksine bir hekim meslek örgütü olarak ‘Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur’ açıklaması, tüm politik karar ve ideolojilerden bağımsız, dünyada ve ülkemizde sağlığı tehdit eden bütün durumların ortadan kaldırılması talebini içermektedir. Bu nedenle ortada devlet memurluğundan çıkartılmayı gerektirecek bir durum olmadığı gibi yapılan açıklama hekimliğin ve onun meslek kuruluşu olan TTB’nin amaçlarına tam olarak uygundur. Sağlık Bakanlığı’nı, hiçbir hukuksal ve idari uygulamaya sığmayan anlayışınızdan vazgeçmeye, yetkilerinizi kötüye kullanma anlamına gelen bu soruşturma ve görevden alma işlemlerini sonlandırmaya ve evrensel insanlık değerlerini hatırlamaya davet ediyoruz.”

BİZİ TAKİP EDİN

359,956BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,544TakipçiTakip Et
7,912AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL